Dyrektor finansowy Trump Organization poddaje się przed wniesieniem zarzutów karnych podatkowych

Allen Weisselberg, wieloletni dyrektor finansowy Trump Organization, poddał się władzom na początku czwartku przed spodziewanym pojawieniem się w sądzie w sprawie swojego pierwszego aktu oskarżenia w ramach dwuletniego śledztwa w sprawie praktyk biznesowych Donalda Trumpa.

Weiselberg został sfilmowany, jak wchodził do kompleksu, w którym mieszczą się sądy karne i biuro prokuratora okręgowego Manhattanu, około 6:20 rano ze swoim adwokatem.

Oczekiwano, że nowojorscy prokuratorzy ogłoszą w czwartek akt oskarżenia, oskarżając Wesselberga i firmę imiennika byłego prezydenta USA o popełnienie przestępstw podatkowych związanych ze świadczeniami pracowniczymi.

Sprawa przeciwko Weiselbergowi – lojalnemu porucznikowi Trumpa i jego ojca dewelopera, Freda – może dać powódom możliwość wywarcia presji na dyrektora generalnego, by współpracował i powiedział im, co wie o interesach Trumpa.

W oświadczeniu adwokaci Weisselberga Mary Mulligan i Brian Scarlatos powiedzieli, że „zamierza się nie przyznać do winy i będzie walczyć z tymi zarzutami w sądzie”.

Organizacja Trump wydała oświadczenie w obronie Weisselberga, mówiąc, że 48-letni pracownik jest wykorzystywany przez biuro prokuratora generalnego na Manhattanie jako „pionek w próbie wyrządzenia krzywdy byłemu prezydentowi w spalonej ziemi”.

Powiedziała, że ​​ani IRS, ani żaden inny prokurator okręgowy nie rozważałby wniesienia takich zarzutów przeciwko zasiłkom pracowniczym. „To nie jest sprawiedliwość, to jest polityka” – powiedziała organizacja.

Żaden wskaźnik nie zostanie załadowany na Trump

Zarzuty przeciwko Trump Organization i Weisselbergowi pozostają zamknięte, ale miały zostać ujawnione przed popołudniowym procesem w sądzie stanowym na Manhattanie, według dwóch osób zaznajomionych z tą sprawą.

Ludzie nie byli upoważnieni do mówienia o toczącym się śledztwie i zrobili to pod warunkiem zachowania anonimowości.

Nic nie wskazywało na to, że sam Trump zostanie oskarżony na tym etapie śledztwa, które jest wspólnie prowadzone przez prokuratora generalnego Manhattanu Cyrusa Vance’a Jr. i prokuratora generalnego Nowego Jorku Letitia James, obaj Demokraci.

READ  W Albercie podano 3 miliony dawek szczepionki, gdzie zgłoszono 293 przypadki COVID-19

Trump nie odpowiedział na głośne pytania reporterów dotyczące sprawy w Nowym Jorku podczas swojej wizyty w Teksasie w środę, ale na początku tygodnia Republikanin skrytykował nowojorskich prokuratorów jako „niegrzecznych, paskudnych i całkowicie stronniczych” i powiedział, że działania jego firmy były „ to standardowa praktyka w całej społeczności.” Amerykański biznes i to w żadnym wypadku nie było przestępstwem.”

Planowane opłaty miały być powiązane z korzyściami, jakie firma oferowała kadrze kierowniczej wyższego szczebla, takimi jak korzystanie z mieszkań, samochodów i szkół, jak powiedzieli Associated Press ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

Biuro prokuratora generalnego na Manhattanie odmówiło komentarza.

Obszerne dochodzenie

Vance, który opuścił urząd pod koniec roku, prowadzi szeroko zakrojone śledztwo w różnych sprawach dotyczących Trumpa i Trump Organization.

Jego biuro zajmowało się między innymi płatnościami gotówkowymi dokonywanymi na rzecz kobiet w imieniu Trumpa oraz uczciwością w wycenach nieruchomości firmowych i rozliczeniach podatkowych.

Oglądaj | Weisselberg przejął federalną umowę o immunitecie w 2018 roku:

Tym razem jestem Allen Weisselberg, dyrektor finansowy Trump Organization. Nie wiadomo, jakimi informacjami Weisselberg zgodził się udostępnić w zamian za immunitet, ale ktoś na jego stanowisku znałby większość wewnętrznych zasad działalności Trumpa. 3:43

Vance stoczył długą batalię o uzyskanie ksiąg podatkowych Trumpa, wezwań do wezwania i przeprowadził wywiady z kierownictwem firmy i innymi osobami z Trumpa.

James wyznaczyła dwóch prawników ze swojego biura do pracy z zespołem Vance po tym, jak jej biuro znalazło dowody popełnienia przestępstwa podczas prowadzenia odrębnego cywilnego śledztwa w sprawie Trumpa.

73-letni Weisselberg został częściowo zbadany w związku z pytaniami dotyczącymi korzystania przez syna z mieszkania Trumpa za niewielką opłatą lub za darmo.

Barry Wesselberg, który prowadził prowadzone przez Trumpa lodowisko w Central Parku, zeznał w akcie rozwodowym z 2018 roku, że mieszkanie Trumpa w Park East było „mieszkaniem firmowym, więc nie mieliśmy czynszu”.

READ  Zamach stanu wzywa do usunięcia wybranego przywódcy Samoa z parlamentu | Wiadomości o wyborach

Była żona Barry’ego, Jane Weiselberg, współpracowała przy obu dochodzeniach i dostarczyła śledczym duże ilości ksiąg podatkowych i innych dokumentów.

Synowie Trumpa prowadzą codzienne operacje

Trump Organization to podmiot gospodarczy, za pośrednictwem którego były prezydent zarządza wieloma swoimi przedsiębiorczymi sprawami, w tym inwestycjami w wieżowce biurowe, hotele i pola golfowe oraz licznymi transakcjami marketingowymi i przedsięwzięciami telewizyjnymi. Dwaj synowie Trumpa, Donald Jr i Eric, odpowiadają za codzienną działalność firmy, odkąd został prezesem.

Chociaż nie oczekuje się, że Trump zostanie postawiony w stan oskarżenia w czwartek, zarzuty wobec firmy, która nosi jego nazwisko, rodzą pytania dotyczące jego wiedzy – lub zaangażowania – w praktyki biznesowe, które prokuratorzy podejrzewają, że są nielegalne.

James Ripetti, prawnik podatkowy i profesor Boston University Law School, powiedział, że firma taka jak Trump Organization generalnie ma obowiązek potrącania podatków nie tylko od wynagrodzenia, ale także od innych form rekompensaty – takich jak korzystanie z mieszkania lub samochodu .

Repetti powiedział, że takie korzyści nie byłyby uznawane za dochód podlegający opodatkowaniu, gdyby były wymagane jako warunek zatrudnienia, na przykład zapewnienie mieszkania dla wygody pracownika, który musi przebywać w biurze lub miejscu pracy w nietypowych lub częstych godzinach, lub pozwalać na pojazd przeznaczony do użytku służbowego.

Inna wybitna postać z Nowego Jorku, nieżyjąca już Leona Helmsley, została skazana za oszustwa podatkowe w federalnej sprawie, która wynikała z tego, że jej firma zapłaciła za odbudowę jej domu bez zgłaszania tego jako przychodu.

Sprawa Trump Organization obejmuje potencjalne naruszenia przepisów podatkowych stanu Nowy Jork.

„Urząd skarbowy rutynowo szuka nadużywania świadczeń dodatkowych, gdy dokładnie przygląda się posiadanym firmom” – powiedział Repetti. „Pokusa dla firmy polega na tym, że żąda odliczenia od podatku wydatków, gdy odbiorca nie zgłasza tego w przychodach”.

READ  Wczesne porozumienie osiągnięte w sporze o statek na Kanale Sueskim

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top