Demokraci zachowują kontrolę nad Senatem po zwycięstwie Nevady

Edison Research przewidział w sobotę, że Demokraci pozostaną pod kontrolą Senatu USA w przyszłym roku po tym, jak demokratyczna senatorka USA Catherine Cortez Masto wygrała reelekcję w Nevadzie, dając wielką wygraną prezydentowi USA Joe Bidenowi.

Jednak Republikanie byli gotowi przejąć kontrolę nad Izbą Reprezentantów USA, ponieważ urzędnicy kontynuowali liczenie głosów we wtorkowych wyborach w USA.

Cortez Masto ledwo pokonał swojego republikańskiego pretendenta Adama Laxalta, byłego prokuratora generalnego, który został poparty przez byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Po zwycięstwie Masto po reelekcji senatora Marka Kelly’ego w Arizonie pod koniec piątku Demokraci będą kontrolować co najmniej 50 mandatów w Senacie, a wiceprezydent Kamala Harris będzie w stanie zerwać stosunki w 100-osobowej Izbie.

Senat jest podzielony 50-50 między Demokratów i Republikanów. Nowo wybrany Senat zostanie zaprzysiężony 3 stycznia.

Jeśli demokratyczny senator Raphael Warnock wygra drugą turę wyborów 6 grudnia w Gruzji przeciwko republikańskiemu pretendentowi Herschelowi Walkerowi, to zwiększy to większość demokratów do 51-49. To z kolei dałoby Demokratom dodatkową korzyść polegającą na uchwaleniu ograniczonej liczby kontrowersyjnych projektów ustaw, które mogą przejść zwykłą większością głosów, zamiast 60 wymaganych w przypadku większości aktów prawnych.

Demokratyczni senatorowie Joe Manchin z Zachodniej Wirginii i Kirsten Sinema w Arizonie „swing” zablokowali lub opóźnili niektóre z kluczowych inicjatyw Bidena, w tym rozszerzenie niektórych programów społecznych.

Ale z 51 mandatami Demokratów w następnym Kongresie, wpływ Manchina i Kina będzie nieco mniejszy.

Nie wiadomo jeszcze, która partia będzie miała większość w Izbie Reprezentantów USA przez najbliższe dwa lata. Republikanie nadal zdobywali przewagę, ale dla kilku grup etnicznych, w tym wielu kalifornijskich zwolenników liberalnych, wciąż płynęły zyski.

Demokraci wywołali w sobotę duże zdenerwowanie spodziewanym zwycięstwem w trzeciej dzielnicy kongresowej Waszyngtonu, gdzie demokratka Mary Glossenkamp pokonała zwolennika Trumpa Joe Kenta Pereza.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w poniedziałek

Może minąć kilka dni lub więcej, zanim będzie znany wynik wystarczającej liczby wyścigów Domów, aby określić kontrolę nad tym 435-osobowym pokojem.

Demokraci uzyskali znaczny wzrost pod koniec piątku, kiedy Kelly, demokrata z Arizony, miał zachować swoje miejsce, pokonując Republikanów Blake Masters, których Trump poparł jak Laxalt. Mistrzowie nie zrezygnowali z wyścigu.

Kelly, były pilot myśliwca i astronauta Marynarki Wojennej, wygłosił w sobotę w Phoenix krótkie przemówienie do swoich zwolenników ze swoją żoną, byłą aktorką Demokratów Gabe Jefffords, u boku. Jego uwagi koncentrowały się na pracy w Kongresie w sposób ponadpartyjny.

Kelly nie wspomniał o Mistrzach, ale powiedział: „Widzieliśmy konsekwencje, które pojawiają się, gdy przywódcy odmawiają zaakceptowania prawdy i skupiają się bardziej na spiskach z przeszłości, niż na rozwiązywaniu wyzwań, przed którymi stoimy dzisiaj”.

W połowie kadencji kilku kandydatów republikańskich, w tym Masters, pojawiło się echo fałszywego twierdzenia byłego prezydenta Trumpa, że ​​przegrał on wybory w 2020 roku na rzecz Bidena z powodu masowych oszustw wyborczych.

W Nevadzie, gdzie urzędnicy hrabstwa Clark przetwarzali karty do głosowania otrzymane pocztą i przez skrzynki wrzutowe, sekretarz stanu Joe Gloria powiedział, że żaden kandydat nie wniósł do jego biura zarzutów oszustwa.

„Nie słyszeliśmy nic o żadnej kampanii związanej z oszustwami lub kwestionowaniem” procesu lub wyników, powiedział na konferencji prasowej.

W wyścigu na gubernatora stanu Arizona nie przewidziano jeszcze zwycięzcy, a Demokratka Katie Hobbs wyprzedziła republikankę Carrie Lake. W wyścigu o sekretarza stanu w Nevadzie demokrata Cisco Aguilar pokonał republikanina Jima Marchanta, prominentnego zwolennika fałszywych zarzutów Trumpa o oszustwa wyborcze w 2020 roku.

W grę wchodzą nominacje sędziowskie

Kontrolowany przez demokratów Senat zapewni Bidenowi, że jego kandydaci na dziesiątki federalnych stanowisk sędziowskich otrzymają potwierdzenie pod kierownictwem lidera większości Chucka Schumera.

Byłoby to szczególnie ważne dla Demokratów, gdyby w ciągu ostatnich dwóch lat urzędowania Bidena otworzyło się miejsce w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, który obecnie ma konserwatywną większość 6-3.

READ  Alvin Bragg przygotowuje się do wygrania prawyborów Demokratów na Manhattanie

Kiedy ustępujący Senat powróci w poniedziałek na powyborczą sesję roboczą, która może potrwać do końca grudnia, Schumer chce potwierdzić, że dwóch kolejnych sędziów federalnych czeka na ostateczne głosowanie.

Trump przez cały rok kręcił się wokół wyborów śródokresowych w 2022 r., Który wykorzystał swoją niesłabnącą popularność wśród skrajnie prawicowych konserwatystów, by przekonać nominowanych przez Partię Republikańską do wyborów do Kongresu, gubernatorów i samorządów.

Z powodu słabych wyników Republikanów we wtorek – nawet jeśli zdobyli niewielką większość w Izbie Reprezentantów – Trump został oskarżony o promowanie kandydatów, którzy nie byli w stanie przyciągnąć wystarczająco szerokiego elektoratu.

Laxalt i Georgia Walker mają poparcie Trumpa. Straty republikanów w obu tych wyścigach mogą osłabić popularność Trumpa, a doradcy twierdzą, że rozważa ogłoszenie trzeciej kadencji w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Republikanie z Domu, jeśli odniosą zwycięstwo, przysięgli, że spróbują cofnąć zwycięstwa Bidena w bojowych warunkach. Zmień i chcesz dokonać serii obniżek podatków w 2017 r., które wygasną na stałe. Zaplanowali też śledztwa w sprawie działalności administracji Bidena oraz syna prezydenta, który miał interesy z Ukrainą i Chinami.


(Raportowanie Tima Reeda w Phoenix; Dodatkowe reportaże Richarda Cowana w Waszyngtonie; Redakcja Daniela Wallisa i Williama Mallarda)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top