Chiny potępiają oświadczenie G7, twierdząc, że USA mają „złe intencje” | Aktualności

Gniew Pekinu pojawia się po tym, jak przywódcy G7 oskarżyli Chiny o prawa człowieka w regionie Sinkiang, w którym jest większość muzułmańska.

Chiny potępiły wspólne oświadczenie przywódców G7, którzy skrytykowali Pekin w wielu kwestiach jako rażącą ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju i wezwali grupę do zaprzestania oczerniania Chin.

Ambasada Chin w Londynie powiedziała w poniedziałek, że jest głęboko niezadowolona i zdecydowanie sprzeciwia się odniesieniom do Xinjiangu, Hongkongu i Tajwanu, które zniekształcają fakty sytuacji i ujawniają „złe intencje niektórych krajów, takich jak Stany Zjednoczone”.

Grupa Siedmiu przywódców zabrała Chiny w niedzielę do zadania dotyczącego praw człowieka w regionie Sinkiang, w którym większość muzułmańska, wezwała Hongkong do utrzymania wysokiego stopnia autonomii i podkreśliła znaczenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej – wszystko w wielkim stylu. droga. Wrażliwe kwestie dla Pekinu.

Ambasada powiedziała, że ​​w miarę rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 i spowolnienia światowej gospodarki społeczność międzynarodowa potrzebuje jedności i współpracy wszystkich krajów, a nie „przerywanej” polityki władzy, która sieje podziały.

Dodała, że ​​Chiny są krajem pokojowym i opowiadają się za współpracą, ale mają też kluczowe punkty.

„Nie wolno nam ingerować w wewnętrzne sprawy Chin, reputacja Chin nie może być oczerniana, a interesy Chin nie mogą być naruszane” – dodała.

„Zdecydowanie będziemy bronić naszej suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych oraz zdecydowanie walczyć z wszelkiego rodzaju niesprawiedliwością i nadużyciami narzucanymi Chinom”.

twarz chińska

Rząd Tajwanu z zadowoleniem przyjął oświadczenie G7, mówiąc, że wyspa, do której twierdzą Chiny, będzie „siłą dobra” i że będą nadal poszukiwać większego wsparcia międzynarodowego.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, powiedział, że niedzielne oświadczenie G7 było ważnym krokiem naprzód dla grupy, ponieważ przywódcy skupili się wokół potrzeby „konfrontacji i konkurowania” z Chinami w wyzwaniach, od ochrony demokracji po wyścig technologiczny.

READ  Departament Sprawiedliwości Trumpa przechwytuje dane z Izby Demokratów w śledztwie dotyczącym wycieku تحقيق

Ambasada Chin stwierdziła, że ​​G7 powinna zrobić więcej, aby wzmocnić współpracę międzynarodową, a nie sztucznie tworzyć konfrontacje i tarcia.

„Wzywamy Stany Zjednoczone i innych członków G7 do poszanowania faktów, zrozumienia sytuacji, zaprzestania oczerniania Chin, ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin i szkodzenia interesom Chin”.

Ambasada stwierdziła również, że prace mające na celu zbadanie pochodzenia pandemii COVID-19 nie powinny być upolitycznione, po tym jak Grupa Siedmiu w tym samym oświadczeniu zażądała pełnego i dokładnego zbadania pochodzenia koronawirusa w Chinach.

Ambasada dodała, że ​​wspólna grupa ekspertów ds. wirusa między Chinami a Światową Organizacją Zdrowia prowadzi badania niezależnie i zgodnie z procedurami Światowej Organizacji Zdrowia.

„Politycy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach ignorują fakty i naukę, publicznie kwestionują i zaprzeczają wnioskom raportu JEG oraz wysuwają nieuzasadnione oskarżenia przeciwko Chinom”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top