Dlaczego ropa za 80 USD nie zniszczy popytu

Próg 80 USD może nie być maksymalnym dla cen ropy w nadchodzących miesiącach, ponieważ światowy popyt nadal się odradza, a rekordowe ceny gazu ziemnego zwiększają popyt na produkty ropopochodne do wytwarzania energii i ogrzewania.

Pomimo utrzymujących się obaw o zmienną deltę w wielu krajach, mobilność w gospodarkach rozwiniętych nadal zmniejsza różnicę w stosunku do poziomów z 2019 r. w warunkach wysokiego wskaźnika szczepień i silnego ożywienia gospodarczego. Chociaż rozwijające się gospodarki Azji Południowej i Południowo-Wschodniej nadal powodują sporadyczne przestoje na rynku krajowym, globalny popyt na ropę nadal rośnie i w ciągu kilku miesięcy osiągnie poziom sprzed pandemii.

Dlatego rok 2019 nie był rokiem szczytowego popytu na ropę, jak przewidywali niektórzy analitycy w pierwszej połowie 2020 r., kiedy koronawirus zamknął większość świata.

Ponadto gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego i energii napędzają ogólny wzrost rynku energii i mogą zwiększyć popyt na produkty naftowe w okresie przechodzenia z gazu na ropę, szczególnie w niektórych częściach Azji.

W piątek amerykański standard Zachodni Teksas surowy surowy, przekroczyła 80 dolarów za baryłkę za Po raz pierwszy od 2014 roku Gdy świat walczy o dostawy energii na zimę. Na początku poniedziałku ropa naftowa przedłużyła wzrost w handlu azjatyckim, przy czym ropa Brent przekroczyła 84 USD, a WTI 82 USD.

Wzrost cen to nie tylko efekt kryzysu energetycznego w Europie i Azji.

Światowy popyt na ropę nadal rośnie w zdrowym tempie, chociaż pandemia wciąż trwa, Ed Crooks, wiceprezes Wood Mackenzie, Americas, Uwagi.

Crooks napisał w piątkowym komentarzu, że pandemia pozostaje jednym z czynników wpływających na światowy rynek ropy, ale „jej wpływ na światową gospodarkę i zapotrzebowanie na energię słabnie”.

WoodMac – podobnie jak wiele firm konsultingowych, analityków i dużych firm naftowych – spodziewa się, że globalny popyt na całym świecie, nawet przy nierównym tempie w różnych regionach, osiągnie poziom sprzed COVID do trzeciego kwartału 2022 r.

Według Wood Mackenzie, w tym kwartale światowy popyt na ropę ma wzrosnąć do około 99 milionów baryłek dziennie, w porównaniu z 97 milionów baryłek dziennie w trzecim kwartale, kiedy popyt wzrósł o 6% w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku.

Globalny popyt na ropę odradza się po rosnącej letniej zmiennej delta szybciej niż oczekiwali niektórzy obserwatorzy. Potem ceny gazu ziemnego i węgla w Europie i Azji zaczęły rosnąć Więcej konwersji gazu na olej w elektrowniach na całym świecie, co prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na ropę.

Wielu analityków i firm naftowych widzi Powrót globalnego popytu na ropę do poziomu sprzed kryzysu z 2019 r. już na początku przyszłego roku, jeśli nie wcześniej, do końca 2021 r.

Popyt na ropę w USA stoi na czele ożywienia, a popyt na produkty naftowe w okresie letnim zbliża się do rekordowego poziomu około 21 milionów baryłek dziennie, według Crooks z Wood Mackenzie.

READ  BC Zwycięzca loterii o wartości 1 miliona dolarów z rodziną na pierwszych wakacjach od 10 lat

„Dane dotyczące mobilności pokazują, że chociaż wersja delta Covid-19 spowodowała wzrost liczby infekcji w Stanach Zjednoczonych, ludzie nadal jeździli” – dodał.

Wprowadzenie szczepionek w rozwijających się gospodarkach Azji prawdopodobnie złagodzi presję na okresowe blokady w regionie. Oczekuje się, że kraje doświadczające wolniejszego ożywienia popytu ze Stanów Zjednoczonych nadrobią zaległości, według Susan Danforth, wiodącej na rynkach ropy naftowej Wood Mackenzie w obu Amerykach.

„Ożywienie w krajach o wysokich dochodach i wysokich wskaźnikach szczepień wskazuje, na co inne kraje mogą się spodziewać” – mówi WoodMac.

Ponieważ popyt nadal się ożywia, strona podażowa również wywiera presję na wzrost cen ropy, po OPEC+. W zeszłym tygodniu postanowiłem zachować plany złagodzenia cięć bez zmianPomimo wezwań o większe dostawy z krajów konsumujących, w tym ze Stanów Zjednoczonych. OPEC+ zwiększy podaż w listopadzie o 400 tys. baryłek dziennie – minimum, którego rynek oczekiwał przed spotkaniem.

Zacieśnienie rynków ropy naftowej i innych surowców energetycznych ożywiło spekulacje na temat tego, jak wysokie będą ceny ropy i czy mogą je osiągnąć. 100 USD za baryłkę, zwłaszcza jeśli zimy na półkuli północnej są chłodniejsze niż zwykle.

Próg 80 dolarów za baryłkę jest zwykle postrzegany jako katalizator niszczący popyt, ale przy napiętych światowych rynkach gazu ziemnego i węgla, niszczący popyt punkt cenowy może być wyższy tej zimy.

Autor: Tsvetana Paraskova dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top