Chiny potępiają przemówienie prezydenta Tajwanu z okazji Święta Narodowego Tsai | Aktualności

Krytyka Pekinu pojawiła się po tym, jak prezydent Tajwanu powiedział, że terytorium wyspy nie ulegnie chińskiej presji.

Chiny potępiły przemówienie z okazji Święta Narodowego Tajwanu, podczas którego prezydent Tsai Ing-wen powiedziała, że ​​jej rząd nie ulegnie presji Pekinu i będzie nadal wzmacniać obronę wyspy w celu ochrony jej demokratycznego stylu życia.

Chińskie Biuro ds. Tajwanu poinformowało w niedzielę, że przemówienie Tsai podżegało do konfrontacji i zniekształcało fakty, dodając, że dążenie do niepodległości Tajwanu zamyka drzwi do dialogu. Pekin uważa Tajwan za prowincję separatystyczną.

Mocne słowa Tsai w niedzielę padły dzień po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping obiecał po raz kolejny osiągnąć „pokojowe zjednoczenie” z regionem autonomicznym.

„Nikt nie powinien lekceważyć silnej determinacji, woli i zdolności Chińczyków do ochrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej” – powiedział Xi.

Przemawiając wcześniej w niedzielę, Tsai powiedział, że Tajwan będzie nadal wzmacniał swoją obronę, aby nikt nie mógł zmusić wyspy do zaakceptowania ścieżki wyznaczonej przez Chiny, nie oferując ani wolności, ani demokracji, i ponowił wezwanie do rozmów z Pekinem.

Zwiększona presja wojskowa

Tajwan znajduje się pod rosnącą presją wojskową i polityczną, aby zaakceptować rządy Pekinu, w tym wielokrotnymi wtargnięciami chińskich sił powietrznych do tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej.

Przemawiając w centralnym Taipei podczas obchodów Dnia Narodowego na wyspie, które były rzadkim pokazem zdolności obronnych Tajwanu, Tsai powiedziała, że ​​jej rząd „nie będzie działał lekkomyślnie”, ale „nie powinno być żadnych złudzeń, że naród tajwański ulegnie presji”.

Po przemówieniu odbyła się prezentacja szerokiej gamy broni, w tym wyrzutni rakiet i pojazdów opancerzonych, podczas gdy nad głowami unosiły się myśliwce i helikoptery.

Paradzie sił powietrznych towarzyszyła grupa czołgów i ciężarówek CM32 z systemami rakietowymi.

Oficjalnie znana jako Republika Chińska (ROC), Tajwan to demokratycznie zarządzana wyspa położona około 161 kilometrów (100 mil) od wybrzeża Chin kontynentalnych.

READ  Turcja walczy z nową katastrofą, a północ kraju nawiedziły powodzie | indyk

Chiny twierdzą, że Tajwan jest częścią swojego terytorium narodowego, chociaż wyspa jest samorządna od czasu jej oddzielenia od rządzonego przez komunistów kontynentu w 1949 roku po długiej wojnie domowej.

Pekin uważa 65-letnią prezydent Tsai za separatystę za odmowę uznania Tajwanu za część „jednych Chin”.

Rob McBride z Al Jazeery z Hongkongu nazwał przemówienie Tsai „wyzwaniem” i powiedział, że odzwierciedla ono „obecnie dominujący pogląd na Tajwanie, gdzie większość ludzi w równym stopniu opiera się zwiększonej presji ze strony Chin kontynentalnych”.

„Zjednoczenie z Tajwanem było celem prezydentów Chin od czasu powstania Chińskiej Republiki Ludowej, a Xi jest zdeterminowany, aby to osiągnąć pod swoim przywództwem” – powiedział McBride.

Pekin obiecał, że przejmie wyspę pod swoją kontrolę, w razie potrzeby przy użyciu siły militarnej.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top