Dziś zaplanowano 3 starty z 2 rakietami z wybrzeża kosmicznego, 1 turysta z wybrzeża kosmicznego – Orlando Sentinel

To najbardziej pracowity dzień w historii amerykańskich firm komercyjnych, z 3,4 miliona funtów połączonego ciągu trzech rakiet planujących w czwartek lot w kosmos z ładunkiem jednego satelity wojskowego, sondy księżycowej i sześciu kosmicznych turystów.

United Launch Alliance Atlas V, Blue Origin New Shepard i SpaceX Falcon 9 mogą wystartować w mniej niż 13 godzin.

Dwa z nich, Launchers ULA i SpaceX, planują wystartować w odległości półtorej mili od siebie na stacji kosmicznej Cape Canaveral, podczas gdy lot turystyczny Blue Origin jest dostępny z zachodniego Teksasu.

Po pierwsze, rakieta Atlas V z ULA niosąca ładunek US Space Force, która wystartowała przed wschodem słońca z kompleksu kosmicznego 41 o 6:29 rano, pozostawiając różowe i fioletowe pióropusze, gdy rakieta wystrzeliła wyżej na orbitę. Jego ładunek to satelita SBIRS GEO 6 amerykańskich sił kosmicznych, ostatni z sześciu w konstelacji satelitów do wykrywania rakiet, z których pierwszy wszedł na orbitę w 2011 roku.

„Ekscytujące, proste, niezobowiązujące” – powiedział na swoim koncie na Twitterze Tori Bruno, dyrektor generalny ULA.

Ludzie korzystali z mediów społecznościowych, aby opublikować zdjęcia z premiery i jej kolorowych okien rozświetlających poranne niebo.

„Nigdy. Staje się. Stary! Gratulacje @ulalaunch za udane (i piękne) uruchomienie Dawn! „Gary Olivey napisał na Twitterze.

Później w czwartek rano Blue Origin wysłał swoją misję NS-22 z sześcioma cywilami podczas szóstego startu w historii z ludzkimi pasażerami. Wśród nich był milioner hrabstwa Brevard, Steve Young, były dyrektor generalny Young’s Communications LLC. Jest także właścicielem ananasów w dzielnicy Eau Gallie Arts w Melbourne. Young zostaje trzecim mieszkańcem Florydy, który lata w misji Blue Origin po marcowym locie twardzieli z Winter Park, Marka i Sharon Hagel.

READ  Wyciek paliwa udaremnia próbę rakiety księżycowej NASA

Rakieta wystartowała z zachodniego Teksasu o 9:57 i przeniosła ich obok linii Karmana – 62 mil wysokości – uznawanej na całym świecie wysokości osoby, która udaje się w kosmos, gdzie przez kilka minut była w stanie doświadczyć nieważkości i widok, który im na to pozwala zobacz czerń kosmosu i krzywiznę Ziemi.

Wystrzelona po raz ósmy rakieta zdołała ponownie dotrzeć do platformy lądowania. Ponowne użycie dopalaczy, podobnie jak SpaceX, jest częścią przyszłych planów Blue Origin dotyczących większych rakiet New Glenn budowanych w zakładzie firmy Merritt Island.

Blue Origin wysłał 31 osób (w tym jedną, która latała dwukrotnie) na loty, które trwały ponad 10 minut od pierwszego lotu pasażerskiego w lipcu 2021 r. W pierwszym uruchomieniu wziął udział założyciel firmy Jeff Bezos. Inni, którzy od tego czasu podróżowali, to William Shatner ze Star Trek, Michael Strahan Hall of Fame NFL i Laura Shepherd Churchley, córka Alana Sheparda, od której pochodzi nazwa rakiety New Shepard.

Inni pasażerowie w czwartek to współzałożyciel kanału sportowego Dude Perfect na YouTube, Coby Cotton; pierwsza Egipcjanka, która poleciała w kosmos, Sarah Sabry, brytyjsko-amerykańska podróżniczka Vanessa O’Brien; pierwsza osoba z Portugalii w kosmos, Mario Ferreira; a Clint Kelly III, inżynier, który część swojej kariery spędził w DARPA, przypisuje się część technologii, która doprowadziła do autonomicznych samochodów.

Idź na start - Wiadomości o kosmosie

Idź na start – Wiadomości o kosmosie

co tydzień

Ustaw swój teleskop na wszystkie wiadomości związane z przestrzenią kosmiczną, od startów rakiet po wydarzenia w przemyśle kosmicznym.

Koszt lotów nie został ujawniony, ale niektórzy pasażerowie latali jako goście Blue Origin lub jako część grup starających się otworzyć przestrzeń dla tych, którzy nie mają środków milionerów. Czwartkowa podróż Sabri odbyła się dzięki uprzejmości Space for Humanity, podczas gdy MoonDAO pchnął fotel Cottona.

READ  NASA wystrzeliwuje pierwszą sondę kosmiczną do badania asteroid trojańskich na Jowiszu

Ostateczny start tego dnia jest planowany na 19:08 przez SpaceX z kompleksu Space Launch Complex 40 firmy Canaveral z Falconem 9 przewożącym w kosmos pierwszą misję księżycową Korei Południowej, koreański łazik księżycowy Pathfinder. Sonda ma krążyć wokół Księżyca przez rok z serią eksperymentów i poszukiwaniem potencjalnych miejsc lądowania w przyszłości. Pierwsza faza doładowania leci po raz szósty, a firma spróbuje ponownie odzyskać siły na swoim statku bezzałogowym. Wystarczy przeczytać instrukcje na Atlantyku.

Space Force Delta 45 Weather Squadron daje przestrzeń do startu 80% szans na dobre warunki próbować.

SpaceX ma 24-godzinne okno na próbę uruchomienia kopii zapasowej w piątek, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Globalny manifest startowy faktycznie obejmował jeden dodatkowy start rozpoczynający się w dniu, w którym Rocket Lab wystrzelił w kosmos rakietę Electron z Nowej Zelandii w ramach misji NROL199 Narodowego Biura Rozpoznania USA. Ten lot odbył się o godzinie 1 w nocy czasu wschodniego, czyli o 17:00 czasu lokalnego.

Według Zapisy prowadzone przez astronoma Jonathana McDowell. Żaden z nich nie pochodził ze Stanów Zjednoczonych, ale uczestniczył w startach z Rosji, Chin, Indii i Gwinei Francuskiej.

Śledź relacje z obszaru Orlando Sentinel w Facebook.com/goforlaunchsentinel.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top