Ceny gazu: przed Świętem Dziękczynienia Kanadyjczycy mają rekordowe wzrosty

Calgary –

Ceny benzyny pobiły w tym tygodniu rekordy wszech czasów w wielu częściach kraju, w sam raz, by Kanadyjczycy ruszyli na autostradę w długi weekend Święta Dziękczynienia.

Dane z Natural Resources Canada, które śledzi ceny paliw w całym kraju, pokazują, że krajowa średnia ważona cena detaliczna zwykłej benzyny w Kanadzie wynosiła w tym tygodniu 1,45 dolara za litr. To ponad 40 centów rocznie i najwyższa średnia cena tygodniowa w historii, według Kalibrate, firmy konsultingowej ds. cen paliw, której dane sięgają 2007 roku.

„Szczerze mówiąc, nie widzieliśmy tego w historii” – powiedział Vijay Muralidaran, dyrektor ds. doradztwa w Calibrati, Kent Group Ltd. “

Cena, jaką konsumenci płacą za pompę, różni się w zależności od regionu, w zależności od lokalnych warunków rynkowych i podatków regionalnych. Na przykład w Vancouver ceny benzyny były tego lata wyższe niż obecnie, osiągając 1,73 dolara za litr w Dzień Kanady.

Jednak wzrosty cen, które obecnie występują, są bezprecedensowe, a kierowcy w niektórych częściach Alberty, Manitoby, Nowej Fundlandii i aglomeracji Toronto widzą w tym tygodniu rekordowo wysokie ceny, według strony internetowej GasBuddy.com śledzącej ceny paliw.

Niektóre rynki odnotowały nawet dwucyfrowe wzrosty cen w ujęciu tygodniowym. Na przykład kierowcy w Brandon i Winnipeg w Manitobie zauważyli, że cena pompy wzrosła o ponad 11 centów za litr tylko w zeszłym tygodniu, jak wynika z danych Natural Resources Canada.

Większość zysków była spowodowana ceną ropy naftowej, która osiągnęła najwyższy poziom od siedmiu lat ze względu na zwiększony popyt na całym świecie, złagodzenie ograniczeń pandemicznych i ożywienie działalności gospodarczej, powiedział Muralidaran.

Powiedział: „W zeszłym roku osiągnęliśmy dno pod względem cen benzyny i cen ropy. Od tego czasu ceny ropy naftowej skoczyły do ​​nowych maksimów, a to przekształciło się w wysokie ceny benzyny”.

Podczas gdy ceny benzyny wzrosły tego lata w szczycie sezonu samochodowego, ten trend jest normalny i oczekiwany, powiedział Muralidaran. To, co teraz jest niezwykłe, to tak wysokie ceny jesienią. Muralidaran powiedział, że rafinerie i detaliści nie obniżyli jeszcze swoich marż od szczytu lata, ponieważ wzrost popytu jest nadal bardzo silny, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

READ  Akcje azjatyckie na nartach, Hongkong spada na najniższy poziom od 11 miesięcy Przez Reuters

„Sezon jazdy zwykle kończy się we wrześniu, ale nadal dobrze się rozwija. A to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, wpływa na nas tutaj” – powiedział.

Cena detaliczna pompy odzwierciedla również wpływ ceny federalnej na węgiel, która ma wzrosnąć z 20 USD za tonę ekwiwalentu CO2 w 2019 r. do 50 USD za tonę w 2022 r. Obecnie wpływ cen węgla na benzynę wynosi osiem centów za litr, to wzrośnie do 11 centów za litr w 2022 roku.

Ceny benzyny zwykle ponownie stabilizują się do zimy, powiedział Muralidaran, ale w tym roku jest wiele niewiadomych dotyczących trajektorii pandemii COVID-19, a także wyniku sporu między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi o próby zakręcenia kranów przez Michigan. Rurociąg linii 5 Enbridge. Rurociąg dostarcza prawie połowę dostaw paliwa do Ontario i Quebecu, ale Michigan próbowało go zamknąć, powołując się na ryzyko wycieku.

„Popyt zwykle spada (na benzynę) po październiku, tak mówi nam historia. Więc jeśli to prawda, zobaczymy pewien spadek cen” – powiedział Muralidaran. „Ale w tym roku jest tak wiele niepewności, że nie wiemy, czy te ceny się utrzymają”.

Ten raport został po raz pierwszy opublikowany przez The Canadian Press 7 października 2021 r.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top