Czy to jedyny sposób na ograniczenie przychodów z rosyjskiej ropy?

Zachód dąży do położenia kresu cenom rosyjskiej ropy w podwójnym celu ograniczenia dochodów Putina z ropy przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za energię największego konsumenta ropy, w tym największego konsumenta ropy, Stanów Zjednoczonych. Powodzenie takiego planu jest niepewne, ale może istnieć jeden pewny sposób ograniczenia dochodów Rosji z ropy naftowej – taki, który zaszkodzi również Zachodowi. Mówimy o recesji.

Od tygodni Stany Zjednoczone i ich partnerzy dyskutują o pomysłach, w tym o zakazie wszelkich usług umożliwiających wysyłkę rosyjskiej ropy, chyba że kupujący zapłacą za rosyjską ropę po określonej cenie lub niższej. Istnieją obawy, że dalsze restrykcje dotyczące rosyjskiej ropy naftowej mogą się odwrócić, jeszcze bardziej podnosząc międzynarodowe ceny ropy i cofając wysiłki zmierzające do ograniczenia dochodów Putina z energii.

Jest jeden scenariusz, w którym Rosja załamie się dochody z ropy. Ale jest to scenariusz, którego decydent na Zachodzie nie chce, a Putin prawdopodobnie będzie zadowolony. Byłaby to recesja w głównych gospodarkach, w tym w Stanach Zjednoczonych, z późniejszym masowym zniszczeniem popytu, co obniżyłoby ceny ropy naftowej, zmniejszyłoby dochody Rosji, a nawet uwolniło część tego, co obecnie uważa się za rekordowe wolne moce produkcyjne. Poduszka absorbująca więcej wstrząsów.

„Stagnacja lub spowolnienie cyklu koniunkturalnego zmieni warunki i umożliwi, przynajmniej w zasadzie, zastąpienie eksportu rosyjskiej ropy większą liczbą baryłek od innych dostawców” – napisał w swojej książce analityk rynku Reuters, John Kemp. pionowy w tym tygodniu.

Rynki, w tym rynek ropy, Już przestraszony Recesja jest wyraźną możliwością w bardzo niedalekiej przyszłości, ponieważ Fed i inne banki centralne agresywnie podnoszą stopy procentowe, starając się walczyć z najwyższą inflacją od ponad czterdziestu lat.

Jeśli ewentualna recesja doprowadzi do znacznego zniszczenia popytu, ścisła równowaga rynkowa ulegnie zanikowi, a podaż z innych głównych obszarów produkcyjnych może zastąpić utratę rosyjskich baryłek.

READ  Lokalni nowoprzybyli czerpią korzyści z programu alternatywnego mieszkalnictwa

Jednak niektórzy analitycy twierdzą, że stagnacja spowodowana inflacją może nie być dewastująca dla światowej konsumpcji ropy, ponieważ może jedynie osłabić prognozowany wzrost popytu, a nie faktycznie zmniejszyć światowy popyt rok po roku.

Tymczasem amerykańscy decydenci i ich sojusznicy starają się znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby ograniczyć najważniejszy wkład Władimira Putina w fundusz wojenny – dochody z ropy naftowej.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała w swoim raporcie, że mimo najniższego od sierpnia 2021 roku rosyjskiego eksportu ropy i produktów naftowych, w czerwcu Moskwa odnotowała wzrost przychodów z eksportu ropy. raport o rynku ropy w tym tygodniu.

Rosyjski eksport ropy i produktów w czerwcu spadł o 250 tys. w porównaniu do maja ze względu na wyższe ceny ropy. do 20,4 miliarda dolarów, czyli o 40% więcej niż średnia zeszłoroczna, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Obecna napięta równowaga rynkowa i wysokie ceny ropy pomagają Rosji zwiększać dochody z ropy pomimo spadającego eksportu. Przesyłki prawdopodobnie ulegną dalszemu zmniejszeniu, gdy pod koniec tego roku wejdzie w życie zakaz Unii Europejskiej dla rosyjskiej ropy naftowej drogą morską. Bez działań na rzecz obniżenia ceny rosyjskiej ropy i bez stagnacji Putin będzie nadal czerpał dochody z eksportu ropy przy rosnących cenach ropy.

Tematy pokrewne: Duży i kosztowny błąd energetyczny Europy

Tak więc pułap cenowy jest teraz celem zachodnich wysiłków zmierzających do ograniczenia napływu pieniędzy do Rosji i złagodzenia bólu konsumentów przy dystrybutorze.

„Pułap cen rosyjskiej ropy jest jednym z naszych najpotężniejszych narzędzi do radzenia sobie z bólem, jaki Amerykanie i rodziny na całym świecie odczuwają teraz z powodu pompy paliwowej i sklepu spożywczego” – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Powiedział W czwartek na spotkaniu ministrów finansów G20 i prezesów banków centralnych na Bali w Indonezji.

„Położenie kresu cenom rosyjskiej ropy pozbawiłoby Putina dochodów, których potrzebuje jego machina wojenna i opierałoby się na historycznych sankcjach, które już wdrożyliśmy, aby utrudnić mu prowadzenie wojny lub rozwój gospodarki” – dodała Yellen. .

READ  „Dziwny czas” dla rynków, ale zyski znów się liczą

Zauważyła, że ​​„pomoże to również w utrzymaniu światowych dostaw ropy naftowej, co pomaga wywierać presję na obniżanie cen dla konsumentów w Ameryce i na świecie w czasie wysokich cen energii”.

Tsvetana Paraskova dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top