Chiny potępiają otwarcie biura Tajwanu na Litwie jako „straszny czyn” | Litwa

Tajwan otworzył de facto ambasadę w Litwa Podczas dyplomatycznej penetracji wyspy, ignorując zdecydowany sprzeciw Pekinu wobec tego posunięcia, po raz kolejny wyrażał swój gniew i ostrzegał przed jego konsekwencjami.

Taipei ogłosiło w czwartek, że otworzyło oficjalne biuro na Litwie pod nazwą Tajwan, znaczące wyjście dyplomatyczne, które oparło się kampanii nacisku Pekinu.

Litwa ujawniła w lipcu, że wyraziła zgodę na otwarcie przez samorządny Tajwan przedstawicielstwa pod jej nazwą, pierwszego nowego urzędu dyplomatycznego na wyspie. Europa W wieku 18 lat.

Ten ruch doprowadził do ostrej nagany ze strony Chin, który wycofał swojego ambasadora na Litwę i zażądał, aby Wilno zrobiło to samo, co ostatecznie uczyniło.

Inne biura na Tajwanie w Europie i Stanach Zjednoczonych używają nazwy miasta Tajpej, unikając odniesienia do samej wyspy, co Chiny Roszczenia jako własna ziemia.

Chiny zintensyfikowały swoje wysiłki, aby skłonić inne kraje do ograniczenia lub zerwania kontaktów z Tajwanem. Tylko 15 krajów utrzymuje formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

Chiny potępiły otwarcie jako „bardzo oburzający akt”, mówiąc, że każdy krok w kierunku niepodległości Tajwanu był „skazany na porażkę”.

„Żądamy od strony litewskiej natychmiastowego skorygowania błędnej decyzji” – powiedział chiński MSZ w oświadczeniu.

Pekin był również rozgniewany decyzją Litwy o otwarciu własnego przedstawicielstwa na Tajwanie, choć nie ustalono jeszcze konkretnej daty. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu stwierdziło, że otwarcie biura „nakreśli nowy i obiecujący kurs” dla stosunków z Litwą.

Powiedziała, że ​​istnieje ogromny potencjał współpracy w branżach, w tym półprzewodników, laserów i technologii finansowych. „Tajwan będzie pielęgnować i wzmacniać tę nową przyjaźń w oparciu o nasze wspólne wartości”.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że posunięcie to było „prymitywnym wnioskiem” w sprawach wewnętrznych kraju.

– Za wszystkie tego konsekwencje odpowiada strona litewska – dodała.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu poinformowało, że litewskim biurem będzie kierował Eric Huang, obecnie szef misji w Tajpej na sąsiedniej Łotwie.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy być pomocnikiem i zwolennikiem stosunków Tajwan-Litwa” – powiedział Huang.

O znaczeniu używania nazwy Tajwan powiedział: „Oczywiście, że jest to bardzo przydatne”.

Nie będziemy się zbytnio skupiać na kontekście geopolitycznym. Jako przedstawicielstwo mojego kraju skupiam się na budowaniu relacji merytorycznej.”

Otwarcie biura w Wilnie to najnowszy sygnał, że niektóre kraje bałtyckie i środkowoeuropejskie dążą do bliższych więzi z Tajwanem, nawet jeśli to złości Chiny.

W zeszłym miesiącu delegacja tajwańskich urzędników odwiedziła Słowację, Czechy i Litwę, rozzłościwszy Pekin.

Spór z Litwą o Tajwan miał również obsesję na punkcie Stanów Zjednoczonych, które poparły Wilno, by oprzeć się chińskiej presji.

Kilka innych krajów posiada fizyczne ambasady w Tajpej, w tym kilka państw członkowskich Unii Europejskiej, Wielką Brytanię, Australię i Stany Zjednoczone.

READ  Pożary szalejące w zachodniej części Stanów Zjednoczonych zagrażają Flagstaff w Arizonie | Wiadomości klimatyczne

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top