Chińscy podróżnicy spieszą się, by skorzystać z ponownego otwarcia

Chińscy podróżnicy spieszą się, by skorzystać z ponownego otwarcia
Associated Press

Opublikowano w sobotę, 7 stycznia 2023 r. o 20:31 EDTOstatnia aktualizacja sobota, 7 stycznia 2023 r., 22:29 czasu wschodniego

PEKIN (AP) – Dwa lata po rozstaniu z żoną w Chinach kontynentalnych mieszkaniec Hongkongu Cheung Sing-pun upewnił się, że jako jeden z pierwszych przekroczył granicę po ponownym otwarciu przejść granicznych w niedzielę.

Zdolność mieszkańców półautonomicznego miasta na południu Chin do przekraczania granic jest jednym z najbardziej widocznych oznak złagodzenia przez Chiny ograniczeń granicznych, ponieważ podróżni przybywający z zagranicy nie muszą już przechodzić kwarantanny.

„Spieszę się do tego” – powiedział Cheung, niosąc ciężką torbę, w rozmowie z Associated Press, przygotowując się do przejścia na stacji Loc Ma Chau.

Jednak podróżni podróżujący tranzytem między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi muszą nadal wykazywać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin – środek, któremu Chiny zaprotestowały, gdy inne kraje go nałożyły.

Hongkong został mocno dotknięty wirusem, a lądowe i morskie przejścia graniczne z kontynentem zostały w dużej mierze zamknięte od prawie trzech lat. Oczekuje się, że pomimo ryzyka nowych infekcji, ponowne otwarcie, które pozwoli dziesiątkom tysięcy osób, które dokonały wcześniejszych rezerwacji online, na przekraczanie każdego dnia, zapewni bardzo potrzebny impuls dla sektora turystyki i handlu detalicznego w Hongkongu.

Podczas wizyty na stacji w niedzielę rano, dyrektor naczelny Hongkongu, John Lee, powiedział, że obie strony będą nadal zwiększać liczbę przejść granicznych z obecnych siedmiu do pełnych 14.

„Celem jest jak najszybszy powrót do normalnego życia sprzed epidemii” – powiedział dziennikarzom Li. „Chcemy przywrócić współpracę między obiema stronami na właściwe tory”.

Oczekuje się, że około 200 pasażerów pojedzie promem do Hongkongu, a kolejnych 700 ma podróżować w drugą stronę. jak powiedziano. dzień ponownego otwarcia. Tan powiedział, że w najbliższych dniach spodziewany jest stały wzrost liczby pasażerów.

READ  Korea Północna kończy „ważny” test satelity szpiegowskiego: media państwowe | Wiadomości o broni jądrowej

„Nie spałam całą noc i obudziłam się o 4:00 rano, ponieważ jestem tak podekscytowana powrotem na stały ląd, aby zobaczyć moją 80-letnią matkę” – powiedziała kobieta z Hongkongu, którą można zidentyfikować tylko po nazwisku, Cheung. po jej przybyciu do Shenzhen, gdzie została przedstawiona jej „różom i przyborom sanitarnym”, donosiła gazeta.

Przywrócono również ograniczone połączenia promowe z chińskiej prowincji Fujian na kontrolowaną przez Tajwan wyspę Kinmen u wybrzeży Chin.

Przejście graniczne z Rosją w Suifenhe w odległej północnej prowincji Heilongjiang również wznowiło normalne działanie, w samą porę na otwarcie Festiwalu Lodu w stolicy, Harbinie, głównej atrakcji turystycznej.

Jednak granice Chin pozostają w dużej mierze zamknięte, a tylko ułamek poprzedniej liczby lotów międzynarodowych dociera do głównych portów lotniczych.

Główne międzynarodowe lotnisko w Pekinie spodziewa się ośmiu lotów z zagranicy w niedzielę, poinformowało lotnisko. Największe miasto Chin, Szanghaj, otrzymało swój pierwszy międzynarodowy lot zgodnie z nową polityką o 6:30 rano, pozostawiając tylko kilka innych lotów międzynarodowych.

Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, ponieważ zapytania o rezerwacje na zagraniczne wycieczki przytłaczają niektóre internetowe usługi turystyczne przed pośpiechem w podróżach w Nowy Rok Księżycowy, który odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Capital International przygotowuje się do ponownego otwarcia poczekalni przylotów, które były ciche przez większość ostatnich trzech lat.

Chiny stoją obecnie w obliczu wzrostu liczby przypadków i hospitalizacji w dużych miastach i przygotowują się do dalszego rozprzestrzeniania się w mniej rozwiniętych regionach wraz z początkiem najważniejszego chińskiego święta w roku, które ma rozpocząć się w najbliższych dniach.

Władze twierdzą, że spodziewają się podwojenia krajowych podróży kolejowych i lotniczych w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, co zbliży ogólną liczbę do tych z okresu przed pandemią w 2019 roku.

Tymczasem trwają kontrowersje dotyczące wymagań testowych nałożonych na chińskich podróżnych przez zagraniczne rządy – ostatnio Niemcy i Szwecję. Chiny twierdzą, że nie ma to podstaw naukowych i zagroziły nieokreślonymi środkami zaradczymi.

READ  Prezydent i Pierwsza Dama wezmą w przyszłym tygodniu udział we mszy św. Rosalynn Carter w Gruzji

Chińskie władze ds. zdrowia publikują codziennie zestawienie nowych przypadków, ciężkich przypadków i zgonów, ale liczby te obejmują tylko oficjalnie potwierdzone przypadki i stosują bardzo wąską definicję zgonów związanych z COVID-19.

Władze twierdzą, że odkąd rząd zakończył obowiązkowe testy i pozwolił osobom z łagodnymi objawami przetestować się i wyzdrowieć w domu, nie mogą już zapewnić pełnego obrazu stanu ostatniej epidemii.

Rzecznicy rządu powiedzieli, że sytuacja jest pod kontrolą i odrzucili oskarżenia Światowej Organizacji Zdrowia i innych osób o nieprzejrzystość liczby przypadków i zgonów lub dostarczanie innych ważnych informacji na temat charakteru obecnej epidemii, która może doprowadzić do pojawienia się choroby. nowych zmiennych.

Pomimo tych zapewnień Komisja Zdrowia wydała w sobotę przepisy mające na celu wzmocnienie nadzoru nad mutacjami wirusowymi, w tym badania ścieków miejskich. Długie przepisy wymagały zwiększonego gromadzenia danych ze szpitali i lokalnych wydziałów zdrowia oraz szeroko zakrojonych testów na „zapalenie płuc o nieznanej przyczynie”.

Krytyka w dużej mierze koncentrowała się na surowym egzekwowaniu przepisów, w tym na ograniczeniach w podróżowaniu na czas nieokreślony, które pozostawiły ludzi zamkniętych w swoich domach na tygodnie, czasem zamkniętych w pomieszczeniach bez odpowiedniego jedzenia lub opieki medycznej.

Gniew wyładowywał się również w związku z wymogiem, aby każdy, kto potencjalnie uzyskał pozytywny wynik testu lub miał kontakt z taką osobą, był przetrzymywany na obserwację w szpitalu polowym, gdzie często wymienia się przeludnienie, złe jedzenie i higienę.

Społeczne i ekonomiczne koszty ostatecznie doprowadziły do ​​rzadkich protestów ulicznych w Pekinie i innych miastach, które mogły wpłynąć na decyzję Partii Komunistycznej o szybkim złagodzeniu ostrzejszych środków i zmianie priorytetów wzrostu.

W ramach ostatnich zmian Chiny nie będą już wnosić zarzutów karnych wobec osób oskarżonych o naruszenie przepisów dotyczących kwarantanny granicznej, zgodnie z zawiadomieniem wydanym w sobotę przez pięć departamentów rządowych.

W zawiadomieniu napisano, że osoby przebywające obecnie w areszcie zostaną zwolnione, a skonfiskowane aktywa zwrócone.

READ  Chiny ostrzegają przed „drastycznymi środkami”, jeśli Tajwan zmierza w kierunku niepodległości

Ministerstwo Transportu wezwało w piątek podróżnych do ograniczenia podróży i zgromadzeń, zwłaszcza jeśli obejmują one osoby starsze, kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby z chorobami współistniejącymi.

Reporterzy Associated Press Raf Wooper, Alice Fong i Carmen Lee przyczynili się do powstania tego raportu z Hongkongu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *