Dwa największe dotychczas trzęsienia ziemi zostały zarejestrowane z drugiej strony planety

Źródło: domena publiczna CC0

Sejsmometr umieszczony na Marsie przez lądownik InSight NASA zarejestrował dwa największe do tej pory zdarzenia sejsmiczne: 4,2 magnitudo i 4,1 magnitudo. Para jest pierwszymi odnotowanymi zdarzeniami, które miały miejsce po drugiej stronie planety od lądownika i są pięć razy silniejsze niż największe wcześniej zarejestrowane zdarzenie.


Dane fal sejsmicznych z wydarzeń mogą pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o wewnętrznych warstwach Marsa, w szczególności o granicy rdzeń-płaszcz, według raportu naukowców z InSight’s Marsquake Service (MQS) z zapis sejsmiczny.

Anna Hurleston z Uniwersytetu w Bristolu wraz ze współpracownikami była w stanie zidentyfikować fale PP i SS odbite od zdarzenia S0976a o jasności 4,2 magnitudo i zlokalizować ich początek w Valles Marineris, ogromnej sieci kanionów, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych sieci dolin. Na Marsie. cechy geologiczne I jeden z największych systemów chwytających w Układzie Słonecznym. Poprzednie obrazy orbitalne uskoków poprzecznych i osuwisk wskazywały, że obszar będzie aktywny sejsmicznie, ale nowe zdarzenie jest pierwszą potwierdzoną aktywnością sejsmiczną na tym obszarze.

S1000a, zdarzenie o wielkości 4,1 magnitudo 24 dni później, charakteryzowało się odbitymi falami PP i SS, a także falami Pdiff, falami o małej amplitudzie, które przeszły podstawowa granica płaszcza. To pierwszy raz, kiedy misja InSight zaobserwowała fale Pdiff. Badaczom nie udało się jednoznacznie zlokalizować S1000a, ale podobnie jak S0976a pochodzi z drugiej strony Marsa. ten energia sejsmiczna S1000a wyróżnia się również tym, że jest najdłużej nagranym na Marsie, trwającym 94 minuty.

Obie polaryzacje wystąpiły w obszarze cienia jądra, czyli obszarze, w którym fale P i S nie mogą dotrzeć bezpośrednio do sejsmometru InSight, ponieważ rdzeń zatrzymuje je lub zagina je. Fale PP i SS nie podążają bezpośrednią ścieżką, ale są odbijane przynajmniej raz od powierzchni przed przejściem do sejsmometru.

„Zarejestrowanie wydarzeń w strefie cienia jądra jest prawdziwym punktem wyjścia dla naszego zrozumienia Marsa. Przed tymi dwoma wydarzeniami większość trzęsień ziemi znajdowała się w odległości około 40 stopni od InSight” – powiedział Savas Ceylan, współautor z ETH Zürich . „Przebywając w pierwotnym cieniu, energia przecina części Marsa, których wcześniej nie byliśmy w stanie próbkować sejsmicznie”.

Te dwa bagna różnią się pod kilkoma ważnymi względami. S0976a ma tylko energię o niskiej częstotliwości, podobnie jak wiele trzęsień ziemi zidentyfikowanych do tej pory na planecie, podczas gdy S1000a ma bardzo szerokie spektrum częstotliwości. „[S1000a] Jest to wyraźny wyjątek w naszym katalogu i będzie kluczem do dalszego zrozumienia marsjańskiej sejsmologii” – powiedział Hurleston.

Zauważyła, że ​​prawdopodobnie pochodzenie S0976a jest znacznie głębsze niż pochodzenie S1000a. Jego ostatnie wydarzenie widmo częstotliwości Podobnie jak zbiór obserwowanych przez nas wydarzeń, które miały kształt płytkich trzęsień ziemi w skorupie ziemskiej, więc to wydarzenie mogło mieć miejsce blisko powierzchni. S0976a wygląda na to, że wiele zdarzeń, które zidentyfikowaliśmy w Cerberus Fossae – obszarze z rozległymi uskokami – ma głębokość zbliżoną do około 50 kilometrów lub więcej i jest prawdopodobne, że to zdarzenie miało podobny, głęboki mechanizm źródłowy. „

w porównaniu z resztą aktywność sejsmiczna Naukowcy twierdzą, że dwa nowe odległe trzęsienia ziemi wykryte przez InSight są prawdziwymi wartościami odstającymi.

„Nie tylko największe i najbardziej odległe zdarzenia są z dużym marginesem, ale S1000a ma spektrum i czas trwania niepodobne do żadnego innego wcześniej zaobserwowanego zdarzenia” – powiedział Hurleston. „Są to naprawdę niezwykłe zdarzenia w katalogu sejsmicznym Marsa”.


Trzęsienia ziemi na Marsie są pełne niespodzianek w pierwszym nieprzerwanym roku danych


więcej informacji:
Anna C. Hurleston i in., The Far Side of Mars: Two Distant Marsjański wstrząsy wykryte przez Insight, zapis sejsmiczny (2022). DOI: 10.1785/0320220007

cytat: Dwa największe trzęsienia ziemi do tej pory z drugiej strony planety (2022, 23 kwietnia) zostały zarejestrowane 23 kwietnia 2022 z https://phys.org/news/2022-04-largest-marsquakes-date-planet- strona.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  CanIndia News - Po partnerstwie AUKUS, USA i Australii w celu wystrzelenia rakiet w kosmos

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top