Call of Duty w UE: Sprawdź ofertę Microsoft-Activation Blizzard

Bruksela (AFP) – Unia Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie planowanego przez Microsoft przejęcia giganta gier wideo Activision Blizzard, obawiając się, że transakcja o wartości 69 miliardów dolarów zakłóci uczciwą konkurencję dla popularnych tytułów, takich jak Call of Duty.

Bruksela (AFP) – Unia Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie przejęcia przez Microsoft giganta gier wideo Activision Blizzard, obawiając się, że transakcja o wartości 69 miliardów dolarów zakłóci uczciwą konkurencję. Popularne tytuły, takie jak Call of Duty.

Microsoft, twórca systemu gier Xbox, po raz pierwszy ogłosił swoją zgodę na zakup kalifornijskiego wydawcy gier w styczniu, ale nadal Oczekiwanie na kontrolę ze strony organów antymonopolowych W Stanach Zjednoczonych, Europie i innych miejscach. Jeśli transakcja zostanie zrealizowana, transakcja całkowicie gotówkowa będzie największa w historii branży technologicznej.

Członkowie Komisji Europejskiej, ramię wykonawcze bloku 27 państw, powiedzieli we wtorek w oświadczeniu, że „celem jest zapewnienie, aby system gier pozostał żywy z korzyścią dla użytkowników w sektorze, który rozwija się w szybkim tempie ”.

„Musimy zapewnić, że szanse dla przyszłych i obecnych dystrybutorów konsol do gier komputerowych i gier wideo, a także dla konkurencyjnych dostawców komputerowych systemów operacyjnych pozostaną” – powiedzieli komisarze. Mają czas do 23 marca 2023 roku na podjęcie decyzji, czy zgodzić się na transakcję.

W centrum kontrowersji o to, kto będzie kontrolował przyszłe wersje najpopularniejszych gier Activision Blizzard, zwłaszcza Wojskowa strzelanka FPS z serii Call of Duty. Firma Activision poinformowała w tym tygodniu, że jej najnowsza wersja, Call of Duty: Modern Warfare 2, wygenerowała już ponad 1 miliard dolarów sprzedaży od czasu premiery 28 października.

Konkurent Microsoftu, Sony, i producent PlayStation, przyniósł to Obawy o utratę dostępu za to, co określa jako „must-have” tytuł gry dla regulatorów na całym świecie. W odpowiedzi Microsoft obiecał utrzymać Call of Duty na PlayStation „co najmniej przez kilka kolejnych lat” poza obecny kontrakt z Sony. Powiedziała również, że może przenieść go na konsolę Nintendo Switch, gdzie gra jest obecnie niedostępna.

READ  iFixit twierdzi, że program samonaprawy firmy Apple sprawia, że ​​MacBooki „wyglądają mniej naprawialne”

We wstępnym dochodzeniu Unia Europejska wykryła potencjalne problemy antymonopolowe związane z dystrybucją gier wideo i blokowaniem dostępu konkurentom Microsoftu. Blok powiedział, że ma obawy, że proponowane przejęcie może zaszkodzić konkurentom Microsoftu w systemie operacyjnym Windows, ponieważ komputery z systemem innym niż Windows mogą nie być w stanie uzyskać usługi subskrypcji strumieniowej gier Xbox i rosnącego wyboru tytułów.

Microsoft powiedział, że będzie kontynuował współpracę z Komisją Europejską nad kolejnymi krokami i „rozwiązywać wszelkie uzasadnione obawy rynkowe”.

„Sony, jako lider branży, mówi, że jest zaniepokojony Call of Duty, ale powiedzieliśmy, że jesteśmy zobowiązani do udostępnienia tej samej gry tego samego dnia zarówno na Xbox, jak i PlayStation” – powiedział Microsoft we wtorkowym oświadczeniu. Chcemy, aby ludzie mieli większy dostęp do gier, a nie mniej”.

Dyrektor generalny Activision Blizzard, Bobby Kotick, powiedział we wtorek w e-mailu do pracowników, że globalna konkurencja w branży gier wideo sprawia, że ​​„zrozumiałe jest, że regulatorzy starają się lepiej zrozumieć branżę gier”. Powiedział jednak, że „proces postępuje zgodnie z naszymi oczekiwaniami” i spodziewał się, że umowa zostanie zamknięta do czerwca.

„Będziemy nadal współpracować z Komisją Europejską, gdzie w krajach, które reprezentują, mamy wielu pracowników” – napisał Kotick.

Podkreślił niedawną zgodę Brazylii, mówiąc, że krajowy organ ds. konkurencji rozumie, że „działamy w bardzo dynamicznej i konkurencyjnej branży, a fuzja w żaden sposób nie zaszkodzi konkurencji”.

Arabia Saudyjska również podpisała umowę, ale wciąż czeka na ważne decyzje amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu oraz władz w Wielkiej Brytanii i UE.

Wtorkowa decyzja była kolejnym przykładem tego, jak plik Unia Europejska jest liderem w zakresie regulacji głównych firm technologicznychwszczynać dochodzenia antymonopolowe, wprowadzać surowe przepisy dotyczące prywatności danych i wprowadzać historyczne zasady, które grożą platformom internetowym miliardami dolarów grzywien, chyba że przestrzegają one uczciwych warunków rynkowych i zwalczają szkodliwe treści, takie jak mowa nienawiści i dezinformacja.

READ  Oppo rzuca okiem na swój pierwszy składany smartfon

Organy regulacyjne prawdopodobnie nałożą na umowę dotyczącą gry warunki, które zmuszą Microsoft do utrzymania otwartego dostępu do Call of Duty przez dłuższy czas i upewnienia się, że jego konkurenci nie dostaną niższej wersji.

Wśród tych, którzy słuchają obaw Sony, są brytyjscy regulatorzy antymonopolowi. W zeszłym miesiącu, hmm nasiliły śledztwo O tym, czy Microsoft może sprawić, że Call of Duty i inne tytuły będą dostępne wyłącznie na swojej platformie Xbox, czy też „osłabić zasięg konkurencji”, opóźniając premiery lub wymuszając podwyżki cen licencji.

„Te tytuły wymagają tysięcy twórców gier i kilku lat na ukończenie, a jest bardzo niewiele innych gier o podobnym kalibrze lub popularności” – wynika z wrześniowego raportu brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków.

___

O’Brien zameldował się z Providence na Rhode Island.

Matt O’Brien i Raf Cassert, Associated PressRandolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top