Chiny rozpoczynają misję zakończenia montażu stacji kosmicznej

Chiny rozpoczęły w niedzielę nową trzyosobową misję, aby zakończyć prace montażowe dla swojej stałej stacji kosmicznej.

Załoga Shenzhou 14 spędzi sześć miesięcy na stacji Tiangong, podczas których będzie nadzorować dodanie dwóch jednostek laboratoryjnych, aby dołączyć do głównej części mieszkalnej Tianhe uruchomionej w kwietniu 2021 roku.

Ich statek kosmiczny wystartował z Centrum Startu Satelitarnego Jiuquan na skraju pustyni Gobi o godzinie 10:44 (0244 GMT) na pokładzie rakiety z załogą Long March 2F. Piętnaście minut później osiągnął niską orbitę okołoziemską i otworzył swoje panele słoneczne, co spotkało się z uznaniem kontrolerów naziemnych w Jiuquan i Pekinie.

Premiera była transmitowana na żywo w państwowej telewizji, wskazując na wysoki poziom zaufania do możliwości programu kosmicznego, który był promowany jako znak postępu technologicznego Chin i globalnych wpływów.

Komandor Qin Dong i koledzy astronauci Liu Yang i Kai Xuzhi zmontują trzymodułową strukturę, aby dołączyć do istniejącej Tianhe z Wentianem i Mengtianem, a jej przybycie zaplanowano na lipiec i październik. Drugi statek towarowy, Tianzhou 3, nadal jest zacumowany na stacji.

Pojawienie się nowych jednostek „zapewni większą stabilność, potężniejsze funkcje i pełniejsze wyposażenie”, powiedział 43-letni Chen, który był członkiem misji Shenzhou 11 w 2016 r., na konferencji prasowej w sobotę.

Liu, lat 43, jest również weteranem kosmosu i była pierwszą chińską astronautką, która dotarła w kosmos na pokładzie misji Shenzhou 9 w 2012 roku. 46-letni Tsai odbywa swój pierwszy lot kosmiczny.

Chiński program kosmiczny wystrzelił pierwszego astronautę na orbitę w 2003 roku, czyniąc go jedynym krajem, który zrobił to na własną rękę po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych.

Robot-łazik wylądował na Księżycu i umieścił go na powierzchni Marsa w zeszłym roku. Chiny zwróciły również próbki z Księżyca, a urzędnicy omówili możliwą załogową misję na Księżyc.

Chiński program kosmiczny jest prowadzony przez wojskowe skrzydło rządzącej Partii Komunistycznej, Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, która doprowadziła Stany Zjednoczone do wykluczenia go z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Naukowcy publikują pierwszy kompletny ludzki genom

Dołączy do Chen, Liu i Kaia pod koniec ich trzy-pięciodniowej misji z załogą nadchodzącego Shenzhou 15, kiedy po raz pierwszy na pokładzie znalazło się sześć osób.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top