Denis Shapovalov pokonuje Aleksandra Zvereva i awansuje do ćwierćfinału Australian Open

MELBOURNE, Australia – Kanadyjczyk Denis Shapovalov kontynuował swój występ w Australian Open, odnosząc w niedzielę dominujące zwycięstwo nad Alexandrem Zverevem w czwartej rundzie.

Shapovalov z Richmond Hill pokonał trzeciego rozstawionego Zvereva 6:3, 7:6 (5), 6:3 i awansował do ćwierćfinału.

22-letni Kanadyjczyk i 14. zmierzą się w następnej rundzie z szóstym, Rafaelem Nadalem. Hiszpan zapewnił sobie miejsce w ćwierćfinale pokonując w równych setach Adriana Mannarino.

Shapovalov nigdy nie przekroczył trzeciej rundy Australian Open.

Kanadyjczyk był agresywny w meczu i rzucił wyzwanie wciąż pozbawionemu inspiracji Zverevowi. W meczu udało mu się pokonać 11 podwójnych błędów.

Shapovalov całkowicie zdominował trzeciego seta, który zakończył się trafieniem do siatki Zvereva. Jego pięść zderzyła się z radości.

Shapovalov potrzebował 2 godzin i 21 minut, aby pokonać Zvereva – jego najszybszy do tej pory mecz wielkoszlemowy. Jego poprzednie trzy mecze trwały ponad trzy godziny każdy i odniósł zwycięstwo w drugiej rundzie nad południowokoreańskim Kwon Sun-Woo o cztery godziny i 25 minut w pięciu setach.

Ale występ Shapovalova był stosunkowo szybki, bardziej konsekwentny i konsekwentny.

Poważne wątpliwości wzbudził w umyśle Niemca, kiedy w pierwszej połowie drugiego seta rozbił swojego przeciwnika. Zverev ze złością zniszczył rakietę, kilkakrotnie rozbijając ją na korcie.

Kanadyjczyk dwukrotnie obniżył serw, by w drugim secie przegrać 5:3, po czym złamał prawe plecy Zvereva i ostatecznie wymusił tiebreak. W tym dogrywce Shapovalov prawie stracił prowadzenie 5-1, ale utrzymał prowadzenie 2-0 seta.

Niespodzianka pojawiła się na samym początku, kiedy Shapovalov złamał Niemca w czwartym meczu i objął prowadzenie 3:1. Służył stamtąd za wygodne zwycięstwo 6-3 w secie otwierającym.

Ten raport został po raz pierwszy opublikowany przez The Canadian Press 22 stycznia 2022 r.