Denver Nuggets pokonują Los Angeles Lakers i po raz pierwszy w historii klubu awansują do finałów NBA

LOS ANGELES (AP) — Nikola Jokic jest zawodnikiem, jakiego nie widział w NBA, a teraz zabiera Denver Nuggets w miejsce, jakiego nigdy wcześniej nie widział.

Jokic zdobył 30 punktów, 14 zbiórek i 13 asyst, a Nuggets awansowali do finałów NBA po raz pierwszy w historii zespołu w poniedziałek wieczorem, wygrywając 113-111 z Los Angeles Lakers w finale Konferencji Zachodniej.

Kanadyjczyk Jamal Murray zdobył 25 punktów dla najwyżej rozstawionego Nuggets, który pokonał 31-punktową i 15-punktową stratę LeBrona Jamesa w meczu 4. meczu, zdobywając pierwszy tytuł konferencyjny od 47 sezonów w NBA.

„To niewiarygodne” – powiedział Murray. „To świetna zabawa. To surrealistyczne. Będziemy nadal tworzyć historię, o to chodzi. Zamierzamy zachować tę mentalność”.

Jokic zaliczył swój ósmy dublet w play-offach w trzeciej kwarcie, pobijając rekord NBA Wilta Chamberlaina z 1967 roku pod względem trójek w jednym okresie posezonowym. Potężny serbski rozgrywający z wdziękiem bramkarza prowadził również waleczną akcję obronną Nuggets, mimo popełnienia piątego faulu w połowie czwartej kwarty.

Jokic nie schodził z parkietu przez ostatnie 33 minuty czwartego meczu – a kiedy Denver potrzebował dużego kosza, Jokic również go dostarczył. Wyeliminował Anthony’ego Davisa, zdobywając ostatnie punkty meczu po layupie na 51 sekund przed końcem gry.

„Myślę, że właśnie dlatego kwalifikacje są tak miłe i interesujące, ponieważ nie obchodzi cię, jak bardzo jesteś zmęczony” – powiedział Jokic. „Nie dbasz o minuty, faule, strzały, procenty. Po prostu chcesz wygrać mecz. W niektórych dzisiejszych grach nie graliśmy dobrze w obronie, (ale) możesz je wygrać na wszelkie możliwe sposoby. „

James zakończył mecz z 40 punktami, 10 zbiórkami i dziewięcioma asystami po pierwszej połowie swojej kariery po sezonie, ale nawet najlepszy strzelec w historii NBA nie mógł powstrzymać głębokiego, dynamicznego Nuggets przed szóstym z rzędu zwycięstwem w klasyfikacji generalnej.

READ  Khabib Nurmagomedov: Myślę, że po aresztowaniu Jorge Masvidala wszyscy gracze wagi ciężkiej powinni odmówić walki z Colbym Covingtonem

James spudłował dwa wyrównane strzały w ostatnich sekundach, a Aaron Gordon otrzymał oficjalne uznanie za zablokowanie próby wyrównania po sygnale.

Nuggets zwieńczyli swój wspaniały sezon grając w swoich pierwszych mistrzostwach NBA. Denver zarówno wyeliminował Lakers po raz pierwszy w ośmiu spotkaniach play-off, jak i po raz pierwszy wygrał serię play-off, potencjalnie zarabiając kilka dni przed finałami.

O ile Boston Celtics nie zapiszą się w historii koszykówki, odrabiając stratę 3: 0 w East Finals, ósme rozstawione Denver będzie gospodarzem Miami Heat, aby otworzyć finały NBA, począwszy od 1 czerwca.

James powiedział o Nuggets: „Ja i mama.

Mają punktację. Mają strzelanie. Mają rozgrywanie. Mają inteligencję. Mają długość. Mają głębię. I jedna rzecz o ich drużynie, kiedy masz faceta takiego jak Jokic, który jest tak duży jak on, ale także mentalnie jak on, naprawdę nie można popełnić wielu błędów jak na takiego faceta.

Lakers odrobili siedmiopunktową stratę i zremisowali na pięć minut przed końcem, ale Jokic trafił 25-metrową trójkę – rodzaj absurdalnego strzału wielkiego człowieka, który Jokic wykonuje rutynowo. Po tym, jak Davis wykonał dwa rzuty wolne i wyrównał wynik na 1:13 przed końcem, Jokic ponownie wyprowadził Nuggets na prowadzenie.

James następnie źle spartaczył maniaka sprintu z wyskokiem na 26 sekund przed końcem. Murray przegapił konwersję, aby dać Lakers ostatnią szansę, ale jazda Jamesa na brzęczyk została udaremniona przez Murraya i Gordona, którzy zdobyli 22 punkty.

„Aby ten mecz sprowadził się do siatki, a piłka była w rękach LeBrona Jamesa, te sekundy były wiecznością” – powiedział trener Denver, Michael Malone. „Kiedy zadzwonił dzwonek, przez sekundę było to niemal surrealistyczne. Nie mógłbym być bardziej dumny z tej grupy”.

James zdobył 21 punktów w pierwszej kwarcie i desperacko pracował, aby Lakers mogli rywalizować w ostatnim meczu swojego 20. sezonu NBA. Ale Lakers nie mogli nawet wymusić gry 5, ponieważ pozornie wyczerpany Davis zdobył 10 ze swoich 21 punktów w czwartej kwarcie i dodał 14 zbiórek.

READ  Były Dodger Dave Stewart zły na prowadzenie sprawy Trevora Baueraer

Austin Reeves zdobył 17 punktów dla Lakers, którzy pokonali ich w serii play-off po raz 11. w historii zespołu, w tym dziewięć z siedmiu najlepszych w serii.

Przegrana zakończyła niesamowitą zmianę w Los Angeles w siódmym miejscu po rozpoczęciu sezonu 2-10 pod okiem nowego głównego trenera Darvina Hamma. Po wzmocnieniu swojego składu w ostatecznym terminie i wejściu po sezonie po dwóch miesiącach solidnej gry, Lakers wyeliminowali drugie rozstawione Memphis i wyeliminowali obrońcę tytułu Golden State, aby wzbudzić nadzieje swoich fanów na całym świecie w jednym z najbardziej nieprawdopodobnych mecze kiedykolwiek. Turniej toczy się w historii NBA.

„Nic oprócz miłości i szacunku dla rodziny Denver Nuggets” – powiedział Hamm. „Uwielbiam sposób, w jaki grają i o co w nich chodzi. Widzieliśmy też sposoby… Myślę, że mamy tutaj również okazję zrobić coś wyjątkowego i musimy po prostu na tym bazować.”

W obliczu eliminacji po raz pierwszy w niezwykłej rundzie eliminacyjnej, Lakers prowadzili do przerwy 73-58. Po osiągnięciu swojego rekordowego w karierze ćwierćfinału play-off w swoim 282. meczu po sezonie, James ustanowił rekord kariery pod względem punktów w dowolnej pierwszej połowie – ale Nuggets odpowiedzieli prowadzeniem 36-16 w trzeciej kwarcie.

Napiwki

Nuggets: Kentavious Pope Caldwell wykorzystał czteropunktową grę w pierwszej kwarcie. Skończył z 13 punktami. … Nuggets jeszcze nie przegrywają w serii, aw play-offach mają 8-0 u siebie – 10-0 od marca. Denver ma bilans 12-3 po sezonie.

Lakers: James trafił za trzy punkty w pierwszej połowie, kiedy podanie Loeba do Rui Hachimury wpadło do kosza. … Hamm wstrząsnął swoim początkowym składem, zastępując walczących D’Angelo Russella i Jareda Vanderbilta Dennisem Schroederem i Hachimurą. Ruchy zadziałały od razu, ponieważ obaj pierwszoroczniacy zdobyli łącznie 19 punktów w pierwszej połowie. … Kyrie Irving oglądał mecz ze stadionu. Gwardia wolnego agenta została powiązana z ponownym spotkaniem z Jamesem w Lakers w przyszłym sezonie. Inni kibice na stadionie to Vin Diesel, Adam Sandler i Aaron Donald.