Chiny planują ukończenie stacji kosmicznej, z których wiele zostanie uruchomionych w 2022 r.

PEKIN (AFP) – Chiny ponownie zobowiązały się do ukończenia swojej orbitującej stacji kosmicznej do końca roku i twierdzą, że planują ponad 40 startów w 2022 r., co jest mniej więcej na równi ze Stanami Zjednoczonymi.

Starty obejmą dwie misje z załogą Shenzhou, dwa statki kosmiczne Tianzhou i dwie dodatkowe jednostki stacji, podała w czwartek agencja informacyjna Xinhua, powołując się na niedawne oświadczenie China Aerospace Science and Technology Corporation, znanego jako CASC.

Jednostki naukowe o nazwach Mengtian i Wentian dołączą do jednostki podstawowej Tianhe, która ma obecnie trzyosobową załogę.

Harmonogram startów pokazuje, jak tradycyjnie ostrożny program Chin zwiększa tempo swoich misji, starając się odgrywać wiodącą rolę w eksploracji kosmosu.

Stany Zjednoczone spodziewają się mniej więcej takiej samej liczby startów w tym roku, po spowolnieniu tempa w 2021 r. z powodu pandemii COVID-19. Łańcuchy dostaw niezbędnych rzeczy, takich jak chipy komputerowe, zostały zakłócone, a ciekły tlen, używany jako paliwo rakietowe, został zmuszony do skierowania do szpitali w celu ratowania pacjentów.

Wśród najbardziej oczekiwanych jest spodziewany start w marcu systemu kosmicznego – rakiety o długości 1010 metrów (332 stóp) przeznaczonej do startu w przyszłych misjach księżycowych.

Program kosmiczny prowadzony przez chińskie wojsko został wykluczony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie z powodu sprzeciwu USA.

Działając w dużej mierze na własną rękę, Chiny kontynuowały program stacji kosmicznych Tiangong, budując, a następnie rezygnując z dwóch eksperymentalnych stacji przed rozpoczęciem najnowszej iteracji.

Obecna sześciomiesięczna misja Shenzhou-13 przez załogę na pokładzie Tianhe jest najdłuższa w Chinach od czasu wysłania człowieka w kosmos w 2003 roku, stając się jedynym krajem, który to zrobił, po Rosji i Stanach Zjednoczonych.

Załoga przeprowadziła dwa spacery kosmiczne – w tym jeden przez chińską astronautkę – i przeprowadziła testy obok zrobotyzowanego ramienia serwisowego stacji, które w czwartek zdemontowało nabrzeże ładunkowe Tianzhou-2, a następnie po raz pierwszy je uzupełniło.

READ  Dyrektor generalny Spire Global mówi, że nowe talenty były kluczem do umowy SPAC, wartej 1 miliard dolarów,

Cała trójka jest drugą załogą stałej stacji, która po ukończeniu będzie ważyć około 66 ton, czyli około jednej czwartej wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która wystrzeliła swoją pierwszą jednostkę w 1998 roku i waży około 450 ton.

Chiny również odniosły sukces w misjach bezzałogowych, a ich program eksploracji Księżyca wywołał w zeszłym roku szaleństwo mediów, kiedy łazik Yutu 2 wysłał zdjęcia czegoś, co niektórzy określali jako „tajemniczą chatę”, ale najprawdopodobniej po prostu coś w tym stylu kołysały.

Łazik jest pierwszym umieszczonym po przeciwnej stronie Księżyca, która była mało zbadana. Chińska sonda Chang’e 5 zwróciła skały księżycowe na Ziemię po raz pierwszy od lat 70. w grudniu 2000 r., a inny chiński łazik szuka dowodów na istnienie życia na Marsie.

Program wzbudził również kontrowersje. W październiku chińskie ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło raport, że Chiny testowały pocisk naddźwiękowy dwa miesiące temu, mówiąc, że testowały jedynie, czy nowy statek kosmiczny może zostać ponownie użyty.

Podobno Chiny opracowują również ściśle tajny samolot kosmiczny.

Powiązana prasa

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top