Czechy w tarapatach po głosowaniu po chorobie prezydenta | wiadomości o polityce

Republika Czeska pogrążyła się w niepewności po tym, jak prezydent Milos Zeman trafił do szpitala dzień po tym, jak w wyborach parlamentarnych pokonał swojego populistycznego sojusznika miliardera Andreja Babisa.

77-letni prezydent, który odgrywa ważną rolę w nominacji przyszłego premiera, został w niedzielę przewieziony karetką do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze, wkrótce po spotkaniu z Babisem. Otrzymał leczenie na oddziale intensywnej terapii.

Rzeczniczka szpitala powiedziała w poniedziałek, że stan Zeemana jest stabilny.

Dyrektor szpitala Miroslav Zavoral powiedział, że prezydent, który według lokalnych mediów cierpi na problemy z wątrobą i porusza się na wózku inwalidzkim z powodu neuropatii w nogach, został przyjęty z powodu powikłań związanych z nieujawnioną chorobą przewlekłą.

„Dokładnie znamy diagnozę, co pozwala nam ukierunkować leczenie” – powiedział Zavoral, dodając, że nie ma zgody prezydenta na ujawnienie szczegółów diagnozy.

W Czechach prezydent prowadzi po wyborach rozmowy z liderami partii w celu znalezienia działającej większości. Zgodnie z konstytucją jego uprawnienia do powoływania premiera przechodzą na rzecz marszałka Izby Reprezentantów w przypadku wakatu na stanowisku prezydenta.

Centrystyczna partia ANO kierowana przez Babesa ledwie przegrała wybory parlamentarne, które odbyły się w piątek i sobotę, na rzecz wspólnej koalicji centroprawicowej.

Sojusz Liberalnych Piratów/Burmistrzów razem zdobył 108 miejsc w 200-osobowej Izbie Reprezentantów i powiedział, że zamierza utworzyć rząd.

Jednak, chociaż Babis przyznał, że Together zdobyli więcej głosów jako koalicja, wciąż miał nadzieję, że utrzyma się przy władzy, mówiąc: „Jeśli prezydent pozwoli mi na to, poprowadzę rozmowy o stworzeniu rządu”.

Prezydent oddał swój głos w swojej oficjalnej rezydencji z powodu problemów zdrowotnych niecały miesiąc po spędzeniu ośmiu nocy w szpitalu wojskowym.

Cios w populizm

Zgodnie z konstytucją prezydent może mianować każdego premiera i nakazać mu mianowanie gabinetu, który musi uzyskać wotum zaufania Izby Reprezentantów w ciągu miesiąca od powołania.

READ  Koronawirus: Nowa Zelandia przyznaje, że nie może już otrząsnąć się z COVID-19

Zeman powiedział przed wyborami, że mianuje lidera największej zwycięskiej partii, a nie koalicji, aby próbował utworzyć rząd.

To byłyby Babes, ponieważ ANO zdobyło najwięcej głosów ze wszystkich partii.

Zeman, 67-letni sojusznik Babes, nie skomentował swoich dalszych kroków od czasu wyników wyborów.

Peter Fiala (w środku), przywódca Partii Obywatelskiej (ODS) i kandydat Sojuszu Razem (SPOLU) na premiera, przemawia na konferencji prasowej podczas wydarzenia wyborczego Ruchu SPOLU w Pradze po tym, jak sojusz ledwo wygrał wybory. [Stringer/EPA]

Utworzenie rządu zajmuje zwykle tygodnie lub miesiące, nie ma możliwych dat przed zwołaniem nowej Izby Reprezentantów i jakiś czas w ciągu miesiąca po wyborach.

Papis obecnie kieruje mniejszościowym rządem z socjaldemokratami, który do niedawna był milcząco wspierany przez partię komunistyczną, która rządziła byłą Czechosłowacją od 1948 do 1989 roku.

Ale komunistom i socjaldemokratom nie udało się zdobyć wystarczającej liczby głosów, by wejść do parlamentu.

Analitycy uznali wynik wyborów za cios w populizm.

„To zwycięstwo nie tylko Czech, ale całej Europy” – powiedział w czeskiej telewizji Jerry Priban z Cardiff Law School.

„To dowód na to, że nawet jeśli populistów nie da się całkowicie pokonać, to ich natarcie można zatrzymać i odwrócić” – dodał.

Babis, potentat branży spożywczej, chemicznej i medialnej, stoi w obliczu zarzutów policyjnych w związku z domniemanym oszustwem popierającym Unię Europejską i niechęć bloku do konfliktu interesów jako biznesmena i polityka.

W ubiegły weekend śledztwo Pandora Papers wykazało, że wykorzystał pieniądze ze swoich spółek offshore na sfinansowanie zakupu nieruchomości w południowej Francji w 2009 roku, w tym rezydencji.

Zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom i potępił zarzuty jako kampanię oszczerstw.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top