Ceny ropy mogą nie spaść nawet w czasie recesji

Ponieważ coraz większa liczba ekonomistów i bankierów z Wall Street ostrzega przed recesją w tym lub przyszłym roku, inny obóz analityków twierdzi, że nawet jeśli nastąpi recesja, może ona nie być tak szkodliwa dla globalnego popytu i cen ropy, jak krach spowodowany wirus Corona lub recesja z 2008 roku. Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, a roczna inflacja w większości rozwiniętych gospodarek jest najwyższa od czterech dekad. Rosyjska inwazja na Ukrainę pogorszyła również perspektywy gospodarcze dla Europy, podczas gdy globalne ceny żywności rosną, ponieważ dwaj rywale w wojnie są głównymi eksporterami towarów rolnych. Rosja jest także znaczącym eksporterem surowców energetycznych. Połączenie tych wszystkich czynników martwi analityków i bankierów, że to tylko kwestia czasu, zanim recesja dotknie gospodarkę, biorąc pod uwagę, że Fed sygnalizuje kilka poważnych podwyżek stóp procentowych w celu zwalczania najwyższej inflacji od 40 lat.

Oto pytania: czy Fedowi uda się obniżyć inflację bez powodowania recesji? Albo, jak duży będzie światowy popyt na ropę w czasie recesji?

Według felietonisty Bloomberga, Javier Plusistnieje prawdopodobieństwo, że będzie łagodniejsza recesja, jak w latach 1990 i 2001, a nie recesja 2008. Blass mówi, że recesja, nawet łagodniejsza, z pewnością wpłynie na popyt na ropę, ale może tylko osłabić jego wzrost, a nie doprowadzić do roczny spadek światowego popytu na ropę.

Jeśli tak jest, popyt na ropę może nie załamać się, a ceny ropy mogą nie spaść, przynajmniej nie tak bardzo, jak myślą niedźwiedzie.

Podobnie jak wiele prognoz z ostatnich dwóch lat, ta również zależy od głównych niewiadomych, w tym od tego, jak Chiny wyjdą z ograniczeń COVID w ostatnich tygodniach, jak długo i jak potrwa wojna na Ukrainie lub czy Rosja potrwa tylko jeden dzień . Postanowił odciąć dostawy gazu do całej Europy, co spowodowało natychmiastowe spowolnienie gospodarcze.

READ  W Rosji ujawniono restauracje alternatywne do McDonalda

Przy rosnących cenach energii i rekordowych cenach oleju napędowego, Wpływają na każdą część gospodarkiWalka z inflacją staje się coraz bardziej złożona dla decydentów polityki pieniężnej, w tym Rezerwy Federalnej, ponieważ gwałtowne podwyżki stóp procentowych mogą pogorszyć aktywność gospodarczą i wydatki gospodarstw domowych, a ostatecznie doprowadzić do stagnacji.

Fed jest optymistą, może zaprojektować „miękkie lądowanie”

Fed uważa obecnie, że ma duże szanse na „miękkie lądowanie” amerykańskiej gospodarki.

„Teraz powiedziałbym, że myślę, że mamy duże szanse na uzyskanie spadku lub miękkiego lub miękkiego wyniku, jeśli tak będzie”, przewodniczący Fed Jerome Powell Powiedziała Na początku tego miesiąca, kiedy Rezerwa Federalna ogłosiła największą podwyżkę stóp procentowych od ponad dwóch dekad, podniosła swoją główną stopę procentową o 0,50 punktu procentowego.

Przyczyn „miękkiego lądowania” jest kilka, w tym gospodarstwa domowe i firmy w silnej sytuacji finansowej, nadmierne oszczędności w bilansach oraz „bardzo, bardzo silny” rynek pracy.

Tematy pokrewne: Jak wielkie projekty transportowe w Ameryce Łacińskiej mogą zrewolucjonizować handel

„Więc nie wygląda na to, żeby było bliskie spowolnienie gospodarcze. Tak więc gospodarka jest silna i ma dobrą pozycję do radzenia sobie z bardziej restrykcyjną polityką monetarną” – powiedział przewodniczący Fed.

Powell przyznał, że zadanie jest trudne, ale w tym tygodniu ponownie wyraził przekonanie, że Fed może obniżyć inflację bez szkody dla gospodarki.

„To trudne, ponieważ bezrobocie jest już bardzo niskie, a inflacja bardzo wysoka” – powiedział w tym tygodniu Powell. Wywiad Podczas festiwalu Future of Everything w The Wall Street Journal.

Wall Street obawia się stagnacji

W ostatnich tygodniach nasiliły się obawy inwestorów o recesję, co doprowadziło do wyprzedaży na giełdzie. W środę Dow Jones Industrial Average Jego najgorszy dzień od 2020 roku Po tym, jak główni detaliści zgłosili kwartalne zyski, na które wpływ miały problemy z łańcuchem dostaw i rosnące koszty.

READ  Wycofanie z lodówki: Ministerstwo Zdrowia Kanady twierdzi, że odłączenie uchwytu stwarza ryzyko upadku

Chociaż szanse na recesję są teraz wyższe niż dwa miesiące temu, podstawowym scenariuszem dla banków inwestycyjnych jest spowolnienie wzrostu, ale nie całkowita recesja.

Na przykład Goldman Sachs przegląd w dół W tym tygodniu prognozował wzrost gospodarczy w USA do 2,4% w tym roku w stosunku rocznym, w porównaniu z wcześniej oczekiwanym 2,6% i do 1,6% w 2023 r., w porównaniu z 2,2%.

„Teraz uważamy, że podwyżki cen, które są obecnie wyceniane w warunkach finansowych, są w gotowości do tego, co jest ostatecznie potrzebne do przywrócenia równowagi na rynku pracy i uspokojenia presji płacowej i cenowej” – napisali ekonomiści Goldman Sachs w raporcie z 15 maja.

Wolniejszy wzrost gospodarczy prawdopodobnie spowolni wzrost światowego popytu na ropę, jeśli Fed będzie w stanie z powodzeniem zarządzać „miękkim lądowaniem”. Aby popyt na ropę rzeczywiście się skurczył, recesja musi być poważna.

W zeszłym miesiącu Goldman Sachs Powiedziała Gospodarka amerykańska prawdopodobnie uniknie deflacji, ponieważ „gospodarstwa domowe są w lepszej kondycji finansowej niż na początku większości recesji”.

Ekonomiści z Goldman Sachs uważają, że istnieje około 15% szans na recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy i 35% w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

Tsvetana Paraskova dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top