CPI i PPI w Chinach: druga co do wielkości gospodarka świata boryka się z poważnym problemem inflacyjnym

Koszty towarów opuszczających chińskie fabryki wzrosły w zeszłym miesiącu w kolejnym rekordowym tempie i pojawiają się coraz większe oznaki, że konsumenci zaczynają odczuwać ból.

Chińskie Biuro Statystyczne poinformowało w środę, że wskaźnik cen producentów wzrósł w październiku o 13,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, z 10,7% we wrześniu. Według Icon Refinitiv wzrost w ostatnim miesiącu był już najszybszy od czasu, gdy rząd zaczął publikować takie dane w połowie lat 90. XX wieku.

Teraz wydaje się, że wyższe koszty maleją. Wskaźnik CPI w Chinach wzrósł w październiku o 1,5% w stosunku do ubiegłego roku, dwukrotnie szybciej niż w poprzednim miesiącu I najszybsze tempo wzrostu od września 2020 roku.

„Jesteśmy zaniepokojeni przejściem od cen producenta do cen konsumpcyjnych” – powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista firmy Pinpoint Asset Management z siedzibą w Hongkongu. „Firmy były w stanie wykorzystać swoje zapasy surowców jako bufor, aby uniknąć przerzucania wysokich kosztów na swoich klientów, ale ich zapasy są wyczerpane”.

W październiku po raz pierwszy od pięciu miesięcy wzrosła inflacja konsumencka. Od maja tempo stopniowo spada. Jednak rosnące rachunki za energię i zakłócenia w łańcuchu dostaw żywności zaczynają napędzać wzrost cen.

zeszły tydzień, Chińskie Ministerstwo Handlu Wydał zawiadomienie nakazujące władzom lokalnym zachęcanie rodzin do gromadzenia zapasów żywności i innych codziennych potrzeb, ponieważ zła pogoda, niedobory energii i ograniczenia Covid-19 grożą zakłóceniem dostaw. nagłe ostrzeżenie panika kupowania Między publiczną a szaloną spekulacją w Internecie.

Władze przypisały wzrost inflacji konsumenckiej wysokim kosztom warzyw i gazu.

Według oświadczenia Departamentu Stanu ceny warzyw wzrosły w październiku o 16%, głównie z powodu ulewnych deszczy i wyższych kosztów transportu. Dong Lijuan, główny statystyk w Krajowym Biurze Statystycznym. Trudna pogoda uszkodziła uprawy, a władze przyznały, że koszt przejazdu przez regiony może wzrosnąć z powodu rygorystycznych środków mających na celu powstrzymanie epidemii Covid-19.

READ  Szybkie ożywienie popytu wskazuje na wyższe ceny ropy

Dong powiedział, że ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o ponad 30%.

Trwający kryzys energetyczny był również głównym czynnikiem przyczyniającym się do wyższej inflacji cen producentów, ponieważ koszty wydobycia i przetwarzania węgla gwałtownie wzrosły.

Druga co do wielkości gospodarka na świecie Już teraz rośnie w najwolniejszym tempie od roku, ponieważ problemy z zasilaniem, zakłócenia w transporcie i pogłębiający się kryzys na rynku nieruchomości zbierają swoje żniwo.

Wysokie stopy inflacji w tym kraju budzą również globalne obawy. Rosnąca inflacja producentów „pobudza presję zwyżkową na globalną inflację”, biorąc pod uwagę rolę Chin jako globalnego producenta i ich znaczenie w globalnym łańcuchu dostaw, według Ken Cheung, główny azjatycki strateg walutowy w Mizuho Bank.

Inflacja producentów może również pozostać wysoka „przez pewien czas, najprawdopodobniej w okresie zimowym”, powiedział Jing Liu, główny ekonomista Wielkich Chin w HSBC. Dodała, że ​​ceny energii również mogą nadal rosnąć i przewidywała, że ​​inflacja konsumencka będzie nadal rosła.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top