Dania zawiesza gazociąg bałtycki w odwecie za Polskę

Warszawa, Polska (AB) – Dania wycofała pozwolenie na budowę gazociągu mającego sprowadzać norweski gaz do Polski, powołując się na potrzebę oceny, czy projekt może być szkodliwy dla siedlisk niektórych gatunków gryzoni i nietoperzy.

Ta decyzja oznacza przeszkodę w wysiłkach Polski na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Polska liczy na rurociąg o nazwie Polish Pipe, który pomoże kontrolować swoją zależność od rosyjskich źródeł energii.

Duńska Rada Apelacyjna ds. Środowiska i Żywności ogłosiła w czwartek, że cofnęła pozwolenie na grunty wydane w 2019 r. dla Baltic Pipe.

Według Izby Odwoławczej, 210-kilometrowego (130-milowego) schronienia w trakcie budowy, środki podjęte w celu ochrony nordyckich brzozowych szczurów i nietoperzy nie zostały wystarczająco zatwierdzone dla projektu, który został przyznany przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska. Rury w całej Danii.

Ta decyzja oznacza, że ​​Duńska Agencja Środowiska musi przeprowadzić dalsze badania.

Polski wiceminister spraw zagranicznych Markin Brydox powiedział, że ma nadzieję, że Polska w końcu otrzyma pozwolenie.

„Ochrona środowiska jest bardzo ważna i musimy przestrzegać wszystkich przepisów, ale równie ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Musimy zważyć te dwie rzeczy, aby zrealizować ten projekt” – powiedział.

Baltic Pipe ma na celu sprowadzanie norweskiego morskiego gazu ziemnego z Morza Północnego do Polski przez Danię. Rurociąg miał zostać ukończony jesienią 2022 roku.

„Ten projekt musi zostać zakończony jak najszybciej z korzyścią dla Rzeczypospolitej Polskiej i całej Europy Środkowej. Ufamy dobrej woli duńskiego rządu” – powiedział Bridax w wywiadzie dla państwowego radia.

Polska była rozczarowana w zeszłym miesiącu, gdy administracja Bidena zniosła sankcje na firmę nadzorującą Nort Stream 2, prawie ukończony gazociąg, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec.

North Stream 2 pozwoli Rosji przejść przez Ukrainę, która traci lukratywne taryfy transportowe i usuwa dewizy z Kijowa w walce o władzę z Moskwą.

READ  Kiedy nastąpią zmiany w sterowaniu? Premier odpowiedział

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top