Czy przyspieszanie przez kierowcę podczas próby wyprzedzania jest nielegalne?

Właśnie polecieliśmy z Victorii do Calgary i wróciliśmy z psem i dwójką dzieci. Kiedy dotarliśmy do Alberty, kilka razy kierowcy przyspieszyli, gdy próbowaliśmy wyprzedzić. Kierowali się tylko do dozwolonej prędkości, a potem skrócili ją na ziemi do 120 kilometrów na godzinę, gdy mijaliśmy. Stało się tak, gdy mijaliśmy nasze samochody na niepodzielnej dwupasmowej autostradzie z tylko jednym pasem w każdym kierunku, a my byliśmy na następnym pasie do przejechania. To było przerażające – musieliśmy zwolnić i cofnąć się za nimi, bo nadjeżdżał samochód. Nie byliśmy daleko w tyle, ale ścigały nas samochody i chcieliśmy ruszyć dalej. To powinno być nielegalne, prawda? Emma, ​​​​Wiktoria

Jeśli chodzi o wyprzedzanie, nikt nie powinien odczuwać potrzeby szybkości.

Ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy powiedział, że niezależnie od tego, czy jest to pojazd wyprzedzany, czy pojazd wyprzedzający, nie należy stawiać go na ziemi.

„Zabrania się nadużywania prędkości, gdy jesteś wyprzedzany” – powiedział Martin Wiseman, główny trener Alberta Automobile Association (AMA). „Ale prawo jest również bardzo jasne, że nielegalne jest również przekraczanie dozwolonej prędkości w celu wyprzedzenia”.

Sekcja 21.2 Ustawy o używaniu autostrad i przepisów drogowych stanu Alberta stanowi, że wyprzedzający kierowca „nie może zwiększać prędkości pojazdu wyprzedzającego, dopóki pojazd wyprzedzający nie zostanie całkowicie wyprzedzony przez pojazd wyprzedzający”.

To wymaga grzywny w wysokości 243 USD, powiedział w e-mailu rzecznik policji Alberty, kapral Troy Savenkov.

Chociaż zasady różnią się w zależności od kraju, większość z nich jest taka sama.

na przykład, Prawo Quebecu „Nie może zwiększać prędkości swojego pojazdu podczas wyprzedzania” – mówi kierowca.

Możesz również spotkać się z opłatami za niedbałe prowadzenie pojazdu w każdym hrabstwie.

Nadmierna prędkość jest nadal nielegalna

Ale co z szybkością, jeśli to ty robisz przewijanie?

READ  Szczepionka COVID-19 dla dzieci: Federalni nie planują przedłużenia mandatu na szczepionki

Wiseman powiedział, że przekraczanie dozwolonej prędkości w każdej sytuacji jest niezgodne z prawem, także w przypadku wyprzedzania innego pojazdu.

„Jeśli samochód przed tobą jedzie z maksymalną prędkością, nie powinieneś go wyprzedzać” – powiedział. „A jeśli jedziesz drogą o prędkości 100 kilometrów na godzinę, a samochód przed tobą ma prędkość 95, wiesz, że aby ją przekroczyć, będziesz musiał przekroczyć dozwoloną prędkość”.

Tak jest wszędzie w Kanadzie.

„Nie ma wyjątku w przypadku wyprzedzania innego pojazdu”, powiedziała sierżant Audrey-Ann Peloudou, rzeczniczka policji prowincji Quebec, Sûreté du Québec. „Jeśli pojazd przed tobą jedzie 100 kilometrów na godzinę, nie możesz wyprzedzić 120 ”.

Savenkov z Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej (RCMP) powiedział, że policjanci mogą zachować dyskrecję przy podejmowaniu decyzji, czy obciążyć kogoś za przekroczenie prędkości, w tym za przekroczenie prędkości w ruchu drogowym.

Przejazd na następny pas

Za każdym razem, gdy musisz wjechać na przeciwny pas, aby wyprzedzić pojazd przed tobą, zadaj sobie pytanie, czy jest to legalne, bezpieczne i konieczne, powiedział Wiseman.

Powiedział, że nawet jeśli wolno przejeżdżać niepodzieloną autostradą z tylko jednym pasem w każdym kierunku – oznaczonym przerywaną linią po twojej stronie drogi – nie zawsze jest to bezpieczne i zwykle niepotrzebne.

„Mamy mentalność „Muszę wyprzedzić” – powiedział Wiseman. „Ale szczerze mówiąc, nigdy nie dojdziesz do przodu, ponieważ kiedy miniesz tego faceta, będzie tam ktoś inny”.

O ile nie utkniesz za jakimś sprzętem rolniczym 25 km/h, przez większość czasu nie ma powodu, aby wyprzedzać pojazd, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.

Jeśli przekraczają dozwoloną prędkość, można bezpiecznie pozostać w tyle.

„Zachowaj dużo miejsca między tobą a nimi, więc jeśli samochód jest zbyt blisko za tobą, jest miejsce, aby cię wyprzedzili” – powiedział Wiseman.

READ  Fala upałów popycha Albertę do pokonania rekordowo wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną

Powiedział, że jazda na przeciwny pas w celu obejścia jest jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić na drodze. Zderzenie czołowe jest statystycznie prawdopodobnie śmiertelne.

„[The risk] Nie warto oszczędzać 30 sekund podczas lotu”.

Masz pytanie dotyczące jazdy? Wyślij to do mnie [email protected] I umieść w temacie „podejmujące obawy”. Wiadomości e-mail, które nie zawierają prawidłowego wiersza tematu, mogą nie zostać odebrane. Kanada to duże miejsce, więc powiedz nam, gdzie jesteś, abyśmy mogli znaleźć odpowiedź dla Twojego miasta i prowincji.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top