Chiny wystrzelą pierwszą załogę na nową stację kosmiczną w czwartek

wydane w: Średnia:

Jiuquan (Chiny) (AFP)

Chińska agencja kosmiczna poinformowała, że ​​astronauci, którzy wystartują w czwartek w pierwszą chińską misję załogową na nową stację kosmiczną, będą mieli do wyboru 120 różnych rodzajów żywności i „kosmiczną bieżnię” do szkolenia.

Misja będzie jak dotąd najdłuższą misją kosmiczną Chin i pierwszą od prawie pięciu lat, ponieważ Pekin kontynuuje swój ambitny program, aby stać się potęgą kosmiczną.

Astronauci spędzą trzy miesiące na stacji Tiangong, która ma oddzielne jednostki mieszkalne, a także wspólną łazienkę, jadalnię i centrum komunikacyjne, aby wysyłać e-maile i umożliwiać rozmowy wideo z kontrolą naziemną.

Trio będzie mogło pracować na specjalnych bieżniach lub rowerach treningowych, korzystając ze swoich opcji obiadowych – z których wszyscy urzędnicy zapewniali reporterów, że są pożywne i smaczne.

Rakieta Long March-2F, która ich tam dowiezie, wystartuje o 9:22 czasu lokalnego (0122 GMT) z centrum startowego Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach, podała w środę Chińska Agencja Kosmiczna.

# zdjęcie 1

„W ciągu ostatnich dziesięcioleci napisaliśmy kilka wspaniałych rozdziałów w kosmicznej historii Chin, a ta misja ucieleśnia oczekiwania ludzi i samej partii” – powiedział dziennikarzom dowódca misji Ni Haisheng na konferencji prasowej.

Jego zespół przeszedł ponad 6000 godzin treningu, w tym setki salt pod wodą w pełnym sprzęcie kosmicznym, aby przyzwyczaić się do skafandrów kosmicznych.

Ni był jednym z pierwszych chińskich astronautów wybranych do szkolenia w 1998 roku i był już na dwóch misjach kosmicznych.

# zdjęcie 2

Jest wielokrotnie nagradzanym pilotem Sił Powietrznych, a pozostali członkowie jego zespołu są również członkami chińskiego wojska.

Zapytany, co zapakuje na długą podróż, Ni – rozmawiając z reporterami zza szklanej ściany, aby trzymać astronautów w kwarantannie – powiedział, że jego torba jest pełna „rzeczy do rozrywki i małych spotkań”.

READ  NASA twierdzi, że komercyjne stacje kosmiczne mogą podążać za ISS po 2030 r

Członek załogi Tang Hongbo powiedział w osobnym wywiadzie dla państwowego nadawcy CCTV, że nagrywał z synem i żoną filmy z codziennego życia, aby oglądać je na stacji kosmicznej.

– Budowa na orbicie –

Ich statek kosmiczny Shenzhou-12 zadokuje w głównej części stacji kosmicznej Tiangong, zwanej Tianhe, która została umieszczona na orbicie 29 kwietnia.

W ciągu najbliższego półtora roku zaplanowano jeszcze jedenaście misji w celu zakończenia budowy Tiangong na orbicie, w tym instalacji paneli słonecznych i dwóch jednostek laboratoryjnych.

# zdjęcie 3

Astronauci będą nadal zajęci testowaniem i konserwacją systemów pokładowych, przeprowadzaniem spacerów kosmicznych i przeprowadzaniem eksperymentów naukowych.

Materiał z kamer CCTV pokazał, jak przygotowują się, pracując w basenie w skafandrach kosmicznych, aby symulować naprawy stacji podczas spaceru kosmicznego.

Misja jest kwestią prestiżową dla chińskiego rządu, który przygotowuje się do obchodów 100. urodzin rządzącej partii komunistycznej 1 lipca.

„W ciągu ostatnich dziesięcioleci staraliśmy się w każdej minucie realizować nasze marzenia w kosmosie” – powiedział Liu Buming, trzeci członek załogi Shenzhou-12.

„(I) poświęciłem się tej sprawie”.

„Jesteśmy gotowi do prowadzenia międzynarodowej współpracy z każdym krajem, który jest zaangażowany w pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej” – powiedział dziennikarzom Ji Kiming z CMSA.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – współpraca między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Kanadą, Europą i Japonią – ma zostać wycofana po 2024 r., chociaż NASA zapowiedziała, że ​​prawdopodobnie nadal będzie działać po 2028 r.

Oczekuje się, że Tiangong będzie mieć co najmniej 10 lat.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top