Dlatego powinieneś być na mrozie o północy w następny wtorek

Czy mogę cię przekonać, żebyś w przyszłym tygodniu wyszedł na zewnątrz i stał nieruchomo na mrozie przez godzinę?

Niewielu widziało wiele 150 wielobarwnych meteorytów, które uderzają w ziemską atmosferę w połowie grudnia. Pomimo tego, że są jednym z najbardziej płodnych i ekscytujących pokazów „spadających gwiazd” w roku, Geminidy mają wyraźną wadę w porównaniu z podobnymi pokazami w sierpniu i wrześniu.

Jak widać, deszcz meteorytów Geminidów jest najlepszym pokazem na półkuli północnej. Wiele „spadających gwiazd” wydaje się emanować z Bliźniąt, „Bliźniaków”, północnej konstelacji. I zgadnij co? jest tu zimno. Nikt nie chce przebywać dłużej niż to konieczne.

Jednak wyjście i spojrzenie w niebo powinno zająć około godziny około północy w dniach 13-14 grudnia 2022 r.… jeśli niebo jest czyste. Prawdopodobnie zobaczysz nie tylko efektowne „spadające gwiazdy”, ale także najjaśniejsze i najlepsze gwiazdy na nocnym niebie wokół Bliźniąt – a mianowicie Pas Oriona i ultrajasną gromadę gwiazd Plejady, Syriusza, najjaśniejszą nocną gwiazdę wszystko.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o deszczu meteorytów Geminidów — w tym kiedy najlepiej zobaczyć go gołym okiem:

Co to jest deszcz meteorytów Geminidów?

Jest to coroczny pokaz „spadających gwiazd”, który ma miejsce, gdy Ziemia przechodzi przez pole szczątków asteroidy 3200 Phaethon. Deszcz meteorytów Geminidów jest jedynym pokazem w tym roku spowodowanym przez asteroidę, a nie kometę. 3200 Phaethon okrąża Słońce z prędkością 78 000 mil na godzinę i okrąża Słońce co 1,4 roku.

Kiedy jest deszcz meteorytów Geminidów?

Deszcz meteorytów Geminidów osiągnie w tym roku swój szczyt w nocy z 13 na 14 grudnia 2022 r. Jednak jest aktywny od 19 listopada do 24 grudnia 2022 r. Tak więc Ziemia jest już wewnątrz pola szczątków i dzieje się kilka „spadających gwiazd” Teraz.

Co charakteryzuje roje meteorytów Geminidów?

według Według American Meteorite Society, Geminidy są zwykle najpotężniejszymi rojami meteorów w roku. Jest w stanie wyprodukować około 150 „jasnych gwiazd” na godzinę na całkowicie czystym, niezakłóconym nocnym niebie, chociaż takiej szybkości nie można doświadczyć jako obserwator (jeśli zobaczysz 50 na godzinę, będziesz całkiem niezły).

Jednak najbardziej wyjątkowe w deszczu meteorytów Geminidów jest to, że „spadające gwiazdy” są zwykle jasne, intensywnie kolorowe – niebieskie, zielone i żółte – i poruszają się dość wolno (uderzają w ziemską atmosferę z prędkością 21 mil na sekundę). Palą się około 45-55 mil od ziemi.

To wielobarwna natura sprawia, że ​​Geminidy są wyjątkowe.

Najlepszy czas, aby zobaczyć deszcz meteorytów Geminidów

Wyjdź na zewnątrz około 23:30 i rozejrzyj się gdziekolwiek poza południowym wschodem – to stamtąd nadejdą „spadające gwiazdy”, ale meteory w pobliżu tego promienistego miejsca mają bardzo krótkie trajektorie i łatwo je przeoczyć, w zależności do NASA.

Czego potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorytów Geminidów

Nie tylko potrzebujesz teleskopu zamiast lornetki, ale oba okulary znacznie zredukują – być może do zera – „spadające gwiazdy”, które widzisz. Na każdy deszcz meteorytów wystarczy gołe oko, cierpliwość, leżak i oczywiście bardzo ciepła zimowa kurtka.

Dlaczego nie spojrzeć w tym roku na ciemne niebo

Będziesz oczywiście potrzebował czystego nieba. Ciemne niebo również pomoże, stąd regularna rada, aby znaleźć wiejską lokalizację z dala od miejskiego zanieczyszczenia świetlnego. Jednak nie warto tego robić w tym roku, ponieważ Księżyc będzie oświetlony w 72%, więc sam zapewni wystarczające zanieczyszczenie światłem, aby wszelkie dodatkowe wysiłki z Twojej strony były bezcelowe. Jednak pomimo silnego światła księżyca powinno być wystarczająco dużo „spadających gwiazd”, aby godzina na zewnątrz była tego warta.

Co to jest spadająca gwiazda?

Są to małe kawałki gruzu – często tak małe jak ziarnko piasku – w które wbija się ziemia. Kiedy uderzają w atmosferę, energetyzują, emitując zdjęcia światła podczas stygnięcia. To światło, które widzimy świecące na nocnym niebie.

Życzę czystego nieba i szeroko otwartych oczu.

READ  SpaceX Cargo Dragon w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną, którą widziano latającego w ciągu dnia

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top