Decyzja o zwolnieniu turbin gazowych z sankcji jest słuszna: Freeland – Canada News

Kanadyjska wicepremier Chrystia Freeland powiedziała w sobotę, że decyzja Kanady o zwrocie naprawionych części rosyjskiego gazociągu do Niemiec była trudna, ale konieczna.

Liberałowie spotykają się z ostrą krytyką Ukrainy za zwolnienie z sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę sześciu turbin Siemens Energy, które zostały utrzymywane w Montrealu i pomagają dostarczać gaz do części Niemiec.

W rozmowie z dziennikarzami podczas telekonferencji po spotkaniu ministrów finansów G20 na Bali w Indonezji, Freeland powiedziała, że ​​rozumie odpowiedź Ukrainy, ale broni posunięcia rządu jako właściwego działania w danych okolicznościach.

„To była bardzo trudna decyzja dla Kanady i rozumiem obawy Ukrainy, ale była to słuszna decyzja”, powiedział Freeland.

„Kanada jest zjednoczona i zdecydowana w naszym wsparciu dla narodu ukraińskiego, przekazaliśmy łącznie 3,4 miliarda dolarów wsparcia finansowego i wojskowego i jestem dumny, że Kanada jest liderem na wiele sposobów we wspieraniu Ukrainy i w opozycji do (prezydenta Rosji ) Prezydent Rosji Władimir Putin”.

Sama Kanada nie może zapewnić Ukrainie potrzebnego wsparcia, powiedział Freeland, dodając, że aby to wsparcie zapewnić, konieczne są wspólne wysiłki członków Kanadyjskiej Grupy Siedmiu i Sojuszu Transatlantyckiego.

Freeland powiedział, że Niemcy są świadome, że gazociąg obsługiwany przez rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom może stanowić problem dla jego przywódców. Rosja ograniczyła w zeszłym miesiącu dostawy gazu o 60 procent z gazociągu Nord Stream 1 biegnącego do północno-wschodnich Niemiec, powołując się na problemy techniczne z turbinami.

„Kanada bardzo wyraźnie usłyszała od naszych niemieckich sojuszników, że zdolność Niemiec do utrzymania wsparcia dla Ukrainy może być zagrożona” – powiedział Freeland. Stany Zjednoczone publicznie poparły decyzję Kanady o zwrocie turbin, co Freeland określił jako bardzo ważne.

READ  Holandia i Australia znajdują wariant omikronowy w miarę rozprzestrzeniania się ograniczeń

Z drugiej strony ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na początku tego tygodnia potępił tę decyzję jako „całkowicie nie do przyjęcia”.

„Decyzja o zwolnieniu z sankcji będzie w Moskwie postrzegana wyłącznie jako przejaw słabości. Taka jest ich logika” – powiedział, dodając, że Rosja będzie teraz próbowała ograniczyć lub wstrzymać dostawy gazu do Europy w najbardziej krytycznym momencie.

A w Ottawie prawodawcy opozycji zażądali w piątek, aby czołowi liberalni ministrowie wyjaśnili kontrowersyjną decyzję podczas specjalnego posiedzenia komisji spraw zagranicznych w przyszłym tygodniu.

Liberałowie zgodzili się, że na pytania odpowiedzą sekretarz stanu Melanie Jolie i minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.

Konserwatyści wezwali Freeland do stawienia się, twierdząc, że nie zgadza się z decyzją, jakoby liberałowie próbowali ukryć jej zeznania przed jej komentarzami w sobotę.

Do złożenia zeznań Komisja zaprosi również Ukraiński Kongres Kanadyjski oraz ambasadorów Ukrainy, Niemiec i Unii Europejskiej w Kanadzie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top