Dostawy rosyjskiego gazu do Polski wstrzymane: Media

Stacja dystrybucji gazu systemowego w Kastorsinie w centralnej Polsce.Agencja Gazeta / Reuters

Rosja odcięła dostawy gazu do Polski w ramach umowy jamalskiej – podał polski prywatny nadawca Polsat News i portal Onet.pl, powołując się na anonimowe źródła.

PGNiG SA, które kupuje gaz od Gazpromu w ramach kontraktu długoterminowego wygasającego w tym roku, odmówiło komentarza.

Fizyczny przepływ gazu z Białorusi do Polski przez gazociąg Jamał-Europa, od 52 634 785 kWh / dzień we wtorek rano o 16:00 CET (1400 GMT) do zera kilowatogodzin (kWh), przesyłany przez sieć gazową UE.

Polskie Ministerstwo Zmian Klimatu zapowiedziało, że we wtorek wieczorem o 7:15 CET przeprowadzi prezentację na temat dystrybucji gazu.

Polska wielokrotnie powtarzała, że ​​nie zgodzi się na rosyjskie żądanie zapłaty w rublach za gaz zakupiony od Gaspromu na nowych zasadach, ogłoszonych przez Rosję w zeszłym miesiącu.

Moskwa ostrzegła Europę, że jeśli nie zapłaci w rublach, ryzykuje odcięcie dostaw gazu. W marcu wydał rozporządzenie zobowiązujące nabywców energii do otwierania rachunków w Gazprombanku w celu dokonywania płatności w euro lub dolarach, które następnie zostały przeliczone na ruble.

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że ​​firmy muszą nadal płacić ustaloną walutą w umowach z Gospromem – z czego 97% jest w euro lub dolarach.

Wcześniej we wtorek Polska ogłosiła listę 50 rosyjskich oligarchów i firm, w tym Gazpromu, które będą mogły zamrozić swoje aktywa pod sankcjami na mocy przepisów przyjętych na początku tego miesiąca. Prawo różni się od sankcji nakładanych wspólnie przez kraje UE.

Bądź sprytny ze swoimi pieniędzmi. Otrzymuj najnowsze informacje o inwestycjach bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej trzy razy w tygodniu dzięki biuletynowi Globe Investor. Zarejestruj się dziś.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top