Drugi co do wielkości udziałowiec Evergrande planuje sprzedać cały swój pakiet

HONG KONG (Reuters) – Chinese Estates Holdings, drugi co do wielkości udziałowiec w ogarniętym konfliktem deweloperze China Evergrande, poinformował w czwartek, że sprzedał swój udział w Evergrande o wartości 32 milionów dolarów i planuje sprzedać cały holding.

„Menedżerowie są ostrożni i zaniepokojeni niedawnym rozwojem China Evergrande Group, w tym pewnymi ujawnieniami dotyczącymi płynności przez China Evergrande Group” – poinformowała chińska firma we wniosku złożonym na giełdzie w Hongkongu.

Z zobowiązaniami w wysokości 305 miliardów dolarów Evergrande walczy o spłatę swoich zobowiązań dłużnych, a inwestorzy obawiają się, że pleśń rozprzestrzenia się na wierzycieli, w tym banki w Chinach i za granicą.

Chińskie akcje na rynku nieruchomości wzrosły o 15,1% na wczesnym etapie handlu do 2,51 HKD, odnotowując największy dzienny wzrost procentowy od czerwca 2020 r.

Akcje China Evergrande skoczyły aż o 32% w największym dziennym wzroście procentowym od czasu ich notowań w listopadzie 2009 r., po tym, jak jej jednostka poinformowała w środę, że „rozwiązała” płatności kuponowe od obligacji wewnętrznych.

Chińska firma zajmująca się nieruchomościami, która według danych Refinitiv Eikon była właścicielem około 6,50% kapitału zakładowego Evergrande na dzień 10 września, powiedziała, że ​​zmusiła do sprzedaży całości lub części pozostałych 5,66% udziałów Evergrande w rynku lub poprzez wspólne transakcje.

Dodał, że upoważnienie do działania będzie ważne przez 12 miesięcy od dnia 23 września walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprzedaż.

Chińska firma działająca na rynku nieruchomości poinformowała, że ​​w okresie od 30 sierpnia do 21 września sprzedała już 108,91 mln akcji, czyli 0,82% wyemitowanego kapitału zakładowego Evergrande, za 246,5 mln HKD (32 mln USD).

Firma oszacowała, że ​​jeśli udział zostanie sprzedany w całości, za rok kończący się w grudniu 2021 r. przyniesie stratę w wysokości około 9486,3 mln HK (1,22 mld USD).

READ  Dwóch byłych dyrektorów SNC-Lavalin aresztowanych za oszustwo i fałszerstwo

Dodał, że wpływy ze zbycia zostaną przeznaczone na ogólny kapitał obrotowy oraz na reinwestycję, gdy pojawią się możliwości.

(1 dolar = 7,7860 dolara hongkońskiego)

(Sprawozdawczość Donnie Kwok; Edytowanie przez Anne Marie Rowntree i Muralikumar Anantharaman)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top