Dlaczego 4-dniowy program pilotażowy w Islandii okazał się „miażdżącym sukcesem”

Według szeroko zakrojonego programu pilotażowego w Islandii ludzie, którzy pracują mniej godzin tygodniowo, są nie tylko szczęśliwsi, ale także bardziej produktywni w swojej pracy.

W latach 2015-2019 Rada Miasta Reykjaviku i islandzki rząd federalny współpracowały ze związkami zawodowymi, aby przetestować zalety i wady czterodniowego tygodnia pracy.

Około 2500 pracowników – ponad jeden procent siły roboczej w kraju – pracowało od 35 do 36 godzin tygodniowo, w przeciwieństwie do Standardu 40, bez żadnych cięć płac.

„Wyniki są bardzo pozytywne. Pracownicy ze wszystkich dziedzin sektora publicznego są niesamowicie zadowoleni z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, spędzają więcej czasu z rodziną i wykonują więcej zajęć pozalekcyjnych – takich jak jazda na rowerze, podejmowanie nowych hobby itp., – powiedział badacz Zdarza się Gospodarz gości Duncan McCoy.

„To był strzał w dziesiątkę, jak można sobie wyobrazić… z perspektywy pracowników, ale także z punktu widzenia pracodawców”.

słuchaj | Korzyści z czterodniowego tygodnia pracy:

6:344-dniowy program pilotażowy w Islandii zmniejszył stres i zwiększył produktywność

Strong jest współdyrektorem brytyjskiego Centrum Badań Autonomii, które zebrało dane z badania wraz z Islandzkim Towarzystwem na rzecz Zrównoważonej Demokracji.

Uczestnicy pochodzili z różnych miejsc pracy, w tym biur, szpitali, żłobków i usług socjalnych. Ci, którzy zwykle pracują od 9 do 5, od poniedziałku do piątku, mają cztery dni w tygodniu. Inni, którzy pracowali w systemie zmianowym, zauważyli, że ich godziny pracy zostały skrócone w inny sposób.

Ale na całym świecie wyniki były takie same.

We wspólnym raporcieAutonomy i stowarzyszenie stwierdziły, że pracownicy wykazali się „lepszym samopoczuciem, lepszą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym oraz lepszym duchem współpracy w miejscu pracy – a wszystko to przy zachowaniu obecnych standardów wydajności i produktywności”.

„Najwspanialszą rzeczą moim zdaniem, rzeczą, która moim zdaniem jest prawdopodobnie najbardziej pokrzepiająca, jest ilość czasu, jaki ludzie spędzają ze swoimi rodzinami, sposób, w jaki mogą ponownie połączyć się ze swoimi rodzinami” – powiedział Strong.

Mieli więcej energii w pracy i trochę bardziej cieszyli się swoją pracą.Will Strong, współdyrektor Autonomy Research Center

Chociaż nie jest niespodzianką, że ludzie są szczęśliwsi, gdy pracują mniej, Strong powiedział, że pracodawcy też są szczęśliwi.

Jak mówi, w najlepszych przypadkach menedżerowie zgłaszają zwiększoną produktywność. W najgorszym przypadku produktywność pozostała stabilna. Ponadto eksperyment nie miał wpływu na zarobki pracodawcy.

Will Strong jest współdyrektorem brytyjskiego think tanku Autonomy. Jego organizacja współpracowała z islandzkimi badaczami, aby przeanalizować program pilotażowy na czterodniowy tydzień pracy w Islandii. (Dostarczone przez Willa Stronga)

Stronge twierdzi, że dzieje się tak dlatego, że pracownicy rzadziej cierpieli z powodu stresu w miejscu pracy, lęku, depresji i wypalenia. W rezultacie pracowali ciężej i brali mniej zwolnień lekarskich.

„Mieli trochę więcej energii w pracy i faktycznie cieszyli się trochę bardziej swoją pracą” – powiedział. „Brzmi to bardzo różowo – ale to, co wynika z wielu z tych doświadczeń, polega na tym, że ludzie faktycznie czują się bardziej związani z pracą. W pewnym sensie czują się nagrodzeni, mając więcej czasu”.

Wyniki w Islandii są porównywalne z innymi podobnymi badaniami na całym świecie. Microsoft Japan wypróbował czterodniowy tydzień pracy w 2019 roku i Odnotowano 40-procentowy wzrost wydajności. Nowozelandzka firma o nazwie Stała transformacja opiekuna na stałe do czterech dni w tygodniu w 2018 r. po tym, jak jej próby wykazały 20-procentowy wzrost wydajności.

Pracownicy komunalni w Guysborough, NSA Prowadź program pilotażowy przez cztery dni w tygodniu w 2020 r. I uznali to za pozytywne doświadczenie, hmm W kwietniu głosowała za utrzymaniem polityki.

Premier Wielkiej Brytanii John Horgan Niedawno powiedział, że przez cztery dni Tydzień pracy nie jest „poza stołem” w jego prowincji, ponieważ Kanadyjczycy wychodzą z pandemii.

„Myślę, że nastąpiła duża zmiana w rozmowach o czasie pracy i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy być tego częścią” – powiedział Strong.

O czym on też bardzo dobrze wie. W Autonomy pracownicy pracują 32 godziny w tygodniu i bardzo to poleca.


Napisane przez Sheenę Goodyear z aktami Sarah Jackson. Wywiad z Willem Strongiem Wyprodukowane przez Nizę Liabę Nondo.


Więcej z tego odcinka

READ  Eksperci ostrzegają, że większość laboratoriów w Kanadzie całkowicie nie jest w stanie wykryć wariantu Delta COVID-19

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top