Calgary’s TC Energy składa skargę handlową w wysokości 15 miliardów dolarów w USA, aby cofnąć zezwolenie Keystone XL

TC Energy z siedzibą w Calgary twierdzi, że wszczęła formalne roszczenie o ponad 15 miliardów dolarów w ramach północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu, aby cofnąć pozwolenie prezydenckie na rurociąg Keystone XL.

Firma twierdzi, że złożyła do Departamentu Stanu USA powiadomienie o zamiarze wypłaty odszkodowania w ramach północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu (NAFTA). Transakcja handlowa została zastąpiona w 2020 r., ale istnieje trzyletnie okno na składanie reklamacji w ramach starej umowy.

Przemawiając w czerwcu, kiedy firma i hrabstwo oświadczyły, że wycofują się z projektu, James Coleman, profesor prawa energetycznego na Southern Methodist University w Dallas, powiedział, że firma może narzekać, że jest „traktowana w sposób dyskryminujący”.

„Jednak nikt nigdy nie wygrał procesu NAFTA przeciwko Stanom Zjednoczonym”, powiedział wtedy. „Myślę więc, że większość ludzi powiedziałaby, że twoje szanse na sukces są mniejsze niż 50-50″.

Jeśli zostanie ukończony, 1897-kilometrowy rurociąg, który po raz pierwszy ogłoszono w 2005 r., przewoziłby dziennie 830.000 baryłek ropy naftowej z Hardesty w Alta do Nebraski. Następnie zostanie podłączony do oryginalnego Keystone, który rozciąga się na amerykańskie rafinerie na wybrzeżu Zatoki Perskiej.

Alberta spodziewała się straty 1,3 miliarda dolarów

Rząd Alberty zgodził się w zeszłym roku zainwestować około 1,5 miliarda dolarów w kapitał własny w projekt oraz kolejne miliardy w gwarancje kredytowe, aby przenieść rurociąg.

W rezultacie kanadyjska część projektu była w trakcie budowy przez kilka miesięcy Z około 1000 pracowników w południowo-wschodniej Albercie.

Rząd okręgowy poinformował w czerwcu, że spodziewa się stracić 1,3 miliarda dolarów po zakończeniu współpracy z TC Energy, ale powiedział również, że pozostawia otwarte opcje prawne.

READ  Toronto jest bliskie wprowadzenia podatku od wolnych domów

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top