Donald Trump uznany za obrazę sądu w nowojorskiej sprawie cywilnej

W poniedziałek nowojorski sędzia uznał byłego prezydenta USA Donalda Trumpa za niezadowalający sąd za niedostarczenie dokumentów wezwanych w dochodzeniu cywilnym prowadzonym przez prokuratora stanowego w sprawie jego praktyk biznesowych i nałożył karę grzywny w wysokości 10 000 dolarów dziennie, dopóki Trump nie zastosował się do tego.

Trump przegrał próbę unieważnienia nakazu sądowego od prokuratora generalnego Letitii James, a następnie nie złożył wszystkich dokumentów w wyznaczonym przez sąd terminie 3 marca, który został następnie przedłużony do 31 marca na wniosek jego adwokata.

Sędzia Arthur Engoron orzekł, że pogarda była słuszna ze względu na to, co sędzia nazwał „powtarzalnym niepowodzeniem” w dostarczaniu materiałów i że nie było jasne, czy Trump przeprowadził pełne przeszukanie odpowiadających dokumentów.

„Panie Trump, wiem, że traktujesz swój biznes bardzo poważnie, a ja bardzo poważnie. Traktuję cię tutaj z cywilną pogardą” – powiedział sędzia, chociaż sam Trump nie był na sali sądowej.

Ingoron niedawno orzekł, że Trump i jego dwaj dorośli synowie, Donald Trump Jr i Ivanka Trump, muszą odpowiadać na pytania pod przysięgą w śledztwie. Eric, drugi syn Trumpa, usiadł do zeznań pod koniec 2021 roku.

Prosząc ich o zapłacenie dziennej grzywny w wysokości 10 000 USD podczas przesłuchania, Andrew Amer, specjalny prawnik procesowy z Biura Prokuratora Generalnego, powiedział, że grzywna miała zmusić Trumpa do przestrzegania dokumentów, a nie go ukarać.

Oceny i podatki pod kontrolą

James bada, czy Trump Organization, rodzinna firma byłego prezydenta z siedzibą w Nowym Jorku, przeliczyła wartości swoich nieruchomości w celu uzyskania korzystnych pożyczek i ulg podatkowych. Allen Weisselberg, dyrektor finansowy Trump Organization, został w 2021 roku oskarżony o oszustwa podatkowe przez Prokuraturę Okręgową na Manhattanie.

James powiedziała, że ​​jej śledztwo znalazło „istotne dowody”, że przez ponad dekadę sprawozdania finansowe firmy opierały się „na wprowadzających w błąd wycenach aktywów i innych nieprawdziwych oświadczeniach w celu zapewnienia korzyści ekonomicznych”.

READ  Powódź ratuje ukraińską wieś przed rosyjską okupacją
Nowojorska prokurator generalna Letitia James, która pojawiła się 14 grudnia 2021 r., z zadowoleniem przyjęła poniedziałkowe orzeczenie sądu. (Seth Wing/The Associated Press)

Prokurator generalny kwestionował, jak bardzo Trump Organization ceni markę Trumpa, a także nieruchomości — w tym kluby golfowe w Nowym Jorku i Szkocji oraz prywatne mieszkanie Trumpa w Trump Tower w centrum Manhattanu.

„Dzisiaj zwyciężyła sprawiedliwość” – powiedział James po poniedziałkowym orzeczeniu. „Nasze śledztwo w sprawie Donalda Trumpa i transakcji finansowych Trump Organization będzie nadal niekontrolowane, ponieważ nikt nie stoi ponad prawem” – dodał.

Alina Hobba, prawniczka Trumpa i firmy, powiedziała na rozprawie, że śledztwo Jamesa było „wyprawą na ryby” i że Trump Organization „postępowała zgodnie z harmonogramem”, ujawniając dokumenty.

„To jest krucjata polityczna” – powiedział Habiba. „Wygląda na to, że śledztwo prokuratora generalnego stało się bezcelowe”.

Trump, Republikanin, zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom i określił śledztwo jako motywowane politycznie. James jest demokratą, który wcześniej nadzorował sprawę, w której Trumpowi nakazano zapłacić 2 miliony dolarów i rozwiązać fundację charytatywną, o której nadużycia oskarżyły go władze.

Trump wciąż ma silne poparcie w Partii Republikańskiej przed możliwą próbą odzyskania prezydentury, pomimo dochodzenia przeprowadzonego przez komisję 6 stycznia w Kongresie, która bada oświadczenia i działania Trumpa i Białego Domu przed zamieszkami na Kapitolu w 2021 r. Ponadto do specjalnego wielkiego jury, które wkrótce zostanie upoważnione do zbadania prób wywierania presji na gruzińskich urzędników w sprawie wyników wyborów w 2020 roku, w których prezydent Joe Biden przebywał w tym stanie.

Kierowana przez Trumpa komisja działań politycznych Save America zebrała około 112,5 miliona dolarów w gotówce od listopada 2020 r., zgodnie z federalnymi dokumentami uzyskanymi przez Reuters, i poparła ponad 100 kandydatów, którzy wzięli udział w tegorocznych wyścigach w Kongresie i stanach.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top