Dinozaury były w rozkwicie, a nie w fazie schyłkowej, gdy uderzyła fatalna w skutkach asteroida

Dinozaury były w rozkwicie, a nie w fazie schyłkowej, gdy uderzyła fatalna w skutkach asteroida

Źródło: Pixabay/CC0 Domena publiczna

Paleontolodzy są zgodni co do tego, że potężne uderzenie asteroidy oznaczało koniec dinozaurów, ale trwa debata na temat ogólnego stanu gadów w czasie fatalnego uderzenia.


byli Dinozaury to nie ptaki Upadająca asteroida właśnie przyspieszyła tempo wymierania?

A może kwitła w późnej kredzie, tylko po to, by zostać zgaszona przez kosmiczną skałę w nieodpowiednim czasie?

Niedawne badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Edynburgu dostarczają nowych dowodów na to, że dinozaury były potężne w czasie ich przedwczesnej śmierci. Przeczesując zapis kopalny w celu zrekonstruowania sieci pokarmowych tysiące lat przed i po uderzeniu asteroidy, naukowcy rzucili również nowe światło na to, jak Ssaki Ptaki przeżyły katastrofę, która zakończyła 165 milionów lat życia dinozaurów.

„To bardzo interesujące badanie, w którym zastosowano metodę, która nie jest stosowana zbyt często Paleontologia kręgowców„Wyniki są solidne” – powiedział paleontolog Luis Chiappi, dyrektor Instytutu Dinozaurów w Muzeum Historii Naturalnej Hrabstwa Los Angeles, który nie był zaangażowany w badania.

Badanie, opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Postęp naukiPonad 1600 zostało sprawdzonych okazy kopalne Datowane są na okres od 18 milionów lat przed uderzeniem asteroidy – ostatnie lata kredy – do pierwszych 4 milionów lat paleogenu, który rozpoczął się w dniu, w którym 7,5-kilometrowy głaz uderzył w dzisiejszy półwysep Jukatan w Meksyku.

Skamieliny reprezentują prawie każdy rodzaj zwierząt, które były spożywane i spożywane w tym okresie, od ryb, salamandrów i żab po krokodyle, dinozaury i ssaki.

Biorąc pod uwagę liczbę znalezionych szczątków, naukowcy doszli do wniosku, że dinozaury cieszyły się stabilną i silną pozycją w siatce ekologicznej w chwili ich śmierci, bez sugestii Zapis kopalny To właśnie tam Źródła jedzenia Przyczyną tego spadku jest winny główny autor Jorge García-Girón, ekolog z fińskiego Uniwersytetu w Oulu i hiszpańskiego Uniwersytetu w León.

Mając znacznie mniejsze bezpieczeństwo w sieci pokarmowej niż ich odpowiedniki dinozaurów, ssaki spędziły późną kredę, próbując zdobyć mały, futrzany przyczółek w krajobrazie zdominowanym przez gigantyczne gady. Naukowcy odkryli ogromną różnorodność gatunków ssaków, co wskazuje na rodzinę w procesie adaptacji do swojego świata.

„To rodzaj kompromisu” – powiedział García-Girón. „Dinozaury były bardziej zadomowione w swoich środowiskach. Były oczywiście panami swojego ekosystemu. Z drugiej strony ssaki różnicowały się i zaczynały kolonizować różne siedliska i różne środowiska. „

Kiedy asteroida uderzyła, być może ta odporność byłaby zbawieniem dla ssaków.

Zdarzenie wymierania kredowo-paleogeńskiego lub zdarzenie K/Pg zmiotło szacunkowo 75% gatunków na planecie w tym czasie. Kiedy nastąpiło uderzenie, a kolejne pożary i chmury pyłu spaliły krajobraz i zmieniły atmosferę, większość dinozaurów nie była w stanie zakopać się pod ziemią, polecieć w bezpieczniejsze miejsce ani zanurzyć się w wodzie, by dosiąść najgorszego, jak to zrobiły gatunki, które przeżyły.

„Kiedy samo powietrze stało się zabójcze, niewiele można było zrobić dla życia na Ziemi” — pisze autor Riley Black w książce The Last Days of the Dinosaurs: An Asteroid, Extinction, and the Beginning of Our World.

Dinozaury idealnie pasowały do ​​krajobrazu i klimatu późnej kredy. Kiedy bezprecedensowe i nieoczekiwane wydarzenie zmiotło ten świat z dnia na dzień, wraz z nim poszły dinozaury.

Chociaż nowe badania odpowiadają na pytania dotyczące ważnego wydarzenia w przeszłości planety, mogą również pomóc naukowcom wyjaśnić jej przyszłość. Zrozumienie pięciu zdarzeń masowego wymierania w zapisach prehistorycznych może pomóc nam przewidzieć metody uprawy i gatunki zwierząt Może cierpieć i podupadać w wyniku zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.

Na przykład gatunki słodkowodne już szybko znikają, powiedział García-Girón. „Gdybyśmy byli w stanie zidentyfikować czynniki, które decydowały o przetrwaniu zwierząt słodkowodnych w przeszłości, moglibyśmy wykorzystać te informacje do przewidywania konsekwencji utraty bioróżnorodności słodkowodnej, która ma miejsce w naszych czasach” – powiedział.

więcej informacji:
Jorge García-Girón, Zmiany w sieciach pokarmowych i stabilność nisz kształtowały przetrwanie i wymieranie pod koniec okresu kredy, Postęp nauki (2022). DOI: 10.1126/sciadv.add5040. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.add5040

2022 Los Angeles Times.
Dystrybuowane przez Tribune Content Agency, LLC.

cytat: Dinozaury były w okresie świetności, a nie w fazie schyłkowej, kiedy uderzyła fatalna w skutkach asteroida (25 grudnia 2022 r.). Pobrano 25 grudnia 2022 r. z https://phys.org/news/2022-12-dinosaurs-prime-decline- fatalous -asteroida. język programowania

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkimi uczciwymi transakcjami do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  SpaceX wycofuje gigantyczne łodzie sieciowe, aby uchwycić stożki dziobu rakiety

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *