Demokraci zachowują kontrolę nad Senatem dzięki wygranej w Nevadzie

Demokraci zachowują kontrolę nad Senatem dzięki wygranej w Nevadzie

Senator USA Catherine Cortez Masto podczas wieczoru wyborczego zorganizowanego przez Nevada Democratic Victory w Las Vegas w stanie Nevada, 8 listopada 2022 r.Anna Moneymaker / Getty Images

Demokraci pod przewodnictwem prezydenta USA Joe Bidena nalegali na kontrolę Senat Wygrywając Nevadę, kontynuując powrót partii w wyborach w połowie kadencji i ułatwiając dalszą realizację agendy politycznej Białego Domu.

Obecna demokratyczna senator Catherine Cortez Masto o włos pokonała republikańskiego kandydata Adama Laxalta w policz głosy Późno w sobotę, cztery dni po wyborachdając Demokratom 50 miejsc w 100-osobowej izbie wyższej, z wiceprzewodniczącą Kamalą Harris przeprowadzającą głosowanie graniczne.

Tymczasem kontrola Izby Reprezentantów pozostawała niepewna. Podczas gdy Republikanie zdawali się wyrwać większość Demokratom, kilka zaciętych wyścigów w Kalifornii jest wciąż zbyt blisko, aby je rozstrzygnąć. Demokraci będą mieli okazję zwiększyć swój margines w Senacie w drugiej turze wyborów w Gruzji w przyszłym miesiącu.

Straty republikanów w wyborach śródokresowych przyniosły głównie straty kandydatów popieranych przez Donalda Trumpa, co zadaje cios byłemu prezydentowi, nawet gdy przygotowuje się do złożenia we wtorek wniosku o powrót w 2024 roku.

„Naród amerykański całkowicie odrzucił antydemokratyczny, autorytarny, wulgarny i dzielący trend, że Republikanie chcieli, by MAGA przejęła nasz kraj” – powiedział w sobotę lider większości Senatu Chuck Schumer.

Biden ogłosił zwycięstwo jako poparcie dla jego programu, który obejmował budowę infrastruktury, walkę ze zmianami klimatycznymi i próbę rozszerzenia krajowej sieci bezpieczeństwa socjalnego.

„Jestem bardzo zadowolony z frekwencji i myślę, że jest to odzwierciedlenie jakości naszych kandydatów. Wszyscy pracują nad tym samym programem” – powiedział dziennikarzom w Phnom Penh, gdzie bierze udział w szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. „Nie mogę się doczekać kolejnych dwóch lat”.

Zasiadanie w Senacie pozwoli Bidenowi na dalsze powoływanie, w tym na sędziów sądów federalnych, które muszą być zatwierdzone przez Izbę Najwyższą. Ułatwi mu też podejmowanie prób opracowywania ustawodawstwa.

READ  Holender Joran van der Sloot, który jest więziony w celu ekstradycji z Peru do Stanów Zjednoczonych

Republikanie mieli nadzieję na łatwą kontrolę Kongresu i gubernatorów kluczowych stanów w połowie kadencji i oczekiwali „czerwona fala. Zamiast tego Demokraci do tej pory zajęli wszystkie miejsca w Senacie i zdobyli jedno w Pensylwanii od republikanów.W tym konkursie wicegubernator Jon Fetterman pokonał wybranego przez Trumpa kandydata, doktora telewizyjnego Mehmeta Oza.

W Gruzji obecny demokratyczny senator Raphael Warnock o włos pokonał byłego zawodowego piłkarza Herschela Walkera, ale nie otrzymał 50 procent głosów. Zgodnie z zasadami tego stanu, 6 grudnia para zmierzy się z drugą turą wyborów.

Dodatkowe miejsce pozwoliłoby Demokratom utrzymać większość w komisjach senackich i osłabić władzę senatorów Joe Manchina i Kirsten Sinema, moderatorów, którzy wcześniej zablokowali ustawę Bidena przedłużającymi się negocjacjami w celu zabezpieczenia ich głosów.

Wybory w połowie kadencji były szczególnie złe dla kandydatów, którzy przyjęli kłamstwo Trumpa, że ​​wybory w 2020 roku zostały sfałszowane przeciwko niemu. Republikanie, którzy odrzucili wybory, przegrali konkursy senackie w swingowych stanach Arizona A Rhode Islandoraz wyścigi gubernatorów w Pensylwanii i Michigan.

Pan Trump próbował obwiniać przywódcę republikańskiego Senatu Mitcha McConnella. W niedzielnym poście na swoim Truth Social były prezydent oskarżył McConnella o sprzedaż Bidena i rzucił rasistowską zniewagę na żonę McConnella, Elaine Chao. Zhao, tajwański Amerykanin, był sekretarzem ds. transportu za Trumpa.

„To wina Mitcha McConnella”, napisał Trump, oskarżając go o „danie 4 bilionów dolarów radykalnej lewicy na rzecz Zielonego Nowego Ładu” i twierdząc, że „wysadził śródokresy i wszyscy nim gardzą”.

Niektórzy Republikanie odpowiedzieli na słabe wyniki wyborów śródokresowych, ponawiając nieuzasadnione zarzuty o oszustwa wyborcze.

W Phoenix niektóre lokale wyborcze ustawiły długie kolejki we wtorek w dniu wyborów po tym, jak drukarki wydrukowały karty do głosowania zbyt miękko, by mogły je odczytać maszyny liczące. Problem dotknął dziesiątki tysięcy osób w prawie jednej trzeciej lokali wyborczych, chociaż nie zamknął głosowania i został rozwiązany później. Republikanie twierdzili, że była częścią nikczemnego spisku.

READ  Wirus koronowy: Kuba zaczyna szczepić dzieci do dwóch lat

„To tłumienie wyborców jest wymierzone w partię polityczną” – napisał na Twitterze Abi Hamada, kandydat partii na stanowisko prokuratora generalnego. W poście zatytułowanym Truth Social, zawierającym literówkę, Trump napisał, że Demokraci „ukradli elektron” w Arizonie i zażądali, by „ponownie przeprowadzili wybory!”

W głosowaniu w Senacie tego stanu skrajnie prawicowy republikański inwestor wysokiego ryzyka Blake Masters nie zdołał usunąć urzędującego demokratycznego prezydenta Marka Kelly’ego, byłego astronauty.

Pan Masters opowiada się za odcięciem legalnej imigracji; popiera teorię „Wielkiego Zastąpienia” białego nacjonalizmu, która bezpodstawnie mówi, że Demokraci próbują „zastąpić” rdzennych Amerykanów; Popiera powstrzymanie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, a raz wysunął bezpodstawny pomysł, że FBI było w jakiś sposób odpowiedzialne za zamieszki na Kapitolu z 6 stycznia 2021 r. przez zwolenników Trumpa.

Wynik wyścigu gubernatorów stanu był zbyt bliski, by można go było ogłosić w niedzielę, z Republikanką Carrie Lake, byłą prezenterką wiadomości telewizyjnych, która odrzuciła wybory, prawie nawet w liczeniu głosów z demokratką Katie Hobbs, z setkami tysięcy wciąż niepoliczonych głosów.

Ani pan Masters, ani pan Laxalt nie zrezygnowali ze swoich wyścigów, a kandydat z Arizony powiedział: „upewnimy się, że liczy się każdy legalny głos”.

Protestujący zebrali się w sobotę przed siedzibą wyborczą hrabstwa Maricopa w Phoenix, w pierwszej takiej demonstracji od czasu wyborów. Ale ci, którzy się zebrali, rozproszyli się wieczorem, po tym, jak Charlie Kirk, wpływowy przedstawiciel skrajnej prawicy, namawiał ludzi, by nie gromadzili się wokół budynków powiatowych. – Nie dawaj im wymówki, żeby przestali liczyć – powiedział.

Pani Lake również zaapelowała o ostrożność. „Każdy kandydat musi poczekać, aż każdy głos zostanie policzony” – powiedziała w niedzielę rano w Fox News. Nadal uważa, że ​​liczba niepoliczonych głosów wystarczy, by zdobyć urząd gubernatora.

Arizona spodziewa się, że większość głosów zostanie policzona do wtorku.

READ  Ankieta dotycząca przystępnych cen mieszkaniowych podkreśla obawy Kanady

Kontrolowanie rządów stanów wahadłowych jest kluczowym celem dla tych, którzy zaprzeczają wyborom. Wysiłki Trumpa w 2020 roku, aby zmienić wynik prezydenta, osłabły częściowo, ponieważ urzędnicy państwowi odmówili mu pomocy. We wtorkowych wyborach śródokresowych osoby zaprzeczające wyborom zostały pokonane w wyścigach gubernatorskich w innych stanach Michigan, Pensylwanii i Wisconsin, które będą kluczowe w wyborach w 2024 roku.

Neysayers wyborczy również poniósł klęskę w Arizonie i Nevadzie konkursach o Sekretarza Stanu, najwyższego urzędnika nadzorującego wybory.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *