Czy NFZ nie rekomenduje popularnych szczepionek? Jest reakcja

Na Twitterze z NFZ czytamy, że „Narodowy Fundusz Zdrowia zaprzecza fałszywym informacjom, że fundusz ten zaleca szczepienia osobom ze świata kultury”. W materialnym inwentarzu zdementowano również informacje o dodatkowych szczepionkach dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

„W odpowiedzi na doniesienia mediów, NFZ kategorycznie zaprzeczył fałszywym informacjom, że fundusz zaleca szczepienia osobom ze świata kultury” – napisano na Twitterze.

– Ogranicza wdrażanie szczepionek na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na polecenie Ministerstwa Zdrowia – dodał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) zamieściła na Twitterze post, w którym zaprzecza doniesieniom mediów o podaniu dodatkowych szczepionek Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.

„W odpowiedzi na doniesienia medialne – ARM stanowczo zaprzecza, że ​​Warszawski Uniwersytet Medyczny ma jakiekolwiek dodatkowe lub nieplanowane szczepionki. Wszystkie dostawy realizowane są zgodnie z wymaganiami szpitali, procedurami i zaleceniami producenta” – poinformował na Twitterze.

Szczepionki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym od kilku dni są szeroko zgłaszane przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodu nadużyć w ich organizacji. Komisja Rektorska stwierdziła m.in., że osoby, które otrzymały i zaszczepione, nie zostały odpowiednio dobrane. Komitet Nadzoru Centrum Medycyny MUW odwołał 4 stycznia ze stanowiska dr Evy Trebla.

Eva Trebla wydała oświadczenie, w którym przedstawiła wersję swoich wydarzeń Gwiazdy były stale szczepione. Jak podkreślił, Centrum Medyczne Uniwersytetu Warszawskiego zostało powołane przez Rektora UW za zgodą NFZ na szczepienia planowe pracowników i studentów wszystkich jednostek kampusowych UW, z Grupą Zero „Przygotowujemy produkty w tym zakresie” od 4 stycznia.

READ  To generalna klasyfikacja mistrzostw świata. Awansował Andrzej Stokana

„W dniu 24 grudnia 2020 r., Ze względu na ryzyko wygaśnięcia tych szczepionek, otrzymaliśmy telefon z ARM w sprawie dostarczenia nieplanowanych szczepionek z terminem szczepień 31 grudnia 2020 r. Przyjęliśmy bardzo małą liczbę 75 dawek, ponieważ procedury szczepień nie były przygotowane” – napisał Trebla.

Następnie 27 grudnia 2020 r. „0 otrzymała podobną wiadomość telefoniczną z NFZ o potrzebie zwiększenia liczby szczepionek do 450 dawek do szybkiego, priorytetowego stosowania, z możliwością szczepienia osób spoza grupy, w tym rodzin, znajomych i innych pacjentów”.

Według byłego prezesa „chodziło o to, aby użyć skali, która przetestuje skuteczność systemu szczepionek do końca tego roku, przed datą ich wygaśnięcia i tak dalej”. „Te szczepionki były dodatkową, wczesną pulą, bo planowane szczepienia personelu miały ruszyć na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym 4 stycznia. W zależności od ilości zgłoszeń kolejne dawki należy zamawiać co tydzień od 31 grudnia” – powiedział.

„Do końca 2020 roku szczepienia powinny być przeprowadzane zgodnie z pismem szefa NFZ, który pozwala na elastyczne stosowanie szczepionek, czyli szczepienia poza grupą ‘0’, w tym ‘pacjentów i rodziny personelu’ – napisał Trebla. „Informacje z NFZ trafiły najpierw do mnie telefonicznie, a następnie listownie potwierdzające rozmowę 29 grudnia 2020 r.” – czytamy w oświadczeniu.

Według Trebla doradził zarządowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowanie personelu, ich rodzin, pacjentów i przyjaciół o możliwości wcześniejszych szczepień. „Poinformowałem również Kanclerza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z prośbą o sporządzenie listy pracowników WUM, którzy chcieliby się zaszczepić” – napisał.

Personel szpitala: CKS-Banacha i Szpital Dziecięcy rozpoczną szczepienia 4 stycznia – powiedział.

„Grudzień 2020 przekazany Trebla.

Opisuje to również z grubsza. Siedemnaście osób otrzymało 75 szczepionek. „Szczepienia rozpoczęliśmy następnego dnia o godzinie 9.00, tj. 29 grudnia 2020 r. Najpierw zaszczepiono osoby aktywne. Z 75 szczepionek otrzymanych tego dnia tylko 60 zostało zaszczepionych. Cztery zespoły zaszczepiono od 9.00 do 18.00. W ciągu tych 9 godzin zaszczepiono 400 osób. Baliśmy się braku kandydatów i długich godzin pracy ”- czytamy.

Były prezes opisuje, jak koordynator zaprosił pracowników do odebrania go z wakacji. „Pielęgniarki w izbie przyjęć szpitala CSK zostały powiadomione i poinformowaliśmy naszych pacjentów o możliwości szczepień. Jako nasz wieloletni pacjent zaprosiliśmy również aktora ze świata kultury, który nadal informował swoich kolegów z sąsiedztwa, którzy leczyli się w Panach. Przesłany na stronę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Ministerstwa Zdrowia. Narodził się pomysł uczynienia z celebrytów ze świata kultury ambasadorów kampanii szczepionkowej. Podobne informacje w mediach opublikowali przedstawiciele WUM ”- czytamy

Według byłego prezydenta, po podaniu pierwszej partii szczepionek nie było informacji o tym, kiedy zostanie podana następna partia. „Nie można ich było znaleźć na komputerze” – wyjaśnił. „Po licznych telefonach, dzięki wsparciu pracowników ARM, udało nam się uzyskać informacje od hurtowników, że szczepionki będą wydawane dopiero 31 grudnia 2020 r. Ze względu na problemy z dostawą” – napisał. Były prezes powiedział, że dyrektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaproponował własny środek transportu wraz z lodówką.

„Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na to. Namówiliśmy hurtownię do dostarczenia szczepionki 30 grudnia, gdyż w Nowy Rok nie można było zaszczepić ok. 400 osób. Ostatecznie szczepienia z danej puli zostały pomyślnie uruchomione przed południem 30 grudnia 2020 r.” – napisał.

Jak podkreśla, „Szczepionki nie są łatwe, kiedy pod koniec roku nie ma wakacji pod presją czasu. Najważniejsze jest dla nas stosowanie szczepionek 100%, aby uniknąć ich zmarnowania”. „Tak zapowiedział NFZ. W nagłych wypadkach, nieplanowanych, zaszczepiliśmy około 300 osób z grupy„ 0 ”i około 150 osób z zewnątrz: w tym rodziny, opiekunowie, pacjenci na kampusie, aktorzy. Ilu zostanie tak zaszczepionych pod koniec tego roku?” W niepewności co do nadchodzących osób, personel zaszczepił również osoby towarzyszące, w trosce o to, aby nie marnować materiałów szczepionkowych – dodał.

Trebla podkreślił, że Warszawski Uniwersytet Medyczny działał w dobrej wierze. – Zrobiliśmy to na zlecenie NFZ i Rezerwy Materiałowej, ale przede wszystkim zrobiliśmy to dla pacjentów, aby nie zmarnowała się ani jedna dawka, co daje nadzieję na zdrowie – dodał.

Szczepionkę zapowiedział były premier, a obecnie poseł SLD Lesek Miller. Polityk powiedział, że jego żona również otrzymała dawkę. Szczepionkę pozyskano od innych: aktorów: Christiny Zanta, Marii Severin, Victora Sporovsky’ego, Mikeya Bazora i Radosvy Pasury, satyryka Christophe’a Materny i dyrektora projektu TVN Edwarda Missocka.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top