Drugi dziwny księżyc krążący wokół planety odkrytej poza naszym Układem Słonecznym, jest duży i dziwny

Dopiero po raz drugi astronomowie odkryli coś, co wydaje się być księżycem krążącym wokół planety w innym układzie słonecznym. Tak jak za pierwszym razem, ten księżyc ma cechy, które wskazują, że takie księżyce mogą bardzo różnić się od tych, które zamieszkują nasz Układ Słoneczny.

Dane uzyskane przez Kosmiczny Teleskop Keplera NASA przed wycofaniem go na emeryturę w 2018 r. wskazały, że księżyc o średnicy 2,6 razy większej od Ziemi krąży wokół gazowego olbrzyma wielkości Jowisza, około 5700 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego, w kierunku Łabędzia i Liry. Naukowcy powiedzieli w czwartek.

Rok świetlny to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu roku, 5,9 biliona mil (9,5 biliona km).

Średnica tego księżyca sprawiłaby, że byłby większy niż którakolwiek z 220 planet, o których wiadomo, że krążą wokół planet w naszym Układzie Słonecznym i Ponad dziewięć razy większa od średnicy księżyca Ziemi.

Powiedział David Kipping, profesor astronomii na Uniwersytecie Columbia, główny autor książki naukowej opublikowanej w Nature Astronomy.

Księżyce naszego Układu Słonecznego Wszystkie są ciałami skalistymi lub lodowymi.

Poza naszym Układem Słonecznym, czyli egzoplanetami, zidentyfikowano prawie 5000 planet, w porównaniu do zaledwie dwóch takich księżyców, zwanych egzoksiężycami. Naukowcy stwierdzili, że dzieje się tak nie dlatego, że uważa się, że księżyce są rzadsze w innych układach słonecznych, ale dlatego, że planety są zwykle większe, a przez to łatwiejsze do znalezienia.

Pierwszy kandydat na księżyc zewnętrzny, opisany w 2018 roku przez tych samych czołowych badaczy i wciąż oczekujący na potwierdzenie, jest większy – mniej więcej wielkości planety Neptun w naszym Układzie Słonecznym. Znajduje się około 8000 lat świetlnych od Ziemi. Jego pozorny skład gazu jest niepodobny do żadnego z księżyców w naszym Układzie Słonecznym.

READ  Boeing po raz pierwszy wysyła kapsułę Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną | wiadomości kosmiczne

„Egzoksiężyce to niezbadane terytorium” — powiedział Kipping, używając łacińskiego terminu oznaczającego nieznany ląd.

„Nie wiemy nic o jego występowaniu, charakterystyce ani pochodzeniu. Księżyce mogą być częstym miejscem zamieszkania we wszechświecie Może to wpłynąć na zamieszkiwanie planety na jej orbicie. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nauczyliśmy się wiele o egzoplanetach, ale egzoksiężyce stanowią wyjątkowe wyzwanie we współczesnej astronomii”.

Naukowcy wykorzystali „metodę tranzytu”, często stosowaną do wykrywania egzoplanet. Zauważyli spadek jasności gwiazdy podobnej do Słońca, wokół której krąży księżyc, gdy planeta, a następnie zewnętrzny księżyc przed nią. Teleskop Keplera uzyskał dane dotyczące dwóch takich tranzytów.

„To kolejne imponujące odkrycie, które wskazuje, że po raz kolejny Duże księżyce mogą istnieć w innych układach planetarnych „I prawdopodobnie je znajdziemy” – powiedział astronom i współautor badań Alex Tecchi z Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics (ASIAA) na Tajwanie.

Naukowcy przebadali 70 zimnych, gazowych olbrzymów egzoplanet na szerokich orbitach wokół swoich gwiazd macierzystych, wiedząc, że dwie z tych planet w naszym Układzie Słonecznym – Jowisz i Saturn – krążą wokół wielu księżyców. Znaleźli dowody na istnienie jedynego nowego egzoksiężyca, którego rozmiar, jak powiedzieli, da mu opis „małego Neptuna”.

„Chcemy śledzić dalsze obserwacje, aby potwierdzić ich istnienie” – powiedział Tecchi. „Jednak obecne badanie idzie daleko w kierunku wykluczenia alternatywnych wyjaśnień obserwowanych sygnałów, czerpiąc z ponad dziesięcioletniego doświadczenia w poszukiwaniu eksksiężyca i wyciąganiu wszystkich punktów przerwania. Pewien sceptycyzm wśród społeczności (astronomicznej) jest nieunikniony i ważny , ale myślę, że artykuł przedstawia przekonujący i wyczerpujący przypadek.”

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top