Dlaczego przygotowany kurczak pieczony jest tańszy niż kurczak, który sam gotujesz

Wejdź do niemal każdego kanadyjskiego sklepu spożywczego i poczujesz jego zapach. Pyszny, soczysty pieczony kurczak.

Po prostu siedzi tam, jak latarnia morska, obiecując kupującym obfity posiłek, którego nie będą musieli gotować ani sprzątać po nim.

Ceny wstępnie ugotowanych ptaków wahają się od 8 do 12 USD w największych sieciach spożywczych w Kanadzie, ale z wyjątkiem sprzedaży w dziale mięsnym, surowy kurczak może często kosztować więcej na ptaka w tych samych sklepach spożywczych.

Niższa cena grillowanego kurczaka w porównaniu do surowego w wielu sklepach pomimo dodatkowych kosztów przypraw, opakowania, robocizny i energii na odpowiedni posiłek.

Według Roe Farms jednym z powodów, dla których niegotowany kurczak w artykułach spożywczych, takich jak ten przedstawiony w niezależnym sklepie w Yellowknife, kosztuje więcej niż kurczak z grilla, jest zwykle większy. (Shannon Scott/CBC)

Więc co się z tobą dzieje? Radio CBC koszty utrzymania Zanurz się w kurniku, aby się dowiedzieć.

Tak, rozmiar ma znaczenie – nawet dla kurczaków

Główne kanadyjskie sieci, w tym Loblaws, Sobeys, Save-On-Foods, Costco i Metro, odmówiły komentarza na temat strategii cenowych swoich kurczaków.

Jednak Rowe Farms, mniejsza sieć sklepów spożywczych z siedzibą w Ontario, zgodziła się udostępnić pewne informacje wewnętrzne. Od 2008 roku sprzedają grillowanego kurczaka.

Według Rowe Farms może się wydawać, że płacisz mniej za ugotowanego ptaka, ale zwykle dostajesz mniejszego kurczaka. Surowe ptaki w chłodni ważą zwykle od 1,6 do 1,8 kg, podczas gdy kurczęta pieczone na rożnie ważą około 1,2 kg.

  • Koszt utrzymania – jak nas wygrywa (lub nas rozpieszcza).
    Oglądaj w niedziele na CBC Radio One o 12:00 (12:30 NT).
    W większości województw powtarzamy też kolejny wtorek o godzinie 11:30.

Według Casey Owens z University of Arkansas, pieczony kurczak powinien być mniej więcej tej samej wielkości, aby równomiernie smażyć się na grillu w sklepie spożywczym. Jest profesorem drobiu (tak, to jest rzecz).

Średnio grillowany kurczak jest mniejszy niż jego surowy odpowiednik w tym samym sklepie spożywczym, powiedział Casey Owens, profesor drobiu na Uniwersytecie Arkansas, aby ułatwić konsekwentne gotowanie. (Dostarczone przez Casey Owens)

„Więc oni [grocery stores] Mając nieco większą tuszę lub kurczaka, może nie osiągnąć tej temperatury na czas. „Będzie bardzo ważne, aby kurczęta, które obracają, były bardzo jednorodne pod względem wielkości dla celów bezpieczeństwa żywności” – powiedział Owens, którego oficjalny tytuł to profesor nauk o drobiu.

Kurczaki z rożna są zwykle reklamowane ze średnią wagą 900 gramów gotowanego mięsa na kurczaka.

Doświadczenie kurczaka w Costco

Jednak nawet jeśli rożen jest mniejszy, rożen w sklepie spożywczym może być tańszy – wagowo – niż niegotowany kurczak.

jako przykład, koszty utrzymania Podnieś ugotowany bulgot w Calgary Costco.

Pieczony kurczak kosztował 7,99 USD. Po zdjęciu plastikowego opakowania i sznurka przygotowany drób został zważony na wadze kuchennej.

Costco Pieczony Kurczak Pieczony ważył 1,35 kg. jak drób Kurczy się po ugotowaniu, aby obliczyć surową wagę przed pieczeniem tego ptaka, do tej masy dodano 25 procent. Dla przykładu oznacza to teoretyczną wagę przed rożnem 1,64 kg dla ptaka zakupionego w Costco.

Te surowe kurczaki sprzedawane są w cenie 6,49 USD za kilogram w Hurtowni Costco w Calgary. (Anis Haidari/CBC)

Przy 7,99 USD za 1,64 kg pieczony ptak wyniósłby 4,88 USD za kg.

To dla porównania, 6,49 USD za kilogram za cały surowy kurczak w tym samym sklepie.

Kupowanie całego surowego kurczaka z Costco będzie kosztować o 33 procent więcej za kilogram niż kupowanie pieczonego kurczaka z tego samego sklepu.

Utrata pieniędzy na dobrą ofertę mruczy

Jednym z powodów, dla których Costco i inni sprzedawcy detaliczni oferują zniżkę na pieczonego kurczaka, który przygotowali w sklepie, jest to, że sprzedają go tak dużo.

Sam Costco powiedział, że to się sprzedało 106 milionów grillowanych kurczaków Na całym świecie w roku podatkowym 2021. Firma dużo sprzedaje, a podobno wybudowały je gigantyczne magazyny własne zakłady przetwórcze Aby pomóc w utrzymaniu stałej podaży ptaków.

W 2020 roku Costco sprzedało na całym świecie 101 milionów kurczaków z rożna. (Anis Haidari/CBC)

Sprzedawcy oferują również produkt popularny wśród konsumentów. Według producentów drobiu najczęściej spożywano kurczaki mięso w KanadzieObok Zjednoczone państwoprzez lata.

Pieczony kurczak jest również liderem strat według sprzedawców detalicznych, takich jak Rowe Farms. Oznacza to, że sklepy spożywcze faktycznie tracą pieniądze i sprzedają je za mniej niż koszty, aby pozornie zwabić klientów do sklepów, aby kupić więcej przedmiotów.


słuchaj | Dobry posiłek w dobrej cenie: poznaj sekrety Deli Rotisserie Chicken

koszty utrzymania5:43Dlaczego pieczony kurczak kosztuje mniej niż kupowanie takiego, który musisz sam ugotować?


„Kurczak z rożna jest wyceniany tak, jak to działa dla naszych członków. Pieczony kurczak w piekarniku jest szybką i łatwą opcją obiadową, a nasi członkowie chętniej napełniają swoje koszyki innymi rzeczami podczas zakupu kurczaka” Barb Munro, doradca ds. komunikacji korporacyjnej w Calgary Co-op, napisał w e-mailu do koszty utrzymania.

„To wygrana dla naszych członków i naszych sklepów”.

Nie mam czasu, aby iść do domu i grillować kurczaka… ale bardzo łatwo jest mi pójść do lokalnego sklepu spożywczego, w którym pracuję, i kupić jednego”.Casey Owens jest profesorem nauk o drobiu na Uniwersytecie Arkansas

Eksperci twierdzą, że sklepy spożywcze zależą również od znajomości zachowań i potrzeb klientów, takich jak chęć zaoszczędzenia czasu.

„Kiedy ludzie przechodzą przez presję czasu, idą na skróty myślowe. Często nie porównują cen” – powiedział Andreas Boecker, ekonomista ds. żywienia z University of Guelph.

Andreas Boecker jest profesorem i kierownikiem Katedry Ekonomiki Żywności, Rolnictwa i Zasobów na Uniwersytecie Guelph. (Prezenter)

„Pozostawia to możliwość sprzedawcy. Mogą nawet zaprojektować sklep w taki sposób, że po wybraniu pieczonego kurczaka zobaczysz inne produkty w sklepie i rzeczy, które je uzupełniają”.

To prawdopodobnie oznacza, że ​​klienci dostaną okazyjną cenę na grillowanego kurczaka, ale w końcu będą kupować dodatki, które nie są dobre w tej cenie.

Zastanów się nad zakupem tacki z tłuczonymi ziemniakami w cenie dwukrotnie wyższej niż w domu – ale klient ją bierze. W połączeniu z tanim kurczakiem, aby zaoszczędzić czas.

– To druga strona. Lubisz gotować i chcesz to robić? zapytał profesor drobiu Casey Owens, który powiedział, że nie pamięta, kiedy ostatnio grillowała kurczaka.

Kurczak jest bezcenny dla koneserów, takich jak profesor drobiu Casey Owens. 7,99 USD dla wszystkich innych kupujących w tym magazynie Calgary Costco. (Anis Haidari/CBC)

„Jestem mamą dwójki dzieci, 11 i 13 lat. Nie mam czasu, żeby iść do domu i grillować kurczaka. Między harmonogramem baseballu a piłką nożną. Nie mam czasu, ale bardzo łatwo jest iść do mojego lokalnego sklepu spożywczego przechowaj, wybierz jeden i wydaj 5 lub 6 USD i zjedz dobry posiłek”.

To właśnie sprawia, że ​​kurczak z rożna, według Owensa, jest nieoceniony.


Kliknij tutaj Aby posłuchać tego klipu lub Pobierać ten koszty utrzymania Notacja dźwiękowa.

Koszt utrzymania jest nadawany co tydzień w CBC Radio One, w niedziele o 12:00 (12:30 NT).

READ  Sierpniowa sprzedaż domów spada, ceny rosną wraz ze spadkiem podaży 43%: Toronto Real Estate Board

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top