Czy upadek FTX wymazał efektywny altruizm? Jej intelektualny ojciec tak nie uważa

Według australijskiego filozofa Petera Singera zarzuty oszustwa przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi nie zadają śmiertelnego ciosu „skutecznemu altruizmowi”, ruchowi filantropijnemu wspieranemu przez założyciela giełdy kryptowalut FTX.

„To może skłonić ruch do ponownego rozważenia swoich relacji z miliarderami i ponownego rozważenia swojego związku z kryptowalutą” – powiedział Singer, który został opisany przez niektórych jako „ojciec efektywnego altruizmu” w wywiadzie dla CBC News.

„Czy to zaszkodzi reputacji na dłuższą metę? Myślę, że odpowiedź na to pytanie brzmi nie”.

Ale aresztowanie Bankmana-Frieda – który według amerykańskich prokuratorów federalnych „opracował plan i podstęp mający na celu oszukanie klientów FTX” – wywołało Jakieś spekulacje Że skandal może spowodować Poważna szkoda do kontrowersyjnego, skutecznego ruchu filantropijnego. Bankman-Fried był również jednym z największych darczyńców, więc przepływ pieniędzy wyschnął.

Australijski filozof Peter Singer, którego praca zainspirowała założyciela ruchu efektywnego altruizmu, nie sądzi, aby zarzuty wobec Bankmana-Frieda doprowadziły do ​​śmiertelnego ciosu dla ruchu. (Uniwersytet Princeton)

Singer nie widzi „bezpośredniego związku” między tym, o co oskarża się Bankmana Frieda, a skutecznym altruizmem. Ale skandal Z pewnością podniesione pytania dotyczące powiązań z rzekomym zachowaniem Bankmana-Frieda i samego ruchu.

„szkodzenie efektywnemu altruizmowi”

Założyciel i dyrektor brytyjskiego think tanku Why Philanthropy Matters uważa zaangażowanie Bankmana-Frieda w efektywny altruizm za „absolutnie istotną część historii”.

„Jest to szkodliwe dla skutecznego altruizmu, ponieważ fakt, że Sam Bankman-Fried był skutecznym altruistą, nie wydaje się być przypadkowy dla całej historii i tego, co się stało”. [with] „FTX”, powiedział Rhodri Davies.

Jak opisuje skuteczna organizacja altruistyczna Giving What We Can, ruch ten opiera się na wykorzystaniu „dowodów i starannego myślenia, aby dowiedzieć się, jak możemy zrobić najlepiej, jak potrafimy przy naszych ograniczonych zasobach”.

Jego główną ideą jest więc to, że jeśli chodzi o czynienie dobra na świecie, zwłaszcza dawanie na cele charytatywne, ludzie nie powinni skupiać się na tym, co uważają za ważne lub co chcą robić.

Na przykład, czy ma sens przekazywanie pieniędzy lokalnej organizacji charytatywnej, takiej jak bank żywności? A może, zdaniem wpływowych altruistów, lepiej byłoby wykorzystać te pieniądze na coś, co miałoby większy wpływ, więcej pieniędzy, jak zakup moskitier, aby pomóc w globalnej walce z malarią.

„[The idea is] Musisz wyjść z sytuacji, być całkowicie neutralnym w stosunku do przyczyn i pomyśleć „w jaki sposób mogę zrobić najlepszą rzecz na świecie z pieniędzmi, które mam” – powiedział Davies.

Ale idea efektywnego altruizmu spotkała się również z krytyką za zbyt utylitarny lub konsekwentny charakter i została oskarżona o zakładanie pewnego rodzaju filozofowania, które uświęca środki.

„Myślę, że narracja w umysłach wielu ludzi polega teraz na tym, że popchnął ten pomysł do granic możliwości i poza… [alleged] „Oszustwo i rodzaj nadużycia korporacyjnego” – powiedział Davies.

oglądać | Założyciel FTX jest oskarżony o kilka przestępstw finansowych:

Założyciel FTX jest oskarżony o liczne przestępstwa finansowe

Samuel Bankman Fried, założyciel giełdy kryptowalut FTX, został oskarżony przez rząd USA o szereg przestępstw finansowych po tym, jak został aresztowany na Bahamach. Jeśli zostanie skazany, grozi mu kilkadziesiąt lat więzienia.

Zrób stos, rozdaj później

Ruch był również krytykowany jako arogancki, ponieważ sugerował, że skuteczni altruiści mogą decydować, które organizacje charytatywne kwalifikują się do darowizn.

„Zasadniczo mówi, że jesteśmy grupą bardzo inteligentnych absolwentów filozofii i w pewnym sensie znamy problemy świata oraz sposoby ich rozwiązywania. Więc jest to odgórne” – powiedział Davies.

Skuteczny altruizm czyni cnotę z pychy, powiedział Leslie Linkowski, emerytowany profesor spraw publicznych i badań filantropijnych na Uniwersytecie Indiana.

„Gdybym miał milion dolarów do wydania, chciałbym zainwestować w coś, co zmieniłoby świat. Ale faktem jest, że nie wiem, co to jest. Świat jest bardzo skomplikowanym miejscem, a tam nie można wcisnąć ani jednego guzika”.

Powiedział, że zarzuty wobec Bankmana-Frieda rodzą istotne pytania dotyczące etycznej natury ruchu.

Skuteczny altruizm opowiadał się również, przynajmniej początkowo, za tym, że zamiast pracować dla organizacji pozarządowych, ludzie powinni szukać pracy, w której mogą zarobić wysokie wynagrodzenie – zgodnie z filozofią „zarabiać, aby dawać” – i wykorzystywać te pieniądze do realizacji swoich celów charytatywnych.

oglądać | Analityk mówi, że FTX był „całkiem amatorskim zegarkiem”:

Analityk mówi, że FTX był „całkowicie amatorską godziną”

Analityk kryptowalut, David Gerrard, opisuje FTX jako „instytucję finansową klauna”, która posiada wiele „fantastycznych aktywów”. Założyciel FTX, Sam Bankman-Fred, po upadku firmy spotkał się z ośmioma przestępstwami.

„Bankman-Fried wykonywał jedno ze swoich głównych poleceń, czyli jeśli masz możliwość zarabiania pieniędzy, zarabiania pieniędzy, zamiast angażować się w jakąś organizację non-profit lub realizować cel społeczny” – powiedział Linkowski. „Kiedy już ułożysz swój kopiec, możesz przekazać darowiznę później”.

Dodał: „Jeśli w rzeczywistości robił coś celowo nielegalnego, próbował to usprawiedliwić, ponieważ byłoby to ze względu na dobroczynność. Rodzi to duże pytanie etyczne dotyczące centralnej przesłanki skutecznego altruizmu”.

Ale Singer mówi, że fakt, że Bankman-Fried stoi w obliczu poważnych zarzutów o oszustwo, wskazuje, że zachowywał się „znacznie mniej racjonalnie” niż skuteczny altruista, „który opiera się na dowodach i logice”.

„Zrobienie czegoś tak oburzającego i oczywiście wiążącego się z poważnym ryzykiem, że pójdziesz do więzienia na długi czas… To znaczy, to po prostu szalone” – powiedział. „I nie sądzę, żeby w skutecznym altruizmie było coś, co mówi, że musisz to zrobić”.

Sam nie słuchał.

Podczas gdy Singera nazywano intelektualnym ojcem efektywnego altruizmu, szkocki filozof William MacAskill był współzałożycielem samego ruchu w 2009 roku jako student w Oksfordzie. Zainspirowany przez praca piosenkarki.

Sam MacAskill, wkrótce po ujawnieniu wiadomości o skandalu FTX, napisał na Twitterze, że „Społeczność EA od lat podkreśla znaczenie uczciwości, uczciwości i poszanowania zdroworozsądkowych ograniczeń etycznych”.

„Jeśli fundusze klientów były wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, Sam nie słuchał i musiał myśleć, że jest ponad te względy”.

Singer powiedział, że wierzy, że efektywny ruch altruistyczny zrobił wiele dobrego i ma nadzieję, że będzie nadal czynił więcej.

oglądać | „Naprawdę mi przykro z powodu tego, co się stało” — mówi Bankman-Fred.

Założyciel FTX zabiera głos po raz pierwszy od upadku firmy kryptograficznej

Założyciel FTX, Sam Bankman-Fred, przemawiał na wideo po raz pierwszy od nagłego upadku jego giełdy kryptowalut, niegdyś okrzykniętej „królem kryptowalut”, w obliczu zarzutów o oszustwa.

Przyznał jednak, że miliardy dolarów, które miały być przeznaczone na skuteczne altruistyczne przedsięwzięcia, teraz „zniknęły z dymem”, jest „absolutnie straszne”.

Według Forbesa, Bankman-Fried, który podobno zainteresował się efektywnym altruizmem po lunchu z MacAskillem około dekady temu, wyznaczył MacAskilla i czterech pomocników do nadzorowania przyznawania grantów w Funduszu Przyszłości. Uważa się, że fundusz, który został uruchomiony w lutym, jest spółką zależną FTX Corporation.

Jednak prezenty przekazane przez Future Fund mogą być teraz wykupione przez wierzycieli FTX w sądzie upadłościowym, poinformował Forbes.

A McCaskill jest teraz ostro krytykowany przez wielu członków społeczności efektywnego altruizmu.

„Myślę, że niedawny skandal FTX spowodował znaczny uszczerbek w zaufaniu wielu członków społeczności EA do naszego przywództwa” Napisał Gideona Futtermana, który Mała organizacja non-profit Otrzymuj pieniądze z Funduszu Przyszłości na forum społeczności, donosi Forbes.

Jednak Singer pozostał optymistą co do przyszłości ruchu efektywnego altruizmu.

„Myślę, że jest to teraz dość dobrze ugruntowane, jest bardzo dobrze znane. Powoduje, że bardzo duże sumy pieniędzy są przekazywane bardzo skutecznym organizacjom charytatywnym. I to wszystko dobrze. I myślę, że będzie to kontynuowane pomimo upadku FTX”.

READ  Rodziny twierdzą, że wydały tysiące dolarów na naprawienie problemów spowodowanych przez instalatora basenu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top