Co najmniej 1000 osób zginęło w potężnym trzęsieniu ziemi w Afganistanie

Silne trzęsienie ziemi wstrząsnęło górzystym obszarem wiejskim we wschodnim Afganistanie wczesnym rankiem w środę rano, zabijając 1000 osób i raniąc 1500 innych w jednym z najbardziej śmiertelnych trzęsień ziemi od dziesięcioleci, podała rządowa agencja informacyjna. Urzędnicy ostrzegają, że i tak już przerażająca liczba ofiar śmiertelnych może nadal rosnąć.

Brakowało informacji o trzęsieniu ziemi o sile 6,1 stopnia, które uszkodziło budynki w prowincjach Khost i Paktika. Wysiłki ratunkowe mogą być skomplikowane, ponieważ wiele międzynarodowych agencji pomocowych opuściło Afganistan po tym, jak talibowie przejęli kontrolę nad krajem w zeszłym roku i chaotyczne wycofanie się armii amerykańskiej z najdłuższej wojny w jej historii.

Liczba ofiar śmiertelnych ogłoszona przez Agencję Prasową Bakhtar jest odpowiednikiem trzęsienia ziemi w północnym Afganistanie w 2002 roku. Jest to najbardziej zabójcze od 1998 roku, kiedy trzęsienie ziemi o sile 6,1 stopnia i jego następstwa w odległym północno-wschodnim Afganistanie zabiły co najmniej 4500 osób.

Sąsiedni Departament Meteorologii Pakistanu powiedział, że epicentrum trzęsienia znajdowało się w afgańskiej prowincji Paktika, w pobliżu granicy i około 50 kilometrów na południowy zachód od miasta Khost.

Materiał filmowy z prowincji Paktika w pobliżu granicy z Pakistanem ukazywał ofiary przylatujące helikopterem z tego obszaru. Inni byli leczeni na ziemi. Jeden mieszkaniec był widziany otrzymując dożylne płyny, siedząc na plastikowym krześle przed ruinami swojego domu, a jeszcze więcej na noszach. Inne zdjęcia przedstawiały mieszkańców zbierających cegły z błota i inne szczątki ze zniszczonych kamiennych domów.

Afgański urzędnik ratunkowy Sharafuddin Muslim ogłosił liczbę ofiar śmiertelnych na konferencji prasowej w środę. Wcześniej dyrektor generalny państwowej agencji informacyjnej Bakhtar, Abdul Wahid Rayan, napisał na Twitterze, że w Paktika zniszczono 90 domów i uważa się, że pod gruzami uwięziono dziesiątki ludzi.

Na tym zdjęciu pochodzącym z nagrania z agencji prasowej prowincji Bakhtar bojownicy talibscy zabezpieczają rządowy helikopter do ewakuacji rannych w dystrykcie Jayan w afgańskiej prowincji Paktika po silnym trzęsieniu ziemi w środę. (Państwowa Agencja Prasowa Bakhtar/The Associated Press).

Bilal Karimi, zastępca rzecznika rządu talibów, nie podał dokładnej liczby ofiar śmiertelnych, ale napisał na Twitterze, że setki ludzi zginęło i zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które wstrząsnęło czterema dzielnicami Paktiki.

„Wzywamy wszystkie agencje pomocy do natychmiastowego wysłania zespołów w ten obszar, aby zapobiec dalszym katastrofom” – napisał.

ONZ „odpowiedź w drodze”

Tylko w jednym okręgu sąsiedniej prowincji Chost, jak poinformowali lokalni urzędnicy, w wyniku trzęsienia zginęło co najmniej 25 osób, a ponad 95 zostało rannych.

W Kabulu premier Muhammad Hassan Akhund zwołał nadzwyczajne spotkanie w pałacu prezydenckim w celu skoordynowania akcji pomocy ofiarom w Paktika i Choście.

„Odpowiedź jest w drodze” – napisał na Twitterze koordynator ds. rezydentów ONZ w Afganistanie, Ramez Alakbarov.

Po tym, jak talibowie zajęli kraj w 2021 r., armia amerykańska i jej sojusznicy wrócili na międzynarodowe lotnisko im. Hamida Karzaja w Kabulu, a później całkowicie się wycofali. Wiele międzynarodowych organizacji humanitarnych poszło w ich ślady z powodu obaw o bezpieczeństwo i słabą sytuację talibów w zakresie praw człowieka.

Od tego czasu talibowie współpracowali z Katarem, Turcją i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, aby wznowić operacje na lotniskach w Kabulu i w całym kraju – ale prawie wszyscy międzynarodowi przewoźnicy nadal unikają tego kraju, a organizacje pomocowe niechętnie wprowadzają jakiekolwiek . Pieniądze w talibskich kuferkach mogą utrudniać przenoszenie zapasów i sprzętu.

Jednak Afghan Czerwonego Półksiężyca wysłało 4000 koców, 800 namiotów i 800 zestawów kuchennych do dotkniętego obszaru, według dyrektora generalnego Bakhtar, Abdula Wahida Rayana.

Włoska Grupa Pomocy Medycznej, która nadal działa w Afganistanie, poinformowała, że ​​wysłała siedem karetek pogotowia i dwóch pracowników do obszarów znajdujących się najbliżej strefy trzęsienia.

„Obawa jest taka, że ​​ofiary wzrosną jeszcze bardziej, ponieważ o wiele więcej osób może zostać uwięzionych pod zawalonymi budynkami” – powiedział Stefano Souza, dyrektor ds. nagłych wypadków w Afganistanie. „Ta najnowsza tragedia może tylko pogłębić stan niestabilności oraz trudności gospodarcze i społeczne, których Afganistan był świadkiem od miesięcy” – dodał.

Poczułem trzęsienie ziemi w Pakistanie i Indiach

W większości miejsc na świecie trzęsienie ziemi tej wielkości nie spowodowałoby tak masowych zniszczeń, powiedział Robert Sanders, sejsmolog z US Geological Survey. Jednak żniwo śmierci w trzęsieniu ziemi jest często spowodowane położeniem geograficznym, jakością budynków i gęstością zaludnienia.

„Ze względu na górzysty region zdarzają się osuwiska i osuwiska, o których dowiemy się dopiero później. Możliwe, że stare budynki zawalą się i ulegną awarii” – powiedział. „Biorąc pod uwagę, jak gęsty jest region w tej części świata, widzieliśmy w przeszłości podobne trzęsienia ziemi powodujące znaczne szkody”.

W oświadczeniu pakistański premier Shahbaz Sharif złożył kondolencje z powodu trzęsienia ziemi, mówiąc, że jego kraj udzieli pomocy narodowi afgańskiemu.

Górzysty Afganistan i większy region Azji Południowej wzdłuż Hindukuszu, gdzie indyjska płyta tektoniczna zderza się z płytą euroazjatycką na północy, od dawna podlegały niszczycielskim trzęsieniom ziemi.

Europejska agencja sejsmologiczna EMSC powiedziała, że ​​119 milionów ludzi odczuło trzęsienie ziemi na odcinku ponad 500 km w Afganistanie, Pakistanie i Indiach.

W 2015 roku poważne trzęsienie ziemi, które nawiedziło północny wschód kraju, zabiło ponad 200 osób w Afganistanie i sąsiednim północnym Pakistanie.

READ  Ekspozycja na kołdrę ogrodową mamy zachwyca pierwszego dnia (11 zdjęć)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top