Dlaczego niektórzy boją się „Polexitu” z Unii Europejskiej

WARSZAWA, Polska – Polska przyciąga w tym tygodniu uwagę Europejczyków. Premier Mathews Moravici przemawiał we wtorek w Parlamencie Europejskim, a liderzy szczytu UE w ten weekend spodziewają się, że staną przed dylematem prawnym, jaki stworzyło ostatnie orzeczenie Polski w Trybunale Konstytucyjnym.

Niektórzy przeciwnicy polskiego nacjonalistycznego rządu obawiają się, że orzeczenie sądu może doprowadzić kraj do wyjścia z 27 państw UE poprzez ewentualny „bolexit” lub Brexit. Rząd potępia tych, którzy rozpowszechniają tę ideę, nazywając to „fałszywymi wiadomościami”. Spójrzcie na różne poglądy w tej sprawie – dlaczego nie można opuścić obozu w Polsce, ale tarcia rządu z przywódcami UE są realne.

Historia

Rząd PolskiKierowana przez Konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość jest w konflikcie z urzędnikami UE od czasu przejęcia władzy w Brukseli w 2015 roku. Często pojawiają się kontrowersje dotyczące zmian w polskim sądownictwie, które dają partii rządzącej większą władzę nad sądownictwem. Polskie władze dążą do zreformowania skorumpowanego i niekompetentnego wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska ma nadzieję, że zmiany spowodują erozję demokratycznego systemu kontroli i równowagi.

Antyunijne skutki pogodowe z Polski

W miarę nasilania się konfliktów w sądownictwie przywódcy partii rządzących czasami porównywali UE do Związku Radzieckiego, okupującej Polskę w czasie zimnej wojny, ponieważ komisja groziła zatrzymaniem miliardów euro w funduszach na odbudowę dla Polski.

Rizard Terlecki, wiceprzewodniczący partii, powiedział w zeszłym miesiącu, że jeśli sprawy nie potoczą się tak, jak chciała Polska, „musimy szukać twardych rozwiązań”. Odnosząc się do Brexitu, powiedział: „Brytyjczycy wrócili do pokazania, że ​​dyktatura brukselskiej biurokracji ich nie dotyczy”.

Inny czołowy członek partii, Marek Suzuki, powiedział, że Polska będzie walczyć z najeźdźcami Brukseli, tak jak Polska walczyła w przeszłości z nazistowskimi i sowieckimi okupantami. „Bruksela przysyła nam przełożonych, którzy będą regulować Polskę i siadać na kolanach, więc musimy być państwem niemieckim, a nie dumnym państwem Polaków wolności” – zadeklarował.

READ  Wyjątkowy bieg 18-letniej Polki! Nikt w Europie nie osiąga lepszego wyniku jak na swój wiek. Sportowcy

Ważną zasadą są prawa

W tym miesiącu polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował orzeczenie, że prawo UE narusza prawa 27 państw członkowskich, a niektóre przepisy unijne są niezgodne z konstytucją kraju.

Ta decyzja sądu, zdominowanego przez lojalistów partii rządzącej, daje polskiemu rządowi uzasadnienie dla prób lekceważenia nakazów sądów UE – zwłaszcza w sprawach związanych z niezawisłością sądownictwa.

Orzeczenie to kolejny poważny test dla UE po latach zarządzania burzliwym rozwodem z Wielką Brytanią.

„To orzeczenie stawia pod znakiem zapytania podstawy Unii Europejskiej” – powiedziała Ursula van der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. „To bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego systemu prawnego”.

Co mówi polski rząd?

Polscy przywódcy twierdzą, że absurdem jest myśleć, że powinni opuścić UE, oskarżając opozycję o zabawę ideą „bolexitu” dla politycznej korzyści.

Premier Moravic powiedział w zeszłym tygodniu: „Partie opozycyjne zapowiedziały, że nie będą startować w wyborach uzupełniających, ale będą dążyć do osłabienia Polski i Unii Europejskiej”.

Donald Tusk, czołowy lider polskiej opozycji i były przywódca UE, przemawiał po zorganizowaniu ogólnopolskich masowych demonstracji poparcia dla obecności Polski w UE.

Moraviki powtórzył we wtorek swój argument, mówiąc w parlamencie UE, że polski rząd nie powinien powtarzać kłamstw ludzi na temat popytu na bolonkę. Powiedział: „88% Polaków opowiada się za członkami UE, z których połowa to nasi wyborcy”.

Czy będzie dobra ekspozycja dla Polski?

UE nie ma prawnych możliwości wydalenia członka. To znaczy, że żeby Polexit mógł się wydarzyć, musi go wywołać Warszawa. W tej chwili pomysł wydaje się dalekowzroczny, bo członkostwo w UE jest w Polsce tak popularne, że z sondaży wynika, że ​​ponad 80% Polaków przebywa w obozie.

Kiedy Polska weszła do UE w 2004 roku, Polacy zdobyli nowe swobody podróżowania i pracy w UE oraz uruchomili dramatyczne zmiany gospodarcze, z których skorzystały miliony ludzi.

READ  UE ma sześć dni na podjęcie działań lub podjęcie kroków prawnych przeciwko Polsce i Węgrom Świat | Aktualności

Niektórzy nawet obawiają się, że bieguny mogą się jeszcze zmienić. Obawiają się, że jeśli nowe fundusze unijne zostaną zawieszone w Polsce z powodu przepisów prawnych, Polacy mogą w końcu zorientować się, że przystąpienie do federacji nie jest już korzystne.

Niektórzy obawiają się wypadku politycznego z perspektywy tego, co wydarzyło się, gdy Wielka Brytania wystąpiła z UE. Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron wezwał do referendum w sprawie członkostwa w UE. Wierząc, że Brytyjczycy zagłosują za pozostaniem, wezwał do głosowania w celu rozwiązania sprawy. Bez większości w 2016 r. Cameron szybko zrezygnował.

Moritz Corner, europejski prawodawca z Niemiec, powiedział Moravic podczas debaty w Parlamencie UE we wtorek, że „opuszczenie UE jest sprzeczne z wolą twoich europejskich przyjaciół i wolą Polaków”.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top