Dziwny błąd iPhone Wi-Fi wyłącza się, jeśli łączysz się z siecią o określonej nazwie

Badacz bezpieczeństwa odkrył błąd iOS, który wyłącza Wi-Fi, jeśli użytkownicy połączą swój iPhone z Wi-Fi z określoną nazwą sieci.

Zanim zwariujesz, powinieneś wiedzieć, że błąd wymaga określonej nazwy sieci Wi-Fi i istnieje sposób, aby rozwiązać problem, jeśli ci się przydarzy. Jednak szanse na to, że tak się rzeczywiście wydarzy, są niewielkie, ponieważ powinieneś być w stanie wykryć złą sieć tylko po nazwie.

Badacz Carl Shaw Udostępnij szczegóły na Twitterze, gdzie wyjaśnił, że podłączenie iPhone’a lub iPada do sieci Wi-Fi o nazwie „%p%s%s%s%s%n” powoduje błąd. Gdy urządzenie z systemem iOS próbuje połączyć się z siecią Wi-Fi o tej nazwie, połączenie kończy się niepowodzeniem, a funkcje Wi-Fi urządzenia przestają działać. Oznacza to, że nie będziesz mógł połączyć się z inną siecią Wi-Fi (nawet jeśli ma bezpieczną nazwę) ani korzystać z AirDrop. Co więcej, zachowanie utrzymuje się po ponownym uruchomieniu.

9to5Mac Pokazuje, że poprawka już istnieje: Zresetuj ustawienia sieciowe na swoim iPhonie. Ponieważ błąd wpływa na oprogramowanie sterujące Wi-Fi i nie uszkadza samego urządzenia, reset powinien przywrócić normalne działanie. Użytkownicy będą musieli przejść do aplikacji Ustawienia> Ogólne> Resetuj> Resetuj ustawienia sieciowe. Ta opcja zresetuje wszystkie sieci Wi-Fi zapisane na urządzeniu, a także ustawienia komórkowe i dostęp VPN. Powinno to umożliwić użytkownikom ponowne podłączenie iPhone’a lub iPada do normalnej sieci Wi-Fi.

Dla tych, którzy zastanawiają się, jak dziwna nazwa sieci Wi-Fi może całkowicie wyłączyć Wi-Fi na iPhonie lub iPadzie, 9to5Mac Zamieściłem również możliwe wyjaśnienie. Wyjaśnienie jest nieco techniczne, więc krótka wersja jest taka, że ​​nazwa Wi-Fi ma wspólną składnię używaną w językach programowania, co może spowodować awarię systemu Wi-Fi i wyłączenie iOS, powodując, że nie będzie działać . Zainteresowani mogą zapoznać się z bardziej techniczną wersją poniżej.

READ  W dziewięciu słowach Tim Cook właśnie wyjaśnił największy problem Facebooka

Dla mnie 9 do 5, powszechnie używane języki programowania ‘%[character]’, aby sformatować zmienne w ciągu wyjściowym. W C, jednym z języków używanych do pisania iOS, ‘%n’ zapisuje liczbę znaków zapisanych w ciągu formatu w zmiennej przekazanej do funkcji formatu ciągu. Z tego powodu , 9 do 5 Spekuluje się, że podsystem Wi-Fi systemu iOS może przekazywać nazwę sieci Wi-Fi do wewnętrznej biblioteki, która formatuje ciąg ze względu na „%n” w nazwie. Może to spowodować nadpisanie pamięci RAM i przepełnienie bufora, co może spowodować uszkodzenie pamięci. W końcu spowoduje to zatrzymanie procesu przez iOS, co spowoduje wyłączenie Wi-Fi na urządzeniu.

Bez względu na przyczynę, użytkownicy prawdopodobnie nie będą musieli się martwić — po prostu nie dzwoń do domowej sieci Wi-Fi „%p%s%s%s%s%n” i unikaj łączenia się z jakąkolwiek siecią o tej nazwie (lub , aby być bezpiecznym, dowolna sieć o podobnej nazwie) . Jeśli w jakiś sposób łączysz się z siecią Wi-Fi o tej nazwie, zresetuj ustawienia sieciowe, aby rozwiązać problem. Mamy nadzieję, że Apple naprawi błąd w przyszłych aktualizacjach iOS i iPadOS.

Źródło: Carl Shaw (Twitter) przez: 9to5Mac

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top