Chiny nie są zainteresowane planem WHO dotyczącym dalszego badania pochodzenia COVID-19

Chiny nie mogą zaakceptować planu Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącego drugiej fazy badania nad pochodzeniem COVID-19, powiedział w czwartek wysoki chiński urzędnik ds. zdrowia.

Zeng Yixin, wiceminister Narodowej Komisji Zdrowia, powiedział, że jest „raczej zaskoczony”, że plan obejmował dalsze badanie teorii, że wirus mógł wyciekać z chińskiego laboratorium.

Odrzucił teorię jako plotkę sprzeczną ze zdrowym rozsądkiem i nauką.

„Niemożliwe jest dla nas zaakceptowanie schematu śledzenia pochodzenia” – powiedział na konferencji prasowej, która odbyła się w celu rozwiązania problemu pochodzenia COVID-19.

Liang Wanyan, współprzewodniczący Chin i WHO wspólnego śledztwa w sprawie pochodzenia pandemii COVID-19, przemawia na konferencji prasowej w Pekinie w czwartek. Chińscy urzędnicy odrzucają teorię, że wirus mógł wycieknąć z chińskiego laboratorium. (Mark Schiefelbein/The Associated Press)

Poszukiwanie źródeł wirusa stało się kwestią dyplomatyczną, która pogorszyła stosunki Chin ze Stanami Zjednoczonymi i wieloma ich sojusznikami. USA i inni twierdzą, że Chiny nie były przejrzyste co do tego, co wydarzyło się w pierwszych dniach epidemii. Chiny oskarżają swoich krytyków o upolitycznienie kwestii, którą należy pozostawić uczonym.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, przyznał w zeszłym tygodniu, że jest zbyt wcześnie, aby wykluczyć możliwy związek między epidemią a wyciekiem z chińskiego laboratorium rządowego w Wuhan, mieście, w którym po raz pierwszy wykryto chorobę koniec 2019 roku.

Większość ekspertów nie uważa, że ​​prawdopodobną przyczyną jest wyciek z laboratorium. Pytanie brzmi, czy prawdopodobieństwo jest zbyt odległe, aby można je było odrzucić, czy też zasługuje na dalsze badania.

Reporter WATCHVanity Fair o swoim artykule śledczym na temat teorii wycieku z laboratorium:

Catherine Eban, współredaktorka w Vanity Fair, opowiada o swoim wielomiesięcznym dochodzeniu w sprawie pojawienia się teorii wycieku w laboratorium, dlaczego została odrzucona przez wiele miesięcy i jak wysiłki zmierzające do jej zbadania zostały stłumione przez część rządu USA. 6:47

Pierwszy etap został przeprowadzony na początku tego roku przez międzynarodowy zespół naukowców, którzy przybyli do Wuhan, aby pracować ze swoimi chińskimi odpowiednikami. Zespół został oskarżony o ugięcie się pod żądaniami strony chińskiej po początkowym stwierdzeniu, że dalsze badania nie są konieczne. .

Zeng powiedział, że laboratorium w Wuhan nie zawierało wirusa, który mógłby bezpośrednio zarażać ludzi, i zauważył, że zespół WHO doszedł do wniosku, że wyciek w laboratorium jest bardzo mało prawdopodobny. Dodał, że spekulacje, że pracownicy laboratorium i absolwenci zostali zarażeni i mogli zacząć rozprzestrzeniać wirusa w mieście, są błędne.

Dyrektor laboratorium zaprzecza projektowaniu nowego wirusa Corona

Yuan Zhiming, dyrektor Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Instytucie Wirusologii Wuhan, powiedział, że nie przechowywali ani nie badali nowego koronawirusa przed wybuchem epidemii.

„Chcę potwierdzić, że … Instytut Wirusologii w Wuhan nigdy nie zaprojektował, nie wyprodukował ani nie ujawnił nowego koronawirusa” – powiedział.

Zespół WHO doszedł do wniosku, że wirus najprawdopodobniej przeszedł ze zwierząt na ludzi, prawdopodobnie z nietoperzy na zwierzę pośrednie. Eksperci odwiedzili targowiska w Wuhan, na których sprzedawano żywe zwierzęta, i zalecili dalsze badania gospodarstw zaopatrujących rynek.

„Uważam, że w następnym kroku śledzenie zwierząt powinno pozostać pierwszym kierunkiem. Jest to najcenniejszy obszar naszych wysiłków” – powiedział Liang Wanyan, który przewodniczył stronie chińskiej, na konferencji prasowej w czwartek.

Zegarek | faauci, senator Rand Paul 20 lipca wpada w furię z powodu amerykańskiego finansowania badań:

W pewnym momencie mówiąc: „Nie wiesz, o czym mówisz”, sfrustrowany dr Anthony Fauci omówił pochodzenie koronawirusa z senatorem Randem Paulem w komisji senackiej w Waszyngtonie. 3:27

Tedros powiedział w zeszłym tygodniu, że ma nadzieję poprawić współpracę i dostęp do danych z Chin. „Prosimy Chiny o przejrzystość, otwartość i współpracę, zwłaszcza w odniesieniu do informacji i surowych danych, o które prosiliśmy we wczesnych dniach epidemii” – powiedział.

Jego słowa powtórzył na tej samej wirtualnej konferencji prasowej niemiecki minister zdrowia Jens Spahn, który wezwał Chiny do zintensyfikowania współpracy w poszukiwaniu źródła wirusa.

Zeng powiedział, że Chiny zawsze wspierały „naukowe śledzenie wirusów” i chciały, aby badanie zostało rozszerzone na inne kraje i regiony. „Ale jesteśmy przeciwni upolitycznieniu prac śledzących” – powiedział.

Chiny wielokrotnie starały się odeprzeć oskarżenia, że ​​epidemia ma swój początek w Wuhan i mogła się rozprzestrzenić poprzez wczesne biurokratyczne gafy i próby zatuszowania.

szósty dzień10:27Dlaczego naukowcy ponownie zastanawiają się nad teorią wycieku laboratoryjnego, aby zrozumieć pochodzenie COVID-19?

W tym tygodniu prezydent USA Joe Biden publicznie poprosił urzędników wywiadu o wzmożenie wysiłków w celu zidentyfikowania źródła wybuchu COVID-19, ożywiając długotrwałą publiczną i naukową debatę na temat tego, czy wirus wyciekł z laboratorium w Wuhan w Chinach. Tak zwana teoria wycieku laboratoryjnego jest kontrowersyjna, ale naukowcy twierdzą, że nie można jej definitywnie wykluczyć. Grace Niewijk, niezależna dziennikarka naukowa, mówi nam, dlaczego teoria wycieku z laboratorium cieszy się ostatnio tak dużym zainteresowaniem i dlaczego ustalenie, jak rozpoczęła się epidemia, jest tak ważne dla naukowców. 10:27

Rzecznik rządu wezwał do zbadania, czy wirus został wyprodukowany w amerykańskim laboratorium wojskowym, teoria ta nie jest szeroko podzielana przez społeczność naukową.

Chiny w dużej mierze zakończyły krajową transmisję COVID-19 z blokadą i wymogami noszenia masek, a teraz podały ponad 1,4 miliarda dawek chińskich szczepionek. W czwartek zgłoszono dwanaście nowych przypadków rozprzestrzeniania się lokalnie, a Chiny twierdzą, że liczba ofiar śmiertelnych wirusa nie zmieniła się od miesięcy i wynosi 4636.

READ  Pierwsze zdjęcia Dereka Chauvina opublikowane w więzieniu

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top