Covid: Jaka jest nowa alternatywa dla Omicron XE?

Urzędnicy ds. zdrowia śledzą nowy wariant Omicron, sklasyfikowany jako XE, który jest kombinacją dwóch wcześniej zidentyfikowanych podzmiennych. Te typy „rekombinowanych” podgatunków zawierają materiał genetyczny z dwóch lub więcej różnych wirusów i są nie noweale ta konkretna osoba przyciągnęła uwagę ze względu na dowody transmisji społeczności.

Odkąd południowoafrykańscy naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali Omicron ponad cztery miesiące temu, wyewoluowało kilka podwariantów, w tym BA.2, który jest obecnie w obiegu w Kanadzie i innych miejscach na świecie. Oto, co wiemy do tej pory o wariancie XE:

Co to jest podlinia XE?

XE jest rekombinantem BA.1, który prowadził piątą falę w Kanadzie podczas przerwy zimowej i przez cały styczeń, oraz BA.2, który zasila obecną szóstą falę. Według stanu na dzień 5 kwietnia w Anglii było 1125 przypadków XE, co stanowi mniej niż 1 procent wszystkich sekwencji. Odprawa techniczna Zwolniony przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) 8 kwietnia.

Oprócz mutacji z BA.1 i BA.2, XE zawiera również trzy mutacje, które nie występują we wszystkich sekwencjach BA.1 i BA.2, zgodnie z raportem Wielkiej Brytanii.

Jak powszechne są kompatybilne warianty?

Dr Susan Hopkins, starszy doradca medyczny brytyjskiej służby zdrowia, powiedziała: oświadczenie 25 marca.

„Wiele zostało zidentyfikowanych do tej pory w trakcie pandemii. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów wariantów, większość umrze stosunkowo szybko.”

Wielka Brytania wcześniej zidentyfikowała inne rekombinanty, w tym XD i XF, rekombinant Delta i Omicron BA.1.

Jak mogę wysłać?

Kierownik techniczny WHO, dr Maria Van Kerkhove, powiedziała w oświadczeniu: Krótki film z pytaniami i odpowiedziami Wydaje się, że XE ma 10-procentowy wzrost przepuszczalności, na podstawie wczesnej analizy dostępnych sekwencji. Jednak Van Kerkhove powiedziała, że ​​raporty, które opisała jako 10 razy bardziej przenośne, są nieprawidłowe.

NHS powiedział, że ma średnie tempo wzrostu o 12,6 procent tygodniowo powyżej BA.2, ale zauważył, że w ciągu ostatnich trzech tygodni tempo wzrostu wzrosło do 20,9 procent.

Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje XE pod Omicron, co jest wariantem obaw. Agencja dodała, że ​​podwarianty i rekombinanty powinny być monitorowane jako odrębne szczepy przez organy zdrowia publicznego.

Public Health Canada (PHAC) powiedział, że aktywnie monitoruje warianty COVID-19 i ocenia nowe podszczepy Omciron i rekombinanty, takie jak XE.

„Naukowcy szukają oznak, że XE zmienia nasilenie choroby lub jej przenoszenie lub wpływa na skuteczność testów diagnostycznych, szczepionek lub leczenia COVID-19” – powiedział CTVNews.ca rzecznik prasowy Mark Johnson w e-mailu w czwartek.

„Podczas gdy wstępne międzynarodowe raporty wykazały, że XE nieznacznie zwiększył przepuszczalność w porównaniu z BA.2, potrzeba więcej danych, aby potwierdzić to odkrycie”.

Gdzie zidentyfikowano przypadki XE?

Według danych Głównego Centrum Opieki Zdrowotnej na dzień 14 kwietnia jeden przypadek podszczepu XE, pobranego z kontroli granicznej 22 marca 2022 r., został potwierdzony w Kanadzie.

„PHAC wcześniej podejrzewał pięć dodatkowych możliwych znalezisk XE; jednak po dalszych badaniach ustalono, że nie były to XE, ale nieokreślonego rodowodu, biorąc pod uwagę ciągłe ulepszenia” – powiedział Johnson.

„Należy zauważyć, że obecnie istnieje kilka globalnie śledzonych rekombinantów COVID-19 oprócz XE, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę nakładanie się wariantów Delta i Omicron, a także współcyrkulację podszczepów BA.1 i BA.2 Omikrona.

W Wielkiej Brytanii większość przypadków była skoncentrowana we wschodniej Anglii, Londynie i na południowym wschodzie, zgodnie z raportem Brytyjskiej Agencji Zdrowia, a pierwszy przypadek wykryto 19 stycznia.

Według różnych doniesień medialnych przypadki XE wykryto również w Indiach, Japonii i innych krajach.

Czy szczepionki nadal działają?

Podczas gdy naukowcy wciąż dowiadują się więcej o XE i innych podrodach, badania i dane w świecie rzeczywistym pokazują, że szczepionki nadal zapewniają ochronę przed poważną chorobą, zwłaszcza po podaniu dawki przypominającej.

„Musimy upewnić się, że kiedy nadejdzie twoja kolej na zaszczepienie i otrzymasz pełny zestaw dawek, których potrzebujesz”, powiedział Van Kerkhove z WHO, „zwłaszcza ci, którzy są najbardziej bezbronni, starsi, osoby z pre- istniejących warunków i pracowników pierwszej linii”.

READ  Państwowe media podały, że Rosja wysyła ostrzeżenie do Stanów Zjednoczonych o przekazywaniu broni na Ukrainę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top