Ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce gwałtownie wzrosły w UE od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

W ciągu trzech miesięcy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce wzrosły bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju UE.

Według serwisu informacyjnego Komisji Europejskiej 300Gospodarka, ceny benzyny wzrosły w Polsce o 35,57%, następnie w Czechach (23,14%) i na Litwie (23,01%).

Na drugim końcu spektrum ceny nie wzrosły nieznacznie na Węgrzech (gdzie według 300 Gospodarki rząd kontroluje ceny) wzrosły o 1,25% we Włoszech i 8,27% w Holandii.

Jednak pomimo niedawnego wzrostu, polski rząd przekonuje, że ceny paliw w Polsce są nadal nominalnie bardzo niskie w Unii Europejskiej. Jeszcze przed wojną na Ukrainie podjęto działania, aby poradzić sobie z rosnącymi cenami Obniżenie podatków od paliw i energii.

Dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że ceny paliw w Polsce są stosunkowo niskie – zauważa 300Gospodarka. Ceny benzyny w Polsce (1,59/litr) są czwartym najniższym w UE w porównaniu z Węgrami (1,26 euro), Słowenią (1,56 euro) i Bułgarią (1,58 euro). Najdroższe są Finlandia (2,37 €), Dania (2,32 €) i Grecja (2,27).

Ale pod względem dochodów Polacy są w stanie kupić znacznie mniej benzyny niż ich zachodni koledzy. Na średniej miesięcznej fali w Polsce można zatankować samochód 12 razy do 60-litrowego baku, 21 razy za średnią pensję w Niemczech.

Eksperci zwracają uwagę, że ceny paliw na stacjach benzynowych są determinowane przez trzy główne czynniki: ceny ropy naftowej na rynkach surowcowych, ceny przetworzonych produktów paliwowych oraz kurs dolara, który znacznie spadł po okupacji Moskwy.

READ  Korea Północna testuje pociski balistyczne. Odpowiedź Ameryki

„To, co wyróżnia obecną sytuację, to zerwanie związku między cenami paliw a cenami ropy” – powiedział Grzegorz Maziak, ekspert ds. paliw w rozmowie z finansowym serwisem informacyjnym Money.pl. „Z olejem napędowym mamy do czynienia od wybuchu wojny na Ukrainie, a od połowy kwietnia dotyczy to również benzyny”.

Według danych przeanalizowanych przez 300Gospodarka tempo wzrostu cen oleju napędowego w Polsce było najwyższe w Unii Europejskiej, choć różnica w stosunku do innych krajów nie jest wyraźna. Cena litra oleju napędowego na polskich stacjach benzynowych jest o 32,01% wyższa niż na Łotwie (30,31%) i Rumunii (28,05%).

Do swoich obliczeń 300Gospodarka przeanalizowała dane obejmujące okres od trzeciego tygodnia lutego do trzeciego tygodnia maja, tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Ceny porównawcze uwzględniają podatki i są przeliczane w walutach krajowych.

Polski premier wzywa Norwegię do podzielenia się „ogromnymi zyskami na gaz i ropę” z wojny na Ukrainie

Kluczowy kredyt obrazu: Pakiet czasopism Orlan

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top