Ciało Johna Lytyasky’ego odkrył specjalny zespół polskich nurków. Wyszukaj szczegóły

  • Ciało byłego przywódcy opozycji Johna Lytyasky’ego odnaleziono w sobotę w czasach PRL.
  • Poszukiwania trwały od początku tygodnia, kiedy wysłano policję, strażaków i specjalny zespół polskich nurków pod dowództwem Magiza Rogasa.
  • – W sobotę rano Divers z GSP RP wykopał zwłoki zaginionej osoby kilkaset metrów od leja – dowódca zespołu Divers
  • Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Tragedia wydarzyła się w niedzielę. Po śmierci Johna Lytyaskego, byłego działacza na rzecz „jedności” i byłego posła na Sejm i doradcy prezydenta Broniskowej Komorowskiego Relacjonował Eugenius Smoiler, kolejny działacz opozycji w PRL. Była posłanka KO i była minister nauki Lena Kolarska-Bopiska powiedziała, że ​​Lityaski uratował psa i utonął. Na rzece Narav miał miejsce tragiczny wypadek.

Informacja ta została potwierdzona przez rzecznika komendy policji inspektora Marius Sierra. – Pustuskil, ul. Vyskovskaya, idąc po wale przeciwpowodziowym, osoba weszła do rzeki Narav, z której chciał wyciągnąć psa, pod którym pękł lód. Według jego żony, która była świadkiem zdarzenia, inspektor powiedział, że mężczyzna utonął.

Wyszukaj szczegóły akcji

W rozmowie z Onetem Magiz Rogas, przewodniczący Komitetu Specjalnego Polskich Nurków, opisał, jak wyglądała operacja poszukiwawcza Johna Litsekiego. – Pan. Na prośbę przyjaciół i żony Johna Litzkiego, specjalny zespół polskich nurków szukał ciała na rzece Nerve od środy do soboty. Przeanalizowaliśmy informacje dotyczące przepływu i wysokości lustra wody w Wodach Polskich w dniu zdarzenia. W piątek wieczorem postanowiliśmy odpowiednio zbadać dwa wsporniki z powalonych drzew przy pomocy profesjonalnych nurków pod kątem obiektów o podobnych cechach geometrycznych do ludzkiego ciała – powiedział.

Dodał: „W sobotę rano nurkowie z GSP RB wykopali ciało zaginionego mężczyzny kilkaset metrów od leja”. – Ważny jest dla nas sztab osób, które wcześniej prowadziły akcje poszukiwawcze, czyli Państwowej Straży Pożarnej i policji – powiedział Rogus. Wcześniej poinformowano, że jego zespół dowodzenia dołączył do poszukiwań w sobotę.

READ  Polska będzie bronić tytułu Superligi, gdy Ukraina wyjdzie po pozytywnym wyniku COVID

Elipeta Bokucca, żona nieżyjącego już Johna Litteskiego, podkreśliła wagę postawy męża, który za wszelką cenę chce uratować psa.

„Wczoraj straciłam życie, serce. Wszystko. Był w świetnej kondycji, ale nie na tyle, żeby się stamtąd wydostać” – napisała na Facebooku po śmierci męża.

Kim jest John Litiaski?

John Lityaski urodził się w 1946 roku. W latach 1964-1968 studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był organizatorem i uczestnikiem wystąpień studenckich w marcu 1968 roku. Zorganizował zbiórkę podpisów pod listem w obronie Adama Misznika, brał udział w demonstracji przeciwko usunięciu „Digiady” z Narodowego Przeglądu Teatralnego. Później został skazany na 2,5 roku więzienia i wydalony z uniwersytetu. Pracował jako robotnik, a później jako programista.

W 1976 roku był współzałożycielem Beaulletin Informatics, pierwszego nieocenzurowanego czasopisma. Był kilkakrotnie aresztowany. W 1977 był współredaktorem Robotnick, niezależnej gazety zakładającej niezależne związki. Został członkiem KSS „KOR” i współpracownikiem Biura Interwencji KSS „KOR”.

W 1980 r. Został konsultantem urzędników Związku Solidarności. Autor przesłania do ludu pracującego Europy Wschodniej, przyjętego na I Kongresie Jedności. W 1981 r. W stanie wojennym był więziony, a później aresztowany. Po ucieczce z więzienia od 1984 r. Działa w konspiracji solidarnie jako członek regionalnego komitetu wykonawczego maoistów regionalnych NSZZ „S”.

W 1989 r. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Został wybrany do Porozumienia Mędrców z prowincji. வ ł ப்ர்சிச். Był wiceprezesem do 2001 roku. Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji ds. Służb Specjalnych. Od 1990 roku na DRODZE Tadeusza Masowskiego, później Związku Demokratów i Związku Volnozi (wiceprezes).

W latach 2008-2010 PLL Lot był konsultantem ds. Społecznych, mediując w sporach. W latach 2010-2015 był doradcą Prezydenta Broniskowej Komorowskiego ds. Kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Poza działalnością polityczną był redaktorem wielu publikacji w prasie polskiej i zagranicznej. „Gazeta Viborxa”, „Resespospolita”, „Newsweek”.

READ  Nowe dane o epidemiach w Polsce: blisko 8,7 tys. Zakażeń, 279 zgonów

Został odznaczony Orderem Polonii Restituda przez Prezydenta Leka Kokiyaskego wraz z Krzyżem Dowódców (2006) i Krzyżem Dowódców z Gwiazdą (2008). W 2015 roku Prezydent Broniswa Komorowski wręczył mu Krzyż za Wolność i Jedność.

Arzu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top