Chiny udostępniają nowy materiał z łazika marsjańskiego Zhurong

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała nowe zdjęcia Marsa ze słynnej sondy Tianwen-1.

Tianwen-1, którego nazwa oznacza „Poszukiwanie Niebiańskiej Prawdy”, składa się z orbitera, lądownika i sześciokołowego łazika z instrumentami naukowymi.

Z powodzeniem wszedł na orbitę Marsa w lutym, po siedmiu miesiącach podróży w kosmosie po wystrzeleniu w lipcu 2020 roku.

W maju łazik Zhurong wystartował z lądowiska na powierzchnię Marsa – gdzie prowadzi patrole i badania w ramach trzymiesięcznej misji na Czerwoną Planetę.

To osiągnięcie sprawiło, że Chiny były dopiero drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który wylądował i operował łazikiem na Marsie.

„Od rana 27 czerwca orbiter Tianwen-1 pozostawał na orbicie przez 338 dni” – podał CNSA w niedzielnym komunikacie prasowym.

Agencja dodała, że ​​„łazik” Zurong „działa na powierzchni Marsa przez 42 dni na Marsie i przebył łącznie 236 metrów. Orbiter i łazik są w dobrym stanie”.

„(Oni) informują Partię i Ojczyznę o bezpieczeństwie z Marsa i wysyłają błogosławieństwa w setną rocznicę (Komunistycznej Partii Chin)”.

Dzięki Tianwen-1 Chiny są pierwszym krajem, który podjął próbę wysłania orbitera i łazika na swoją pierwszą misję krajową na Marsa.

NASA wysłała kilka orbit na Marsa, zanim jeszcze podjęła znacznie trudniejszą misję lądowania łazika.

To nie pierwszy raz, kiedy Chiny opublikowały zdjęcia łazika – kraj ujawnił również zdjęcia uzyskane podczas misji na początku tego miesiąca.

CNSA ma nadzieję, że misja zbierze ważne informacje na temat budowy geologicznej Marsa, atmosfery, środowiska i gleby oraz poszuka wszelkich śladów wody.

Chiny mają ambitny sektor kosmiczny, a Tianwen-1 czyni je szóstym krajem, który osiągnął orbitę Marsa.

READ  Zegar atomowy Deep Space zmierza w kierunku zwiększenia autonomii statków kosmicznych

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top