Czołowy polski bankier sfilmował politykę debaty na wakacjach | Polityka narodowa

WARSZAWA, Polska (AP) — W poniedziałek szef polskiego banku centralnego spotkał się z krytyką po tym, jak został przyłapany przez ukrytą kamerę na dyskutowaniu o inflacji i polityce fiskalnej z działaczem, który podszedł do niego podczas spaceru.

Niektórzy krytycy twierdzą, że Adam Klapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, mógł złamać prawo, kiedy powiedział kobiecie, że możliwa jest kolejna podwyżka stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego. Bank dokonał serii podwyżek, podnosząc stopę referencyjną do 6% z 0,5% w październiku.

Roczna inflacja w Polsce wyniosła w czerwcu 15,5%, najwyższa od 25 lat. Odwrotnie wzrosły ceny paliw, energii i artykułów spożywczych. Wielu Polaków twierdzi, że nie stać ich na rosnące spłaty kredytów.

Aktywista ze Związku Rolników Akrunia wyraził emocjonalne zaniepokojenie, gdy zobaczył Klapińskiego w zeszłym tygodniu w nadbałtyckim kurorcie Sobot, nagrywając rozmowę.

Ludzie czytali też…

W filmie opublikowanym przez Agrounię w weekend Glapiński po cichu radził ludziom, aby skorzystali z nowego prawa, które pozwala im opóźnić niektóre miesięczne spłaty kredytów bankowych, gdy stopy procentowe wzrosną. Obiecał, że można jeszcze raz nieco podnieść stopy i że w przyszłym roku inflacja pozostanie jednocyfrowa. Na koniec podają sobie ręce.

Żona Klapińskiego, Katarzyna, podobno kiedyś życzyła kobiecie wygrania popularnej polskiej loterii Totolotek, o której wciąż często wspomina się w takich kontekstach.

Ekonomista Raffael Mundry powiedział na Twitterze, że Klapiński działał „szokująco i nieodpowiedzialnie”, ujawniając plany banku dotyczące przyszłej polityki fiskalnej.

Lewicowy deputowany opozycji Tomas Trella powiedział, że Klapiński powinien skupić się na odpoczynku i unikać wygłaszania oświadczeń, opisując je jako „szkodliwe i kompromitujące”.

Klapiński przewodniczy także Radzie Polityki Pieniężnej Fed, która ustala stopy procentowe. Był obwiniany o wysoką inflację w Polsce i za późno reagował. Jego niedawna nominacja na drugą sześcioletnią kadencję wywołała zaciekły sprzeciw opozycji.

READ  To generalna klasyfikacja mistrzostw świata. Awansował Andrzej Stokana

72-letni Klapiński jest długoletnim bliskim sojusznikiem najpotężniejszego polskiego polityka, lidera partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego.

Inni krytycy wycelowali w cały prawicowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego i rady, jakich jego członkowie udzielali Polakom w obawie o przyszłe niedobory i wzrost cen tej zimy z powodu ocieplenia.

Morawiecki kazał Polakom odizolować swoje domy przed zimą i pozwolić im zbierać chrust w radach, które budziły drwiny, prezydent Andrzej Duda radził, żeby ludzie byli „nadzieją” i wytrwali, a minister edukacji doradzał, żeby mniej jeść i spotykać się z przyjaciółmi. Często na obiad.

Do listy dodano życzenie żony Klapińskiego dotyczące wygrania w lotto.

Ta historia została poprawiona, aby powiedzieć, że kadencja prezesa Banku Narodowego trwa sześć lat, a nie pięć.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ta treść nie może być publikowana, transmitowana, przerabiana ani redystrybuowana bez pozwolenia.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top