Deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski za 12 kwietnia to ponad 3% PKB Pstryknąć

Deficyt obrotów bieżących w kwietniu wyniósł 3,9 mld € (konsensus 2,3 mld €, nasze szacunki to 3,2 mld €) po 3,0 mld € deficytu w marcu. W ujęciu 12-miesięcznym szacujemy, że równowaga pogorszyła się z -2,2% PKB do -3,0% PKB (największy 12-miesięczny deficyt od kwietnia 2013 r.). Deficyt handlowy w kwietniu wyniósł 2,5 mld euro, w porównaniu z 3,3 mld euro w marcu. W ujęciu 12-miesięcznym oznacza to wzrost deficytu z 1,7% do 2,2% PKB. Nadwyżka 2,2 mln euro zaległych usług nie zrównoważyła wysokiego deficytu: dochody pierwotne (2,8 mln euro) i dochody wtórne (0,9 mln).

Wyniki handlu zagranicznego w kwietniu 2022 roku odzwierciedlają wpływ wojny na Ukrainę: wzrost ceł na import paliw oraz spadek wymiany handlowej z Rosją. Roczna dynamika importu towarów wyrażona w euro (22,6% rok do roku) wyraźnie przewyższała dynamikę eksportu (6,7%).

Raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje na zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw oraz znaczący wpływ wojny na Ukrainie na polski handel zagraniczny. Globalne zakłócenia przyczyniły się do spadku eksportu części samochodowych, telewizorów i sprzętu AGD. Gwałtowny spadek sprzedaży do Rosji przekłada się również na spadek dynamiki eksportu – Rosja spadła z 7 na 23 w kwietniu 2022 roku, rok temu, wśród największych partnerów eksportowych Polski. Wyższa dynamika importu przyniosła o 75% wyższe ceny ropy naftowej oraz wyższe ceny gazu ziemnego i węgla niż przed rokiem. Rosja nie była w kwietniu najważniejszym kierunkiem importu węgla i produktów rafinacji ropy naftowej, ustępując odpowiednio Australii i Niemcom.

– Chińska polityka Zero-Govt i lokalne blokady w Szanghaju utrudniają rozładowanie napięć w globalnych łańcuchach dostaw. O reakcji polskich firm na zakłócenia w handlu międzynarodowym piszemy w naszym raporcie o globalnych sieciach dystrybucji w czasie epidemii i wojny (link: https://ing-ekonomiczny.pl/publikacja/739803). [The report is in Polish, its English version will be available late this week].

READ  Koronawirus szczepionki. Premier ostrzega: liczba infekcji prawdopodobnie wzrośnie w ciągu 2-3 tygodni

Dzisiejsze dane są nieco negatywne dla złotego, ponieważ spadek wskaźników równowagi zewnętrznej trwa bardzo szybko, choć jest to spowodowane głównie czynnikami zewnętrznymi – epidemią i wojną. Kurs złotego jest zgodny z wpływem wojny na Ukrainie i dalszych podwyżek stóp procentowych NBP oraz oczekiwaniami na dofinansowanie UE z krajowego planu naprawczego. W najbliższych miesiącach spodziewamy się, że deficyt na rachunku obrotów bieżących powiększy się do 5% PKB do końca roku.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top