Ceny nieruchomości w Kanadzie odnotowują największy spadek światowego kryzysu: Goldman

Na rynku nieruchomości rozpoczęła się globalna korekta i oczekuje się, że Kanada będzie prowadzić niżej. To była wiadomość od Goldman Sachs (GS) Ostatnia notatka z badań konsumenckich na temat podwyżek cen. Nadmiernie niskie stawki napędzały rekordową sprzedaż domów i wysoką inflację od kilkudziesięciu lat. Teraz, gdy stawki wzrosły, aby stłumić tę inflację, odbierają bodźce nabywcom domów. Oczekuje się, że obniży to ceny domów w większości rozwiniętych gospodarek. Oczekuje się jednak, że Kanada odnotuje największe spadki z powodu silnego boomu cenowego.

Od Toronto po Auckland rynki nieruchomości zwalniają

Zaawansowane gospodarki zbyt długo pozostawiały stopy procentowe na zbyt niskim poziomie, a teraz starają się nadrobić stracony czas. Szybko rosnące stopy spowalniają wytworzoną przez nie inflację, a także gospodarkę światową. Będzie to miało duży wpływ na obszary wrażliwe na zainteresowanie, takie jak nieruchomości, aby najpierw zobaczyć wpływ. „Wygląda na to, że boom mieszkaniowy spowodowany pandemią zaczyna ustępować” – zauważa JS.

„Od Toronto do Auckland na rynku mieszkaniowym następuje spowolnienie, ponieważ oczekuje się, że stopy procentowe w gospodarkach rozwiniętych gwałtownie wzrosną”.

Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii już zaczyna ochładzać sprzedaż domów. Według zespołu badawczego firmy finansowej Stany Zjednoczone odnotowały ogromny 40% spadek. W przygotowaniu są wyższe stawki i oczekuje się dalszego spowolnienia w budownictwie mieszkaniowym.

Globalne spowolnienie w sektorze nieruchomości stanowi w Kanadzie „realne ryzyko” prowadzące do spowolnienia

Spadek sprzedaży domów zwykle obniża ceny domów, ale nie wszystkie miejsca otrzymały notę. Ceny mieszkań wciąż rosną w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Naukowcy spodziewają się, że ceny zaczną spadać w niezbyt odległej przyszłości. Badanie przeprowadzone przez bank wykazało spadek sprzedaży domów w USA o 10% lub więcej, co spowodowało spadek cen sześć miesięcy później. Jeśli sprzedaż domów spadnie szybciej niż zapasy, problem ten może być jeszcze gorszy.

READ  Reglamentacja pojawia się na horyzoncie, gdy kryzys diesla rozprzestrzenia się na świat

Zauważyli również, że ceny domów zaczęły już spadać w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Szwecji. „W Kanadzie ceny domów spadły najbardziej na obszarach, które odnotowały największy wzrost na początku pandemii”, zauważa bank dla inwestorów.

Spodziewają się niewielkiego spadku cen domów w ciągu najbliższych dwóch lat. Oczekuje się, że Kanada odnotuje największy spadek, a ceny realnych domów obniżą się o 12%. Za Francją plasuje się 9%, a Stany Zjednoczone tylko 3%. Są to ceny krajowe, więc rozdęte rynki odnotowują większy spadek. „Spowolnienie będzie bardziej dotkliwe w Kanadzie z powodu niedawnego słabego tempa, niższej przystępności cenowej i szybkich podwyżek polityki przez Bank of Canada” – powiedział bank.

Oczekuje się, że globalny wzrost gospodarczy spowolni w ciągu najbliższych kilku kwartałów, ponieważ sprzedaż domów zwiększa oczekiwania. „I chociaż napięty rynek mieszkaniowy może wystarczyć, aby uniknąć recesji, szybkie pogorszenie przystępności cenowej i znaczne spadki sprzedaży domów sugerują, że kryzys na rynku mieszkaniowym jest realnym ryzykiem.”

Kanada ma najgorsze ceny mieszkań wśród rozwiniętych gospodarek

Brak przystępności cenowej uniemożliwi nabywcom skakanie, dopóki ceny domów nie spadną. GS Housing Affordability Index (HAI) analizuje zdolność obsługi kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych. Na początku pandemii mogliśmy zaobserwować krótki wzrost przystępności cenowej, ponieważ początkowo stawki zostały obniżone. Przystępność cenowa szybko spada, gdy rynek dostosowuje się do zwiększonej zdolności kredytowej. to jest problem Bank Kanady stwierdził, że niższe stawki nie poprawiają przystępności cenowej.

Przystępność cenowa w Kanadzie i Nowej Zelandii jest bliska historycznie najniższym

Wkrótce po podwyżkach cen jeszcze bardziej spadła przystępność cenowa, co jest zjawiskiem typowym, ale przejściowym. Tak jak niższe stawki stymulują popyt i podnoszą ceny, tak wyższe stawki działają odwrotnie. Spowalniając popyt, ceny mogą obniżyć się do bardziej rozsądnych poziomów, ale dostosowanie zajmuje kilka miesięcy. Ponownie, Stany Zjednoczone jeszcze tego nie zauważyły, ale oczekuje się, że stanie się to w nadchodzących miesiącach.

GS nie jest jedynym, który widzi korektę zawyżonych cen domów po normalizacji cen. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ostrzegł niedawno, że bańki w gospodarkach rozwiniętych powodują niskie stopy procentowe nieruchomości. Chociaż twierdzą, że jest to zjawisko globalne, twierdzą, że jest to spowodowane powtarzającymi się błędami polityki pieniężnej w wielu rozwiniętych gospodarkach. Sugerują, że wysokie stawki mogą być bolesne, ale nieleczenie tego problemu może go pogorszyć. Jeśli trend jest nieprawidłowy, BIS ostrzega, że ​​reperkusje będą poza rynkiem mieszkaniowym.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top