Chiny dotknięte przerwami w dostawie prądu i zamykaniem fabryk w miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego | Chiny

Chiny Poprosił firmy kolejowe i władze lokalne o przyspieszenie dostaw biowęgla do zakładów użyteczności publicznej jako drugiej co do wielkości gospodarki na świecie borykają się z powszechnymi przerwami w dostawie prądu To sparaliżowało produkcję przemysłową w kluczowych obszarach.

Uważa się, że aż 20 powiatów w pewnym stopniu doświadcza kryzysu, a fabryki są tymczasowo zamknięte lub pracują w krótkich godzinach. Właściciele sklepów musieli zapalić swoje sklepy świeczkami i pojawiły się doniesienia o przerwaniu sieci telefonii komórkowej po trzydniowej awarii w trzech północno-wschodnich prowincjach.

Rosnące zaniepokojenie wśród mieszkańców wynika z kryzysu energetycznego, który trwa już drugi tydzień, gdy chiński program państwowy – Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) – formalnie wezwał lokalnych planistów gospodarczych, wydziały energetyczne i przedsiębiorstwa kolejowe do zwiększenia transportu węgla w celu spełnienia żądanie. podczas zimy. Chiny Jest największym konsumentem energii węglowej na świecie.

„Każda firma kolejowa powinna promować transport węgla do obiektów energetycznych (energetycznych) z zapasem krótszym niż siedem dni i uruchomić mechanizm awaryjnego zaopatrzenia w odpowiednim czasie” – podała komisja.

Według South China Morning Post, powołując się na analizę Sinolink Securities, zapasy węgla wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej – będące w posiadaniu sześciu największych grup energetycznych w kraju – osiągnęły rekordowo niski poziom wynoszący zaledwie 11,31 mln ton na dzień 21 września – Wystarcza na generowanie energii przez 15 dni.

Kryzys energetyczny był napędzany przez złożoną serię powiązanych ze sobą czynników, które razem stworzyły idealną burzę w gospodarce, która w 56% opiera się na węglu.

W celu zmniejszenia emisji, aby stać się Neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060Gospodarka Chin pozostaje w tyle, jeśli chodzi o poprawę efektywności energetycznej, mimo że produkcja węgla spadła z powodu nowych przepisów.

Co więcej, popyt na towary z chińskich fabryk rośnie, gdy świat ponownie otwiera się po pandemii Covid-19 – Czynnik stojący przed innymi gospodarkami – Pozostawienie produkcji węgla, która nie nadąża za zapotrzebowaniem energetycznym fabryk.

READ  Komunikat pogodowy dla metra w Vancouver z powodu fali upałów - BC

Ponieważ chińskie kontrakty terminowe na węgiel energetyczny osiągnęły najwyższy w historii poziom 212,92 USD za tonę wcześniej w środę, wyższe ceny wywarły dodatkową presję na zakłady energetyczne, które nie są w stanie zrekompensować dodatkowych kosztów paliwa.

Według analizy przygotowanej przez S&P Global w środę, problemy zaostrzyły własne próby wtrącania się Chin w kryzys, które określiły jako „pudełko problemów”.

„Ostatnie działania Chin mające na celu zmniejszenie zużycia energii były powszechnie obwiniane za spowodowanie obecnego kryzysu energetycznego, ale ograniczenia prawdopodobnie rozpaliły miesiące skumulowanych problemów związanych z wysokimi cenami paliw i niedoborami węgla, podkreślając trudności we wdrażaniu polityki energetycznej w tym kontekście. ekonomia z wieloma ruchomymi częściami.”

Problemy były najbardziej dotkliwe w trzech północno-wschodnich prowincjach Liaoning, Jilin i Heilongjiang, a lokalne władze w Shenyang, stolicy prowincji Liaoning, ostrzegały o „całkowitym załamaniu się sieci”, jeśli energia elektryczna nie będzie racjonowana.

„Jeśli zimą zgaśnie prąd, upał również ustanie” – powiedział 32-letni Fang Zhuidong, kierowca dostawczy w Shenyang, 90-minutowym locie na północny wschód od Pekinu.

„Mam w domu dziecko i starszą osobę, jeśli nie ma ogrzewania, to jest problem”.

Chiny, największy światowy konsument węgla, importowały w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku łącznie 197,69 mln ton węgla, co oznacza spadek o 10% rok do roku. Jednak import węgla w sierpniu wzrósł o ponad jedną trzecią ze względu na ograniczone dostawy krajowe.

W tym tygodniu urzędnicy wielokrotnie usiłowali zapewnić ludzi, że w miarę zbliżania się zimy będzie energia do użytku domowego i ogrzewania.

Ale od zeszłego tygodnia w wielu częściach północno-wschodnich Chin wprowadzono racjonowanie energii elektrycznej w godzinach szczytu, a doniesienia prasowe i posty w mediach społecznościowych pokazują przerwy w sygnalizacji świetlnej i sieciach komunikacyjnych 3G w regionie.

Chiny rozważają podniesienie cen energii przemysłowej, aby złagodzić kryzys dostaw, Bloomberg News w środęPowołując się na anonimowe źródła.

Komisja podała później w środę, że rząd nie powstrzyma wahań cen energii elektrycznej w rozsądnym przedziale i pozwoli na odzwierciedlenie podstaw rynkowych i zmian kosztów.

Ograniczenia nadal dotyczą także przemysłu ciężkiego, takiego jak produkcja i producenci metali.

Ponad połowa dziennej produkcji w Kunshan, wschodniej przemysłowej prowincji Jiangsu, została zawieszona od początku tego tygodnia, jak wynika z wewnętrznego dokumentu wydanego przez głównego producenta komponentów technologicznych w Chinach, do którego dotarł Reuters.

Tymczasem w Foshan, w tętniącej życiem południowej prowincji Guangdong w Chinach, firma mogła produkować tylko późną nocą i wczesnym rankiem od połowy do końca września, jak wynika z dokumentu, w którym stwierdzono, że producenci zostali „uderzeni” przez nowe ograniczenia. .

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top