czekaj, co? LSSU wydaje coroczną listę słów na wygnaniu

Ponad 1000 z ponad 1250 nominacji za słowa i negację terminów z powodu niewłaściwego użycia, nadużywania i bezużyteczności w 2022 roku było slangiem.

Lake Superior State University (LSSU) opublikował listę odrzuconych słów i fraz na rok 2022.

Nic dziwnego, że z trwającą pandemią COVID-19 wiąże się pewna liczba, w tym „nowa norma” i „łańcuch dostaw”.

Oto pełny tekst komunikatu prasowego wydanego przez LSSU:

komunikacja masowa? Nieporozumienie!

Jeśli zamierzasz przejść do slangu, aby dać się poznać, upewnij się, że jesteś precyzyjny i zwięzły. Unikaj i wykorzystuj błędy w języku potocznym. Krótko mówiąc, zrób coś przeciwnego do tego, co w tym roku zrobiła opinia publiczna i media.

Wściekli i radośni ludzie z całego kraju i całego świata wysłali tę poważną, symulowaną wiadomość w swoich wpisach do corocznej Listy Wygnańców Uniwersytetu Lake Superior. LSSU ogłasza 31 grudnia roczne podsumowanie wyników, aby rozpocząć nowy rok prawą stopą, językiem.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w zgłoszeniach dominował wspólny język. Ponad 1000 z ponad 1250 nominacji za słowa i warunki odmowy za niewłaściwe użycie, nadużywanie i bezużyteczność w 2022 roku było slangowe.

Sprawca nr 1: „Czekaj co?” Według kilku nominowanych i sędziów konkursowych z Departamentu Języka Angielskiego LSSU, te dwa czteroliterowe słowa nie powinny się ze sobą łączyć w żadnych okolicznościach, ponieważ dwuczęściowy zwrot w pytaniu jest zwodniczy, rozłożony w odstępach, przekrzywiony i zawiera inne przeklęte słowa zaczynające się na literę Dr. …

Większość ludzi mówi nieformalną mową. Większość ludzi nie powinna popełniać błędu mówienia nieformalną mową. „To wyróżnienie, które ogólnie osiągnęli nominowani, a nasi sędziowie zgodzili się z nimi” – powiedział Peter Szatmari, dyrektor wykonawczy ds. marketingu i komunikacji w LSSU.

„Ponadto siedem na 10 słów i terminów, które zostały wykluczone z LSSU w zeszłym roku, odzwierciedla rzeczywiste obawy dotyczące COVID-19, podczas gdy trzy słowa można sklasyfikować jako codzienne. W tym roku, ponieważ globalna pandemia trwa wraz z adaptacją, sytuacja odwrotna Dodał, że siedem z 10 słów i terminów, które zostaną pominięte, jest bardziej opartych na rozmowie, podczas gdy pozostałe trzy odnoszą się do koronawirusa. jest to, że zawsze, gdy coś się zmienia, wszystko pozostaje takie samo”. Przynajmniej jest to skomplikowane”.

LSSU sporządza listę SCWL corocznie od 1976 roku, aby wspierać, chronić i wspierać doskonałość językową poprzez zachęcanie do unikania słów i terminów, które są stresujące, zbędne, sprzeczne, wulgarne, nielogiczne, nielogiczne – i nieskuteczne, mylące lub denerwujące. Przez dziesięciolecia LSSU otrzymało dziesiątki tysięcy nominacji do listy, która obecnie liczy ponad 1000 wpisów. Przykłady zwycięzców (a może powinni być przegrani?) rocznych prac kompilacyjnych: „przełom”, „zdecydowanie”, „klasyczny”, „bromance”, „covid-19”, a także „vertical wrap”, „easy to używać”, w tym czasie ”,„ niewiele ”,„ realna alternatywa. „Lista słów na wygnaniu” stała się takim fenomenem kulturowym, że komik George Carlin wystawił program, który został nagrany w 1994 roku: „baddaboom, baddabing”.

W tym roku nominacje pochodziły z większości głównych miast USA i wielu stanów USA, poza Norwegią, Belgią, Anglią, Szkocją, Australią i kilkoma prowincjami w Kanadzie. Oto lista wyrzuconych słów i terminów na rok 2022 oraz powody ich usunięcia:

1. Czekaj co?
To imperatywne pytanie najczęściej zadawane w tekstach lub w mediach społecznościowych to „nieudana odpowiedź na oświadczenie wyrażające zaskoczenie, niezrozumienie lub niedowierzanie” – wyjaśnił autor tekstu. Inny dodał: „Nienawidzę tego”, ponieważ kwestionowanie tej sprawy jest niedokładnym sposobem wyrażenia niepewności lub zaskoczenia mówiącego. „Nie chcę czekać”, kontynuował drugi energiczny kandydat. Niewłaściwe i nadużywane.

2. Nie martw się
Nominowany przez pisarzy z całego kraju za nadużycia i nadużywanie, to wyrażenie błędnie zastępuje wyrażenie „Nie ma za co”, gdy ktoś mówi „Dziękuję”. Kolejny błąd związany jest z niewrażliwością. Jeden z autorów wyjaśnił: „Jeśli się nie martwię, nie chcę, aby ktokolwiek mówił mi, żebym się nie martwił”. „Jeśli czuję się zdenerwowany, chcę porozmawiać o złym samopoczuciu”. Choć nie ma to sensu, to określenie polecane jest korespondentom e-mailowym przez Asystenta Google.

3. Na koniec dnia
Ponad dwadzieścia lat po pierwotnym zaprzeczeniu tego wyrażenia w 1999 roku, dziś to nadużywane, nadużywane i bezużyteczne wyrażenie jest dalekie od zakończenia. Pewien mędrzec zauważył: „Często sprawy nie kończą się z końcem dnia — a nawet skutkiem tego, co się dzieje”. Inni uważają „dziś” za niedokładną miarę. Dziś? aktualne czasy? Wygnanie w 1999 r.: Nadmierne podsumowanie rozmowy lub debaty, często prowadzonej przez polityków i ekspertów.

4. Do powiedzenia
Kandydaci przytaczali tę frazę jako tautologię werbalną, zbędne uzasadnienie i głupią pozę. Na przykład „Mimo to” lub „Ale – nawet „to zostało powiedziane” – jest funkcją jako przejście, a nie słowo”. „Śmiało i powiedz, czego naprawdę chcesz!”, zażądał uczestnik. Jednak jego przydatność jest z pewnością Jak myślisz o jednym z komentatorów: „W końcu, jeśli wolisz, to już było”.

5. Poproś o przyjaciela
Nadużywanie i nadużywanie poprzez oszustwo – ponieważ przyjaciel jest oszustwem. To urocze zdanie, często udostępniane w postach w mediach społecznościowych w nieśmiałej próbie odstraszenia od samoidentyfikacji, nikogo nie oszuka. Parafrazując jednego z mędrców: „Kiedyś w celu uniknięcia zakłopotania, jak w: „Czy znasz dobrego proktologa?” Proszę o przyjaciela. Czasami żart z sitcomu. Jest to obecnie nadużywany znak i nie ma absolutnie nic wspólnego ze swoim poprzednikiem”.

6. Koło z powrotem
Traktuje seminarium jak lodowisko, tak jakbyśmy musieli wrócić do naszej poprzedniej lokalizacji, żeby wrócić do wcześniejszego tematu. Przyjrzyjmy się, dlaczego te terminy zostały pominięte. To rozmowa, a nie Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jeden z gramatyków otworzył: „Wyrażenie najczęściej używane w biznesie, rządzie lub jakiejkolwiek innej instytucji od czasu „synergii” – które zostało odrzucone w 2002 roku jako terminy wymijające i wymijające.

7. Głębokie nurkowanie
„Jedynym momentem, w którym można się w coś zanurzyć, jest wejście do wody i nie zagłębianie się w konkretny temat lub książkę” – ostrzegł składający petycję. Kolejne postanowienie, że ludzie, którzy pływają promem, nie znajdują się w pobliżu basenu, jeziora, oceanu ani morza; Dlatego zamiast nurkować głęboko, brną płytko. Jeden z ekspertów od redakcji zapytał: „Czy potrzebujemy 'głęboki’? To znaczy, czy ktoś nurkuje w płytki koniec?”

2022 Słowa i terminy pominięte w sprawach związanych z COVID-19:

8. Nowa normalność
Nadużywany przegląd sposobów, w jakie COVID-19 wpływa na rasę ludzką – i zeszłoroczne wydalenie z podobnych powodów. Jeden z ekranów wyjaśniał: „Ci, którzy twierdzą, że stare czasy, około 2019 roku, używają tego, aby nieumyślnie wskazać, że nie pogodzili się z tym, co oznacza „normalność”. Dwa lata później, czy coś z tego jest naprawdę „nowe”? Został wygnany w 2012 roku z powodu głupoty, defetyzmu i obojętności spowodowanej gafami społecznymi.

9. Jesteś w trybie cichym
Ludzie przechodzą od wymiany osobistej do wirtualnych spotkań, aby przestrzegać protokołu dystansu społecznego COVID-19, a po obu stronach kamery przypadkowo pojawiają się ogłuszające milczenie. Nadużywanie i bezużyteczność z powodu nieefektywności. Jeden z prezenterów podsumował ten problem: „Spędziliśmy dwa lata pracując i odwiedzając zdalnie. Nadszedł czas, aby wszyscy dowiedzieli się, gdzie znajduje się przycisk wyciszania”. Lub, jak podsumował to Koepster, „Halo? Halo?”

10. Łańcuch dostaw
Obserwatorzy słowa zauważyli częste i niefortunne ponowne pojawienie się tego wyrażenia pod koniec tego roku, gdy koronawirus trwa. „Jest automatycznie uwzględniany w raportowaniu niedoborów towarów konsumpcyjnych lub postrzeganych niedoborów. Innymi słowy, modne hasło” – podsumował jeden z analityków. Inna osoba zauważyła: „Problemy z łańcuchem dostaw stały się kozłem ofiarnym wszystkiego, co nie zdarza się lub nie dociera na czas, i każdego niedoboru”. Odwrotny skutek: nadużywanie i nudności.

Mówienie tego, co masz na myśli i rozumienie tego, co mówisz, nie może być ani łatwiejsze, ani trudniejsze – powiedział dr Rodney S. Hanley, prezes LSSU. „Każdego roku kandydaci starają się sugerować, które słowa i terminy pominąć, zwracając szczególną uwagę na to, co ludzkość mówi i pisze. Nurkowanie głęboko pod koniec dnia, a potem cofanie się, ma sens. Zaczekaj co?”

Aby uzyskać więcej informacji na temat Listy słów na wygnaniu oraz nazwać słowo lub termin negacji dla roku 2023, przejdź do online.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top