Do Polski przybywają pierwsze wojska sił zbrojnych USA, więcej oczekiwanych

RZESZÓW, Polska, 5 lutego (Reuters) – Pierwsze wojska amerykańskie wzmacniające sojuszników NATO w Europie Wschodniej podczas rozbudowy rosyjskiej armii na granicy z Ukrainą przybyły w sobotę do bazy wojskowej w Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce.

Mały samolot przewożący, jak podało polskie źródło wojskowe, amerykański personel dowodzenia, wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka w trakcie przygotowań w bazie, która znajduje się w pobliżu granicy Polski z Ukrainą.

Telewizja pokazała przygotowywanie tymczasowego zakwaterowania w hali G2A Arena w pobliskiej miejscowości Jasionka, podczas gdy robotnicy mogli budować ogrodzenie wokół obiektu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Zgodnie z zapowiedziami do Polski przybyły pierwsze elementy brygadowej grupy bojowej z 82 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych” – powiedział rzecznik polskiego wojska.

Armia amerykańska potwierdziła, że ​​dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej, generał major armii amerykańskiej Christopher Donahue, przybył do Polski.

W środę prezydent USA Joe Biden nakazał prawie 3000 dodatkowych żołnierzy do Polski i Rumunii, aby chronić Europę Wschodnią przed potencjalnym rozlaniem się kryzysu na Ukrainie.

Około 1700 członków służby, głównie spadochroniarzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, zostanie w najbliższych dniach rozmieszczonych z Fort Bragg w Karolinie Północnej do Polski, podają źródła armii amerykańskiej.

Według Pentagonu do Rumunii zostanie wysłana eskadra składająca się z około 1000 żołnierzy amerykańskich z niemieckiego Vilseck. Czytaj więcej

Pierwsze dodatkowe oddziały amerykańskie z 18. Korpusu Powietrznodesantowego przybyły do ​​Niemiec w piątek. Czytaj więcej

„Obecność naszego Korpusu służy wzmocnieniu istniejących sił USA w Europie i świadczy o naszym zaangażowaniu wobec naszych sojuszników i partnerów z NATO” – powiedział w sobotnim oświadczeniu rzecznik 18. Korpusu Powietrznodesantowego, kapitan Matt Visser.

READ  Niedotowane projekty fotowoltaiczne rosną w Polsce - pv Magazine International

Rosja zaprzeczyła planowaniu inwazji na Ukrainę, ale rozmieściła ponad 100 000 żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy i twierdzi, że może podjąć nieokreślone środki wojskowe, jeśli jej żądania nie zostaną spełnione, w tym obietnica NATO, że nigdy nie wpuści Kijowa. Czytaj więcej

Ostatnie rozmieszczenie w USA wykracza poza 8500 żołnierzy, których Pentagon postawił w zeszłym miesiącu w stanie pogotowia, aby w razie potrzeby rozmieścić je w Europie. Oczekuje się, że ministrowie obrony NATO omówią dalsze wzmocnienia na następnym spotkaniu w lutym. 16-17.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Kuby Stężyckiego; Pisanie Claire Watson i Anny Koper; Edytowanie przez Catherine Evans i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top