Co najmniej pięć osób zginęło w ataku rakietowym na Odessę na południu Ukrainy, powiedział urzędnik

Europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis rozmawia z mediami w Waszyngtonie w czwartek, 21 kwietnia (Chriss May/Bloomberg/Getty Images)

Wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej i litewski minister finansów powiedział w piątek, że Europa omawia szóstą rundę sankcji wobec Rosji, w tym uderzenie w rosyjski rynek energetyczny.

Europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział, że jedną z rozważanych kwestii jest embargo na ropę. Odbyły się dyskusje na temat „inteligentnych kar”, które mogą obejmować taryfy zamiast początkowo pełnego zakazu.

„Więc mogą być pewne niuanse, ale ta praca jest w toku” – powiedział Dombrovskis dziennikarzom w Waszyngtonie.

W osobnym wywiadzie dla CNN w stolicy USA litewski minister finansów Gentaro Skaystu powiedział, że omówił możliwą kolejną transzę sankcji z zastępcą sekretarza skarbu USA Walim Ademo.

„Zawsze oferujemy, że sankcje obejmują sektor energetyczny, zwłaszcza ropę”, a także „dodatkowe sankcje na rosyjski sektor finansowy” – powiedział Skaisto.

Skystowe powiedział, że sankcje muszą być skoordynowane, aby odniosły skutek. „Jeśli wspólnie nie uzgodnimy sankcji, Stany Zjednoczone nie odniosą sukcesu ze wszystkimi naszymi zachodnimi sojusznikami” – powiedziała.

„Technicznie rzecz biorąc, zatwierdzenie sankcji może być bardzo szybkie i można to zrobić w ciągu jednego lub dwóch dni” – powiedział Dombrovskis.

„Pytanie tutaj polega w zasadzie na tym, że sankcje wymagają konsensusu państw członkowskich, więc te dyskusje polityczne toczą się równolegle, więc ważne jest osiągnięcie jednomyślnego porozumienia politycznego” – powiedział.

Skystowe powiedział, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, kiedy dojdzie do porozumienia w sprawie kolejnej rundy sankcji. Zaznaczyła, że ​​istnieje krótko- i długoterminowy cel sankcji: doprowadzenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do stołu negocjacyjnego i osłabienie rosyjskiej gospodarki, aby nie mogła już dłużej wzmacniać swojej armii.

„Gdyby nie było perspektyw na wzmocnienie ich armii, chcielibyśmy wierzyć, że w Europie nie będzie wojny” – powiedziała.

Dombrovskis powiedział, że ważne jest, aby istniejące sankcje zostały faktycznie wdrożone, zauważając, że współpracują one z państwami członkowskimi UE, a także z szerszą społecznością międzynarodową.

READ  Ardern mówi, że kryzys klimatyczny to „życie lub śmierć”, ponieważ przełomowy raport Nowej Zelandii wzywa do radykalnych zmian | Nowa Zelandia

„Faktem jest, że nie wszystkie kraje przystąpiły do ​​tych zachodnich sankcji”, powiedział, zauważając, że Pekin „zabezpiecza swoje zakłady” i próbuje nakłonić Chiny i inne kraje do „zbliżenia się do naszego podejścia do Rosji”.

Skesto powiedziała, że ​​koncentrują się również na pomocy ukraińskiemu rządowi w przetrwaniu w perspektywie krótkoterminowej, a w dłuższej perspektywie na skuteczniejszej odbudowie Ukrainy, co jej zdaniem „powinno być ściśle zaangażowane w proces przystąpienia Ukrainy do UE”.

Zarówno Skaistė, jak i Dombrovskis wyrazili zaniepokojenie przyszłymi celami Putina, jeśli nie zostanie on zdecydowanie powstrzymany na Ukrainie.

Skysto powiedział CNN, że Rosja próbuje narzucić swoje wpływy sąsiednim krajom, zauważając, że „to nie pierwszy raz”.

„Rosyjska propaganda oraz niektóre władze i przedstawiciele nie ukrywają, że Rosja planuje iść dalej, a jeśli nie zatrzymamy ich na Ukrainie, zaatakują inne sąsiednie kraje” – powiedział Dombrovskis, opisując to jako atak nie tylko na Ukrainę, ale szerzej o bezpieczeństwie europejskim.

Zapytany, czy Europa zareagowałaby z taką samą jednością, gdyby Mołdawia została zaatakowana przez Rosję, Dombrovskis powiedział, że muszą teraz skupić się na Ukrainie, „ponieważ Putin zajdzie tak daleko, jak mu pozwolimy”.

Kylie Atwood z CNN przyczyniła się do powstania tego postu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top